Haber Bankam

İmar Barışı Hangi İlleri Kapsıyor? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 yılında imar affı projesi başlatıldı ve yürürlüğe girdi. Kaçak yapılarak iskan affı olarakta adlandırılan projeye E-devlet üzerinden başvuru yapılacak. Yapı kayıt belgesi hesaplama, başvuru evrakları, hangi bölgelere af getirilidiği, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa illerimizde başvuru yapılıp yapılamayacağı, yapı kayıt belgesi hesaplama işlemi nasıl yapılır tüm detaylar haberbankam.com ‘da sizlerle.

İmar Barışı Hangi İlleri Kapsıyor? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • Ekonomi
  • 09 Haziran 2018
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

İmar barışı tüm illerimizi kapsıyor. İstanbul sahil şeridi ve tarihi yarım ada haricinde tüm bölgelerde uygulanmaktadır.  Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Konya, Eskişehir, Kayseri, Van, Diyarbakır gibi illerimizden de imar barışına başvuru yapılabilmektedir.

Vatandaşlarımızın imar sorunları çözüyoruz. imar Barış’ı ile imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara Yapı kayıt belgesi veriyoruz. Hedefimiz imara aykırı ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapılara Yapı kayıt belgesi vererek Sorunları çözmektir. İmar barışından faydalanmak için e-devlet kapısı üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet kapısı işlemlerinizi daha rahat ve daha güvenli gerçekleştiğini sağlayacaktır. Başvuru için gerekli adımlar ve işlemlere gelin birlikte göz atalım.

İmar Barışı Hangi İlleri Kapsıyor? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle başvuru yapılabilmesi için geçerli bir e-devlet kapısı şifrenizin olması gerekir. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında şifrenizi edilebilirsiniz. Dilerseniz kullandığınız interaktif bankacılık şifresi ile de ücretsiz olarak edevlet Kapısına erişebilirsiniz. Başvurularınızı takip edebilmeniz de size başvuru aşamalarını daha hızlı bildirebilmemiz için e-devlet kapısında cep telefonu bilginizin doğru ve güncel olması gerekmektedir. Ayrıca e-posta adresinizi de sisteme kayıtlı olması durumunda daha detaylı bilgilendirmeleri de size e-posta yoluyla bildirmemiz mümkün olacaktır. Başvurunuzu başlatmak için e-devlet kapısına türkiye gov tr adresinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile Giriş yapın.

E-DEVLET İMAR AFFI GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN!

Ana sayfada yer alan imar Barış’ı yönlendirmesine tıklayarak hizmete erişebilirsiniz. İmar Barış’ı kayıt başvurusu ve sorgulama bağlantısına tıklayın. Açılan alandaki yeni başvuru butonuna tıklayarak başvuru işlemlerini başlatın. İlk olarak başvuru bilgilendirmesini okuyorum ve onay kutusunu işaretledikten sonra devam et butonuna tıklayın. Başvurunuzun geçerli olabilmesi için girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Hesaplama

imar barışı başvuırusu nasıl yapılır

Başvurunun ikinci sayfasında müracaat sahibine ait bilgiler girilir. Bu bölümlerden bazıları e-devlet kapısındaki kayıtlardan otomatik olarak yazılmış olacaktır. Bu sayfadaki bağlantılara tıklayarak cep telefonu ve e-posta bilginizi güncelleyebilirsiniz. Aykırılığın kapsamını mevcut tercihler arasından seçim bağımsız bölüm veya yapının tamamı seçeneklerini seçmeniz durumunda açılan yapının tamamının kullanım amacı alanında uygun olan seçeneği tıklayın. DEVAM ET butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçirirsiniz.

Yapıya ait bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde girilmelidir. Yapının cadde, sokak veya bina numarası bilgileri mevcut listede görünmüyorsa kendiniz girmek için ilgili kutucuğu işaretleyerek güncel bilgileri girebilirsiniz.  Ada, parsel, bağımsız bölüm numarası bilgileri yapıya ait tapuda yazan bilgilerle aynı olmalıdır. Bağımsız bölüm alanı toplam Yapı alanı arsa yüzölçümü alanları metrekare birim de uygun olarak girilmelidir. Arsa birim değeri alanına yapının bulunduğu yerin Belediyesi tarafından belirlenen emlak vergi değerine esas arsa birim değerini girin. Arsa birim değerini ilgili belediyenin web sitesinden veya belediyeye müracaat ederek öğrenebilirsiniz.Yapı Kayıt Belgesi Hesaplaması Örnek 2

Yapı sınıfının da doğru şekilde seçtikten sonra aykırılığın niteliği bölümüne söz konusu yapının imar Barış’ı kapsamına alınması ile ilgili gerekli gördünüz açıklamaları girin. Başvurunuza yapıya ait bir veya iki farklı fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğraflardan ilki binanın dış cephe fotoğrafı olmalıdır. Varsa İkincisi de imara aykırı göstermelidir. Fotoğrafların dosya uzantıları başvuru formunda belirtilen kriterlere uygun olmalıdır. Yapıya ait bilgiler sayfasını tamamladığınızda DEVAM ET butonuna tıklayınız. Başvurunuz kapsamında girmiş olduğunuz bilgiler toplu şekilde size gösterecektir. Girdiğiniz bilgileri dikkatle inceleyerek kontrol edin. Bu ÖN İZLEME ekranında başvuru numaranızı görebilirsiniz. Bilgilerinizi dilerseniz değiştirebilir veya doğru olduğundan eminseniz başvurusu tamamlayabilirsiniz.

imar başvurusu hisseli arazi ve ev başvurusu

24 saat içinde başvurunuz işleme alınacaktır. Başvurunuz alındı bilgisi ve ödemeniz gereken miktar sms ile cep telefonunuza ve e-devlet kapısında kayıtlı ise e-postanıza bildirecektir. Başvurunuz alındıktan sonra ihtiyaç duymanız halinde ilgili başvurunuzu bir kereye mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz. Ödemenizi Bakanlığın ilan ettiği bankanın ilgili hesap numarasına banka şubesinden veya internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru numaranız bankaya ödeme yapılırken ödeme açıklama kısmına mutlaka yer almalıdır. Ödeme gerçekleştikten sonra yapınız için sistem tarafından bilgi kontrolü gerçekleştirilir ve yapı kayıt belgesi oluşturur. Bu aşamada belgenizin oluşturulduğu birisi sms ile cep telefonunuza ve e-devlet kapısında kayıtlı ise e-postanıza iletilir.

İmar Barışı Hesaplama Örnekleri 4

Yapı kayıt belgenizi e-devlet kapısı üzerinden bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir. İmar Barış sürecine dair duyurulara, başvuru kapsamında olan yapı bilgilerine, başvuruya dahil edilmeyen coğrafya alanlara, sık sorulan sorulara ve başvuru için gerekli bilgilere imar Barış’ı ile ilgili tek resmi web sitesi olan imar Barış’ı CSB gov tr’den erişebilirsiniz.

Aşağıda yer almakta olan video’da imar barışı başvurusunun nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

İstanbul’da imar barışı uygulanmayacak bölge linkinden tarihi yarım adayı görüntüleyebilirsiniz.
İmar barışı başvuru kılavuzu adresinden yazılı dokümanı indirebilirsiniz.
İskan affı bilgilendirme broşürünü inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ