Haber Bankam

İşçisini Kandıran Patron Tazminat Ödeyecek!

İşçisini Kandıran Patron Tazminat Ödeyecek!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Günümüzde pek çok iş veren yasal olmasa da işçisini kandırmaktadır. Üstelik her konu da kandırıldığını fark eden işçi hakkını aramayı bilmediği ve patronun onu işten çıkartacak korkusundan dolayı patronunu tazminat ödemeye tabii tutturamamaktadır.

İşçisini kandıran patron tazminat ödeyecek ve bundan önce ki dönemlerde de zaten işçisini kandıran patronlar tazminat ödemekteydi. Peki işçisini kandıran patronun tazminat ödemesi nasıl olacak, patronun yaptığı hangi adımlar işçiyi kandırmış niteliğinde olacak, patrona yazılacak olan tazminat miktarı nasıl olacak, işçinin bu durumdan bir kazancı olacak mı? İşte işçisini kandıran patron tazminat ödeyecek haberi için sorulan tüm sorulan cevabı.

Gerçek Maaşlar Bordroya Yansıtılmıyor

Neredeyse patronların büyük bir bölümünün yaptığı en basit hilelerden bir tanesi bordroya gösterilen maaş tutarıdır. Bir işçi, 2.000 TL dahi maaş alsa genel olarak bordroya asgari ücret tutarında maaş aldığı gösterilmektedir. Peki bunun temel sebebi nedir? Patron bordroda ki maaşı düşük göstererek işçisinin sigorta primini düşük yatırmaktadır. Bu sayede patron kazanmakta ancak devlet ve işçi kaybetmektedir. İşçi hakkını aramadığı için emekli olduğunda düşük maaş almakta ve devlette daha çok kazanacak iken patron fazla prim yatırmadığı için daha az kazanç elde etmektedir.ALO 170 Şikayet Hattı

Eğer sizde işimi kaybetmek istemiyorum, ancak bordroma maaş tutarım az yatırıldığı için şikayet etmek istiyorum diyorsanız hemen ALO 170 şikayet hattını arayarak tüm bilgileri verebilirsiniz. İlgili ekip iş yerine gelerek incelemelerde bulunacak ve patronun işçiyi kandırdığının öğrenilmesi ile patrona tazminat cezası kesilecektir.

Sigortasız İşçi

Bilindiği üzere tüm kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için sigortasının olması gerekmektedir. Ancak pek çok iş yeri sahibi sigortasız işçi çalıştırmaya devam ediyor. Sigortasız işçi çalıştırmak bilindiği üzere yasak ancak bu sayede işçi orada çalışmıyor gözüktüğü gibi patron işçinin prim ödemesini de yapmıyor. Bu sayede patron yüklü şekilde kazanç elde ediyor.

Sigortasız çalışıldığında sağlık hizmetlerinden yararlanamayıp, prim ödemesi alamayan ve emeklilik için bir fayda bulamayan işçi zarar ettiği gibi yine burada patron devleti de dolandırmış oluyor. Yine şikayetlerinizi ALO 170 aracılığı ile yapabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ