Haber Bankam

İşe Yeni Giren Biri Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?

İşe Yeni Giren Biri Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir? İhtiyaç kredisi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Sigortalılık süresi ne kadardır? Maaş bordrosu olmayan sözleşmeli çalışanlar faydalanabilir mi? Tüm detaylar haberimizde..

İşe Yeni Giren Biri Kredi Çekebilir mi? Hangi Bankalar Verir?
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

İşe yeni başlayan bir kredi çekebilir mi?

İşe yeni başlayan kişilerin kredi çekebilmeleri için iş yerinde sigortalı olarak belli bir dönem çalışmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde işe yeni başlayanlara kredi çekebilme imkanı tanınmaktadır. Eğer siz de yeni bir işe başlamış iseniz işletmenizin SGK’ya işe giriş bildirimi yapmış olması durumunda sigortalı personel olduğunuzdan dolayı bankalara ihtiyaç, konut veya otomobil kredi başvurusu yapabilirsiniz.  Bankalar sizin kredi başvuru taleplerinizi değerlendirirken iş yerinden gelir belgesi veya maaş bordrosu  getirmenizi talep edebilirler. Bu kapsamda işe yeni başlayan bir kişi henüz maaş bordrosu olmadığı için kredi çekemeyebilir. Ancak belli bir süre sonra ilk maaşını aldığında bordrolu çalışanlar maaşlarının %70 oranında ihtiyaç kredisi çekebilir.

Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Hemen hemen tüm bankalar  mobil uygulamaları üzerinden gelir belgesiz kredi vermektedirler. Bu bankalara örnek vermek gerekirse;

 1. Akbank Direkt Uygulaması,
 2. Enpara uygulaması,
 3. Denizbank Denizde Kredi,
 4. Ziraat Bankası Online Başvuru,
 5. Türkiye Ekonomi Bankası CEPTEKREDİ

Bu bankaların kullanıcıların KKB notlarını değerlendirten sonra kredi sicilleri temiz ise, online başvuru ile taleplerini sonuçlandırabilirler. Tabi bankaların bordro, kefil, teminat isteme hakları saklıdır.

4-A kapsamında çalışanlar için kredi talep edilmeden önce işe giriş bildirimi yapılıp yapılmadığını öğrenmeleri faydalıdır. SGK işe giriş bildirimi sayfasından bildirimin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bazı bankalar ise, yeni işe başlayanlara kredi vermez iken 6 ay sigortalı olarak çalışma zorunluluğu getirmişlerdir. Bu durumda olan kişiler 6 ay süre geçmedikçe kredi çekemezler.Sorular ve Cevaplar Bölümü;

İşe yeni başladım kredi kartı alabilir miyim?

Kredi kartı almak için birçok banka gelir belgesi talep etmemektedir. Bu sebeple işe yeni başlasanız da kredi kartı alabilirsiniz.

İşe yeni girdim kredi alabilir miyim?

Yukarıda anlatıldığı üzere bordrosuz kredi veren bankalardan herhangi birine başvurunuzu yapabilirsiniz.

3 Aylık Sigortalıya Kredi Veren Bankalar Var mıdır?

Sigorta süresi normal şartlarda 6 ay olmalıdır. Sigortasız çalışanlara kredi veren bankalar olduğu gibi 3 aylık sigortalı olanlara da birçok banka belirli limitlerde ihtiyaç kredisi vermektedir.

Yeni işe giren birine ne zaman kredi verilir? Sigorta Süresi Ne Kadar?

Normal şartlarda, konut veya otomobil kredisi almak istiyorsanız 6 ay boyunca sigortanızın yatırılmış olması ve çalışıyor olmanız şarttır. Sözleşmeli çalışanlar, sözleşme süreleri dahilinde kredi çekebilirler. Çalışanın krediyi ödeyeceği süre, sözleşmenin bitiş süresini geçemez.

İşkur’dan işe giren kredi çekebilir mi?

Bankalar işe başlama kredisi verirken, çalışanın İşkur’dan veya kendi imkanları ile işe girip girmediğine bakmazlar. Bankalar için önemli olan kredi teamülleri gereğince KKB notunun yerinde olması ve aylık gelirinin taksitlerin %70’ini aşmamasıdır.

Yukarıda anlatıldığı üzere, bordrolu çalışanlar Findeks risk puanlarını öğrenerek, bireysel ihtiyaç kredisi veren banka ve finans kuruluşlarına başvurularını gerçekleştirebilirken, bordrosuz çalışanlar ise, internet veya mobil uygulamalardan anında ve direk kredi ismi verilen online başvuru paketlerinden yararlanabilirler.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Deniz bank 3 ay sigortalıya kredi veriyordu 1 hafta önce başvuruda bulundum 4 ay sigortalı ve kkb puanım iyi olmasına rağmen 6 ay sigortalı olduğunuz taktirde kredi verebiliriz notunu düşmüş.

BİR YORUM YAZ