Haber Bankam

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Yazımızda günümüzün en çok merak edilen konusu olan imar affına yönelik detayları bulabilir, imar affı başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. 

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

İmar affı veya vatandaşlar arasında bilinen diğer adıyla imar barışı için, 31 Aralık 2018 tarihine kadar mutlaka başvuru yapılması gerekiyor. İmar affını açıklamak gerekirse, imar mevzuatına şu anda aykırı görülen yapılar ve gecekondularına yönelik başvurular olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye genelinde binlerce kaçak ve ruhsatı olmayan yapılara yönelik günümüzde af çıkartılmasına karar verildi. Yazımızda günümüzün en çok merak edilen konusu olan imar affına yönelik detayları bulabilir, imar affı başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

İmar Affı Nedir?

İmar affı, imarsız olarak yapılan binalar için yeni yapılacak bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle birlikte binalarda meydana gelen pek çok soruna çözüm getirilmiş olacak. Aboneliklerle ilgili sorun yaşayan kişilerinde bu düzenlemeyle birlikte rahat bir nefes alacak gibi gözüküyor. Tabi vatandaşların akıllarında konuya ilişkin halen bazı sorular yankılanmaya devam ediyor. Özellikle bu proje kısa çaplı başarılı sonuç verse dahi, uzun vadeli bu alanda başarı yakalanabilecek mi vatandaşlar bu konunun üzerinden halen düşünceli.

Şu anda ülkede toplam olarak 13 milyon civarında imarsız binanın bulunduğu biliniyor. Konu hakkında konuşan Başbakan Binali Yıldırım şunları kaydetti: “Vatandaşlara bu dönemde yeni müjdemiz imar barışıdır. Aslında bu konuyu daha önce anlatmıştım. Oldukça kapsamlı bir konu bu. Özellikle 50 yıldır artık kangren olmuş sorunlara tamamen kökten çözüm getireceğini düşünüyoruz. Türkiye’de 25 milyon civarında bağımsız bina bulunuyor. Fakat bunların çok büyük bir çoğunluğu geçmiş yıllarda yani 2000’li yılların başında yapılmış binalar. Çoğunluğunda belirlenmiş olan bazı sorunlar var. İmarsız yapılmış, başka kişinin mülküne yapılmış, meraya yapılmış gibi çok fazla soruna sahip olan bina bulunuyor. Bazıları içinde imar alınmış ama buna uygun çalışmalar yapılmamış. Başka neler var ? Örneğin arsası var ancak buna uygun olarak bir tapusu yok. Tapuyu bu kişiler nasıl alacak ? Hem arsa bu kişilerin değil, hemde bunun için yapı kullanım izni kesinlikle yok. Bütün bu sorunlara bağlı olarak vatandaşların başına çeşitli sorunlar geliyor. Örneğin vatandaş en önemli konulardan biri olan doğalgazı evlerine bağlatamıyor. Yapanlar varsa da, bunu kaçak yollardan yapmayı tercih ediyor. Yani bu hareketiyle birlikte zoraki bir şekilde suça karışmış oluyor.” diye konuştu. Daha önceki zamanlarda imar planı yüzünden oldukça büyük sorunlar çıktığını belirten Başbakan, bu zamandan sonra artık bu sorunlara veda edileceğini resmen açıklamış oldu.

İmar Affı Başvurusu

İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar affı 31 Aralık 2017’nin öncesini kapsayacak şekilde yapılmaya karar verildi. İmar affından yararlanmak isteyen kişilerin, imar affı başvuru formuyla birlikte müracaatlarını gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu başvuruları ilgili yapının sahibi, yapının yöneticisi veya müteahhidi yapmalıdır. Bunun yanında bu kişiler tarafından başvurular iadeli taahhütlü posta yöntemiyle de yapılabilir. Posta ile yapılan müracaatlarda kişilerin dilekçeyi postaya verdiği tarih, müracaat tarihi olarak kabul edilmektedir.İmar Affı İçin Başvuru Şartları

Başvuru, valilik ve belediyelerce, bayındırlık ve iskan bakanlığınca tespit edilip, dışişleri bakanlığınca çoğaltırılarak dilekçe ile yapılmış olur. Dilekçeye aynı zamanda madde 8’de bulunan tespit ve değerlendirme belgelerinin eklenmeside uygun görülmüştür.

Başvurular, ilgili kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 6 ay içinde yapılmalıdır. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra, yurtdışında işçi olarak çalıştığından dolayı geç hareket etmesi ihtimal olacak kişiler için başvuru süresi ise 12 ay olarak belirlenmiş durumdadır.

İmar Affı İçin Ne Kadar Ödeniyor?

Kanun çıktıktan sonraki süreçte gerekli olan kısımların düzenlemesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak. Buna göre yapı sahibinin beyanına bağlı olarak kaçak durumdaki binanın düzenlenmesine geçilmiş olacak. Yetkili ekipler tarafından yapılan tespitlere göre, emlak değeri ve yapının yaklaşık olarak maliyetinin toplamı üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınmış olacak. Bu hesaba göre bir örnek vermemiz gerekirse, kayıt bedelinin hangi civarda olduğunu daha net bir şekilde kavrayabilirsiniz. Örnek olarak arsa emlak değerinin 500 bin TL olduğunu, yapım maliyetinin 500 bin TL olduğunu ve burada 5 daireli bir apartmanın olduğunu varsayarsak, toplamda 1 milyon TL rakamı elde edilmiş oluyor. Bu 1 milyon TL’lik toplam maliyet üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınmış olacak. Yani 1 milyon rakamının yüzde 3’lük kısmı 30 bin TL’ye denk gelmiş oluyor. Bu konuda aynı zamanda daire fiyatları baz alınmıyor, sadece arsa değeri ve inşaat toplam maliyetine bakılıyor. Kayıt yapıldıktan heme sonra maliklerin 3’te 2’sinden onay alınırsa, yapının cinsi değiştirilmiş olacaktır. İmar affı başvurusu kaydı için alınacak para, kentsel dönüşüm projeleri için kullanılmaya hazırlanıyor. Böylelikle kentsel dönüşüme harcanacak olan parada bizzat kaçak binalardan alınmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi Alan Binalara Ceza Yok

Geçerlilik süresi, kentsel dönüşüm uygulaması veya yapının yeniden yapılmasına kadar olan Yapı Kayıt Belgesi alan kişiler, imar açısından başka bir hak taşıyamayacak. Yani yapı mevcut halde tescillenirken, yapının üzerinden yer alan arsanın imarı değiştirilmez. Bina eğer yenilenirse, şu anki zamanda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulamaya alınmış olacak. Bunun yanında imar affıyla ilgili vatandaşlara başka bir müjdeyi vermekte daha fayda var. Eskiden kaçak olduğu nedeniyle binalara elektrik, su veya doğalgaz verilmiyordu. Ancak bu gelişmeden sonra yapı kayıt belgesi alınan binalar elektrik, su ve doğalgaz alabilmiş olacak. Bütün abonelik işlemlerinden bu kişiler sorunsuz bir şekilde faydalanmış olacak. Aynı zamanda daha önceki zamanlarda kaçak binalara verilmiş olan idari para cezalarınında iptal edileceği öngörülüyor. Bu şekilde binlerce kişiyede büyük bir rahatlık sağlanmış olacak.

Hangi Yapılar İmar Affından Yararlanamaz?

Bunun yanında imar barışının haricinde kalan ve bundan yararlanması mümkün olmayan yapılarda bulunuyor. Örnek olarak özel güvenlik bölgeleri ve kamusal alanlarda imar planını ihlal etmiş vatandaşlar bu yasanın dışında kalır. Ayrıca şehir içine şebeke suyu temin edilen yerlerde, turistik alanlarda, kara yolları kamu bölgelerinde, gezi alanlarında imar planını ihlal etmiş kişilerde bu imar affından yararlanamayacak kişiler arasında bulunuyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ