Haber Bankam

İmar Barışı Ne Zaman Başlıyor? Nasıl Başvuru Yapılır?

Günlerdir konuşulan İmar Barışına pek çok kesimden yorumlar gelmeye devam ediyor. Peki İmar Barışı nasıl olacak ? İmar Barışı ücretleri nasıl ? Detaylar haberimizde..

İmar Barışı Ne Zaman Başlıyor? Nasıl Başvuru Yapılır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

İmar Barışı planı, ortaya atıldığı günden bu yana pek çok kitlenin ilgisini çekmeye devam ediyor. Konu hakkında bir açıklamada İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım yaparken, imar barışı planından son derece memnun olduğunu ifade etti. Durbakayım’a göre imar barışı huzur getirecek ve insanlarda oluşan mutsuzluğu ortadan kaldıracak bir projeydi. 2023’e Beş Kala temasıyla düzenlenen oturuma konuşmacı olarak katılan Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Geleceğin Kentleri adını taşıyan konuşmasında imar planı konusuna da yer verdi.

Türkiye’de en çok harcama yapılan yerlerden birinin konutlar olduğuna dikkat çeken Durbakayım, özellikle gıda sektörünün hemen ardından konutların geldiğine dikkat çekmiş oldu. Başkan, bunun yanında son zamanlar içinde konuta harcanan para tutarının önemli bir derece arttığını hatırlatırken, bu iş için insanların zamanının önemli bir kısmını harcadığı duyurdu.

Memurlar Anadolu’ya Gitmek İçin Uğraşıyor

İstanbul ilinin geçmişe nazaran farklarından bahseden Durbakayım, artık bu zamanlarda tersine doğru bir göç durumunun geliştiğinden bahsetti. Başkan konu hakkında konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Eski zamanlarda memurlar İstanbul’a tayin çıkarabilmek için araya mutlaka adam sokarlardı. Şimdi ise işler değişti. Bundan sonra Anadolu’ya gitmek için çaba gösteriyorlar. Şehirlerimizi aslında daha fazla yaşanır bir seviyeye çekmemiz lazım.” diye konuştu.Durbakayım, yeşil yaşam alanları ve uygun fiyatlı konutları kapsayan yerlerin mutlaka kurulması gerektiğinden de bahsetti. İmar barışı kapsamına göre, afet risklerine göre ruhsatsız, imar mevzuatına aykırı yapıdaki yapıların kayıt altına alınmasını amaçlayan Yapı Kayıt Belgesi ile birlikte, artık yıkım kararının uygulanamayacağını ve herhangi bir idari para cezasının da iptal edileceğini duyurdu. Durbakayım “Bu imar barışı aslında bize huzur getirecek. Çünkü insanlarımızın çoğu evinde veya mahallesine yıkım kararı geldiği için son derece huzursuzdu. Ancak imar barışından hemen sonra, yeniden aflara ihtiyaç duymayacak bir düzenin mutlaka kurulması gerekir.” diye konuştu.

İmar Barışı Ne Zaman Başlıyor? Nasıl Başvuru Yapılır?

Gündemde imar barışı konusu uzun zamandan beri yer alırken, vatandaşlar arasında imar barışı nasıl olacak gibi sorular çok fazla yankılanmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı İmar Barışı planı aslında yeni yeni netlik kazanmaya başlayan bir proje halinde. İmar barışı planına göre, iskansız, çürük olmayan yapılar belli bir ücret karşılığında kayıt altına alınmış olacak. Bu şekilde yapıların iskan alabilmesi mümkün bir hale getirilecek. 31 Aralık 2017 tarihinden hemen önce ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış veya tamamen ruhsatsız olarak yapılmış yapılar bu imar barışından yararlanabilecek.

Şu anda ülkede bağımsız yapı sayısının yaklaşık olarak 9 milyon 55 bin olduğu tahmin ediliyor. Birim sayısı olarak konuya baktığımızda ise bu sayı 26 milyon 358 bine dayanıyor. Türkiye’deki bu bağımsız konutların imara aykırı bir yapısının olduğu biliniyor. Konut ve işyeri toplamında bu yapıların yüzde 50’lik kısmı tamamen imara aykırı.  Yani 13 milyon yapının tamamen sorunlu olduğu tespit edildi.

İmar barışı kapsamında imara aykırı olarak kabul edilen yapıların, belli işlemler ile kayıt altına alınabilmesi mümkün olacak. Cüzi bir miktar karşılığında, imar barışı kapsamına alınmaya başlanacak. Bu tutarın ise bina değerine bağlı olarak belirlenmesine karar verildi. Yapı değeri baz alınarak %3 oranında bir ücretin alınması uygun görüldü. Örnek olarak 100 metrekarelik bir eve ödenmesi gereken tutar 2 bin 250 liradan başlıyor. Lüks konutlarda ise bu tutar iki katına kadar çıkabiliyor. Ancak kat mülkiyeti tesis işlemi ve cins değişikliği işlemleri için, bu belirlenen miktarın iki katının ödenmesi gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ