Haber Bankam

İnfaz Koruma Memurlarına Yıpranma Verildi 25 Ağustos 2017

Cezaevi personeline, infaz ve koruma memurlarına 25 Ağustos 2017 Cuma günü yayımlanan KHK ile yıpranma payı verildi. Cezaevi katipleri yararlanabilecek mi? Hesaplama nasıl yapılır? Bir yıla kaç gün yıpranma verilecek? Ayrıntılar haberbankam.com ‘da..

İnfaz Koruma Memurlarına Yıpranma Verildi 25 Ağustos 2017
 • 10 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 oy, Ortalama: 4,86 out of 5)
  Loading...

CEZAEVİ ÇALIŞANLARINA YIPRANMA VERİLDİ

25 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 694 sayılı Kanun hükmünde kararname ile cezaevi personeline fiili hizmet zammı adı verilen yıpranma payı verildi. Cezaevinde görev yapan personele her yıl için 3 ay olmak üzere yıpranma payı verilecek.

Özellikle ceza infaz kurumlarında görevli infaz ve koruma memurlarının yıllardır talep etmiş  oldukları yıpranma payları sonunda 694 sayılı KHK ile verilmiş oldu.

cezaevi personeline yıpranma

cezaevi personeline yıpranma

Yıpranma payından kimler yararlanacak?

 1. Ceza infaz kurumu müdürü,
 2. İdare memuru
 3. İnfaz ve koruma başmemurları,
 4. İnfaz ve koruma memuru unvanlı kadrolarda bulunanlar ile

– Adalet Bakanlığı taşra teşkilatına tahsisli kadro veya pozisyonlarda bulunup ceza infaz kurumlarında görev yapan ve ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklularla bilfiil irtibat içinde olan diğer görevliler, 

faydalanacaklar.

Cezaevi Katipleri Yıpranmadan Yararlanabilecekler mi?

Her ne kadar yararlanacak kişilerin belirtildiği 4 madde de cezaevi katipleri olmasa da, hükümlü ve tutuklularla birfiil irtibat içinde olan görevliler maddesinde belirtildiği şekilde görev yaptıkları değerlendirilirse yararlanmaları muhtemel görünüyor. Ancak bu kararın ceza infaz kurumları ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarınca verilebileceği değerlendiriliyor.

Ekleme yapılan 5510 sayılı kanun metnine buradan,25 Ağustos 2017 tarihli 694 sayılı kanun hükmünde kararnameye buradan ulaşabilirsiniz.

Yıpranma Payı Nedir?

Yıpranma payı az önce de belirtildiği gibi bazı meslek gruplarının zorlu iş şartları göz önünde bulundurularak yapılan bir ayrıcalıktır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yıpranma payı, fiili hizmet zammı olarak ifade edilmiştir. Kanunda yer verilen fiili hizmet zammından 4A grubu (SSK) ya da C grubu (Memur) çalışan olan bireyler yararlanabilmektedir. 4B grubuna (BAĞ-KUR) dahil olan çalışanlar fiili hizmet zammı kanunundan yararlanamamaktadır. Bahse Konu Kararname ile bu listeye cezaevi personeli de eklenmiştir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında fiili hizmet zammı olarak yer alan yıpranma payının uygulanması ile birlikte zorlu iş şartlarında çalışan meslek gruplarının diğer meslek gruplarına göre fazla çaba sarf ediyor olmaları sebebi ile daha erken emekli olmaları mümkün kılınmaktadır.

Yıpranma payının uygulamasına dahil edilen bir meslek grubu çalışanının yıllık olarak en az 60 gün en fazla 180 gün olacak şekilde ek prim ödemesi bulunmaktadır. Örnek verecek olursak yıpranma payına dahil olan bir çalışanın yıllık olarak 180 gün ek prim ödenmesi halinde kişi çalıştığı her 2 yılda toplamda 3 yıllık prim sayısına ulaşmış olmaktadır. Emeklilik için aranan şartlardan biri olan prim sayısı şartının daha kısa sürede tamamlanması ile çalışan kişiler normal zamanlarından önce emekli olabilmektedir.

CEZAEVİ PERSONELİ YIPRANMA PAYI HESAPLAMA

Bu düzenleme ile cezaevi personeline 90 gün belirtilmiş olmakla, personelin görevli olduğu her yıl için 3 ay yıpranma payı ödenecek.

Buna görev infaz koruma memurlarının ve yıpranma payı almaya hak kazanan diğer cezaevi memurlarının yıllık prim sayısına ek olarak 90 günlük prim ödemesi yapılacaksa, fiili hizmet süresi zammına dahil edilen gün sayısı 0,25 ile çarpılır.

Örneğin 7.000 iş günü çalışan bir infaz ve koruma memurunun örnek hesaplaması şöyledir.

7.000 iş günü X 0,25 (yıpranma payı) = 1.750 gün bulunmaktadır. Buna göre kişinin emeklilik hesabına 1.750 gün daha ilave edilir.

Cezaevlerinde çalışan tüm personele hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. mustafa çağlayan dedi ki:

  bugün demi tık yok hani nerede bizim bu yıpranmalar

 2. Nuri dedi ki:

  Bugun emekli olmak için dilekçe versem.Bu haktan yararlanabiliyormuyum.

 3. unal dedi ki:

  Şuan yururluğe girdi eylül maaşına yıpranma zammı yansıyacakmı.gerçi para yok diye biliyorum ama yıpranma veripte para vermemek biraz tuhaf

  1. Mehmet dedi ki:

   Yıpranma zammı nedir ünal bey?

 4. Murat dedi ki:

  Maaslarda herhangi bi değişiklik olcakmi

 5. Selda_kaya_7@hotmail.com.tr dedi ki:

  Emekli olan infaz koruma baş memuru bu yıprammadan faydalanma biliyorum ? Lütfen cevap yazın

  1. Fikret dedi ki:

   Daha neler 🙂

  2. mustafa çağlayan dedi ki:

   Bugün ben sgk ya gittim.sadece kanunun çıktığı tarihten itibaren geçerli imiş ben de 29 yıllık ikm yim yaş tan dolayı emekli olurum sanmıştım.olamıyorum.eski personele yok yeniler faydalanacakmış

 6. Selçuk dedi ki:

  Yenı emekli olmuş kişiler faydalanabilekmi bilginiz varmı

 7. ALİ AKKUZU dedi ki:

  YILLARDIR BEKLEDIGIMIZ BU YASASI CIKARAN BAŞTA SAYIN CUMHURBASKANIMIZA BASBAKANIMIZA ADALET BAKANIMIZA GENEL MÜDÜRÜMÜZE SONSUZ SUKRANLARIMI SAYGILARIMI SUNARIM. ALLAH DEVLETİMİZİ DAİM ETSİN

BİR YORUM YAZ