Haber Bankam

İş Kurmak İçin Sermayesi Olmayana Devletten 5 Destek Paketi

2017 yılında kobilere devlet desteği uygulamasına devam ediliyor. Yeni girişimcilere devlet desteği. Ev hanımlarına kendi işini kurması için hibe ve kredi desteği verilecek. Ülke ekonomisinin kalkındırılması adına yüz binlerce kobi ve girişimcilere kredi ve hibe desteği açıklamaları.

İş Kurmak İçin Sermayesi Olmayana Devletten 5 Destek Paketi
  • 2 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Ülkemizin ekonomi alanında atılıma geçiş yılı olarak görülen 2017 yılında kobi ve girişimcilere verilen destek, hibe ve kredilere tam gaz devam edilecek. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımı, üniversite öğrencisi ve yeni girişimcilere maddi anlamda destek veren program kapsamında işini büyütmek isteyen kobilere  kredi ve hibe desteği uygulaması yapılacaktır. Geçtiğimiz yıllarda bu tür uygulamalardan yararlanan kişi sayısını arttırmak amacı ile geliştirilen bu uygulamadan 2017 yılında 1 milyon kişinin yararlanması planlanmaktadır. İşini büyütmek isteyen kobilerden yeni iş yeri açmak isteyenlere kadar kapsamlı bir program olarak planlanan bu uygulama sayesinde sizde iş yeri açmak için kredi kullanabilirsiniz. Yapılan bu uygulama ile iş kurmak için sermayesi olmayana devletten 5 destek paketi hazırlanmıştır. Bu yazımızda 2017 yılında verilecek olan hibe ve kredi paketlerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgi vereceğim.

1 – Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi

geçtiğimiz yılın son ayında uygulamaya konulan esnafın piyasalardaki nakit sıkıntısından dolayı zor günler geçirdiğini düşünen devlet bu sıkıntının giderilmesi amacıyla uygulamaya koyup 2016 yılının son günlerinde vermiş olduğu 50 bin lira faizsiz kredi uygulamasına 2017 yılında da devam edeceğini belirtmiştir. Bilindiği üzere 15 bin esnafın yararlandığı bu kredi imkanında ilk yıl herhangi bir geri ödeme bulunmamaktadır. 2017 yılında bu kredi imkanından 230 bin işletmenin faydalandırılacağı belirtilmektedir. Toplam vadesi 3 yıl olan bu kredinin taksitleri ikinci yıldan itibaren üçer aylık dilimler halinde yapılmaktadır. Bu kredi imkanından yararlanarak işinizi büyütebileceğiniz gibi isterseniz diğer harcamalarınızda da kullanabilirsiniz. Esnafımızın bu kredi imkanından yararlanabilmesi için Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerini tamamlaması ve bulundukları döneme ait beyannamelerini güncel tutmaları gerekmektedir.

Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi

2- Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Faizsiz Kredi

Ekonomik sıkıntılar yüzünden kendine ait bir iş yeri açamayan ev hanımlarının sıkıntılarına ilaç olması amacı ile geliştirilen bu uygulama sayesinde kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına 15 bin liraya kadar faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanı sunulmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen bu kredide faiz masrafı bulunmamakta ve kendi işini kuracak olan ev hanımları tarafından 5 yıllık bir vade imkanı ile geri ödenecektir. Bu kredi imkanı ile yıllardır hayalini kurduğunuz kendinize ait bir iş yerinizin olmasını istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki İlçe Kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında bulunan başvuru noktalarına müracaat etmeniz gerekmektedir.3- İnovatif Projeler İçin 2 Milyar  Kaynak

Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu uygulamada katma değer üretecek olan inovatif projelerin hayata geçirilmesi adına 80 milyar euroluk bir fon ayrılmış bulunmaktadır. Bu fondan kobilerin inovatif projeleri için 2 milyar euroluk bir kaynak yaratılarak kobilerin faydalanması sağlanacaktır. Bu kaynak sayesinde ülke genelinde 40 bin civarında projenin hazırlanması beklenmektedir. Ayrıca bilindiği üzere Kosgeb tarafından verilen ar-ge ve inovasyon programı kapsamında kobilerin desteklenmesine devam edilmektedir.

4- Üniversite Mezunu Patrona 100 Bin Lira Destek

Üniversite veya yüksek lisans mezunlarının yararlanabileceği bu destek uygulamasında 100 bin liraya kadar destek almanızın önü açılmış durumda. Uygulanması halen devam eden bu program kapsamından yararlanmak isteyen girişimcilerin Tekno girişim iş fikirlerinin geliştirilmesi adına eğitim verilmektedir. Ayrıca aynı şekilde tekno girişim konusunda iş fikri olan üniversite ve yüksek lisans mezunlarına iş rehberliği desteği de verilmektedir. Bu desteklerin yanında belkide yeni teknogirişim iş fikrine sahip olan gençlerin önünü açmak adına işlerini ve projelerini geliştirmeleri adına 100 bin lira sermaye desteği adı altında hibe verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda da bu uygulama yapılmış ve yaklaşık 6 bin üniversite mezununu yaralanması sağlanmıştır. 2017 yılında da devam edecek olan bu uygulamadan 2 bin üniversite mezunu girişimcinin yararlanması sağlanılacaktır.

Üniversite Mezunu Patrona 100 Bin Lira Destek

Üniversite Mezunu Patrona 100 Bin Lira Destek

5-  3 Bin 800 İşletmeye Rekabet Desteği

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bu program Avrupa Birliği tarafından belirlenen eş finansman programı kapsamında gerçekleştirilecektir. Uygulanacak olan bu programda Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında ülkemizin bütün illerinde gerçekleştirilecektir. Uygulamaya konulacak olan programda imalat sanayisinde dönüşüm, ar-ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştireceğiniz projeleriniz için ayrılan kaynak miktarı 405 milyon euro olarak belirlenmiştir. Yapılacak olan uygulamalardan 3 bin 800 firmanın destelenmesi planlanmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz 5 uygulamadan kendinize uygun olanını belirleyerek kendi işinizi kurabilir veya var olan işinizi geliştirerek büyütebilir veya iş yerinizi modernize edebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz destek programları 2017 yılında uygulamaya konulacak projeler için geçerlidir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Abdurrahman dedi ki:

    Kendi isimi kurmak istiyorum ama hiç param yok meslek lokum ustası

  2. Hacı bekir dedi ki:

    Is kurma dusuncem var

BİR YORUM YAZ