Haber Bankam

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Hangi Bankalar Veriyor?

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Hangi Bankalar Veriyor?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Bizleri merak ettiği bir konuda çalışmadan ve sigorta olmadan kredi başvurusu yapılabilir mi? Aslında bankaların tüm ihtiyaç kredilerinde istediği bir belge geriye dönük son 6 ay içerisindeki Sigorta primini yatıp yatmadığıdır. Eğer bu koşul sağlanıyorsa gelirinizin de olması şartıyla Tabii bir ihtiyaç kredisine başvuru yapabiliriz. Peki çalışmayan ve Sigortası olmayan kişiler nasıl krediye kullanabilirler? Öncelikleri çalışmıyor olsalar dahi tapusu kendi üzerine kayıtlı olan bir Gayrimenkul’den düzenli bir gelirleri varsa bununla beraber krediye başvuru yapabilirler. Kendi üzerine kayıtlı olan mal varlığını beyan ederek de krediye başvuru yapabilirler.

Kredi sicili temiz ve düzenli gelire sahip birinin kefilliğin le de tabii ki kredi başvurusu yapabilirler. Ya da tüketicinin banka ile kurduğu düzenli bir ilişki yani otomatik ödeme talimatı, vadeli mevduat getirisi gibi bir ilişki varsa, bunu kullanarak da banka ile ilişkini kurarak küçük miktarlar da kredi talebinde bulunabilirler. Peki bu koşullar sağlamsa bile banka bize kredi vermeyebilir mi? Evet vermeyebilir çünkü eve gelirimiz olmadığı için, ya da şu an çalışmadığımız için banka bizi bir durumda görebilir ve bu koşulları kalsak bile bize kredi vermeyebilir.  Aslında burada tamamen kredi verme veya vermeme durumu bankanın inisiyatifine kalmış oluyor.

KREDİ NEDEN ONAYLANMAZ?

Bilindiği üzere kredi notu daha önceki kişinin bankaya geçmişini gösteren bir tablodur. Bütün bankaların verilerinin KKB adı verilen merkezde toplanmasıdır. Yani finansal geçmişinize kredi notu bundan dolayıdır. İkincisi red nedeni ise gelir durumunuz yani istediğiniz kredi miktarını ödemeye gelir durumunuz yeterli olmayabilir. Örneğin 20 bin lira kredi istersiniz ama gelir durumunu bunun yarısını ödeyebilecek kadardır. Bu sebeple talebiniz reddolabilir.

Bilir bir bankadan kredi alamadıysanız diğerlerinden de alamayacaksınız diye bir kural yok. Kredi siciliniz eğitim durumunuz, çalıştığınız iş yeri gibi kriterlere bakılıyor. Özellikle düzenli gelirinizin olması, gelirinizin artması ve aynı işyerinde uzun süre çalışmanız size kaydı değerlendirmesinde avantaj sağlayacaktır.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ

Hesap işletim ücreti ödememek için bir kaç bilinen yöntem var. Öncelikle düzenli maaş ödemesi aldığınız bir hesap için işletim ücreti ödemezsiniz. Diğer bir seçeneğiniz internet bankacılığı kullanmak. Bu sayede ya hiç ödemez ya da düşük miktarda hesap işletim ücreti ödersiniz. İnternet bankacılığının diğer bir avantajı da bu yöntemle aylık mevduat faiz oranlarından daha yüksek seviyede yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar otomatik ödeme talimatı verdiğinizde de hesap işletim ücreti istemeyebiliyor. Diğer taraftan maalesef bazen bu koşullarda dahi hesap işletim ücreti alınabiliyor. Böyle bir durumda hakkınızı aramak için öncelikle bankanıza yazılı şikayetinizi iletebilirsiniz. Eğer banka şikayetinizi kabul etmez ise Türkiye bankalar birliği müşteri şikayet hakem heyetine ya da ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetine de başvurabilirsiniz.

Günümüzde bankada yapabileceğiniz hizmetlerin birçoğunu online gerçekleştirebiliyoruz. Bunlardan biri de kredi başvurusu yapmaktır. İhtiyaç, konut veya otomobil kredisi almak için şubeye gitmeden sıra beklemedeninternet üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Online başvurularda kredi karşılaştırma sitelerinde kullanarak aynı anda birkaç bankada kısa sürede teklif alabilirsiniz. Birkaç banka şubesine gidip sıra bekleyip, kredi oranlarını öğrenmek ve sonrasında geri dönüp başvuru yapmak birkaç gün alırken, online internet üzerinden çok kısa sürede başrolü tamamlayabilirsiniz. Bir de online başvuru arttırmak için bankalar kredi faiz oranlarında biraz da indirimde yapabiliyor. Bu da sizin kazanacağınız da arttıracaktır. Bu konuda güvenilir siteleri tercih etmelisiniz.

PTT KREDİSİ NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR?

Bu finansman vatandaşın PTT aracılığı ile alabilecekleri kredi anlamına gelir. Bu noktada PTT tüketiciler ile bankalar arasında aracılık görevi üstlenir. Kredi almak isteyen emekli vatandaşlar bankaların sunduğu PTT kredileri ürünlerine başvurarak kredilerine PTT den alabilirler. PTT kredisinde yaş sınırı vardır. Yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Genellikle üst sınır 81’dir. Burada dikkat etmeniz gereken bu üst sınır vadeyi de kapsar. Yani size 78 yaşındaysanız ve kredi almak istiyorsanız en fazla 2 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.Alabileceğiniz kredi tutarı farklı etmenlere göre değişiklik gösterir. Bu noktada ilk hemen gelir durumunuzdur. Almak istediğiniz kredi tutarı gelirinize doğru orantıda olmalıdır. Çünkü yasal olarak Aylık taksitlerin toplam tutarı belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Kredi notunuz alacağınız tutarı belirleyen bir diğer etmendir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa alabileceğiniz kredi tutarı da o kadar yüksek olabilir. Konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi ipotekli krediler değilse almak istediğiniz konut ya da aracın satış bedeline göre bir belirleme yapılır. Bu iki kredi türünde de kredilendirme oranı vardır. Yani almak istediğiniz konut ya da aracın tamamı için kredi kullanamazsınız. Belli bir peşinatınız olmalıdır. Bankalardan ihtiyaç kredisi alabilmek için sağlamanız gereken en önemli şartlar;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır
 • Ayrıca diğer tüm krediler de olduğu gibi belgelenebilir geliriniz sigortanız ve kredi almaya elverişli Kredi notunuz olmalıdır.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için nüfus cüzdanı gelir gösteren belge ikametgah ya da sizin adınıza düzenlenmiş adres gösteren son 3 aya ait bir fatura ihtiyacınız vardır.

KARA LİSTEDE OLAN KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Kara listeye girmek kişinin bankacılık işlemlerinizi neredeyse durma noktasına getiren bir durumdur. Bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşük olsa da yine de imkansız değildir. Kara listedeyken kredi almak için başvurabileceğiniz iki tane yöntem var. Bunlardan bir tanesi bankaların sunmuş olduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünleridir. Eğer bankaya ipotek olarak gösterebileceğiniz bir mal varlığınız varsa bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise bankaya kefil göstermektir. Bankaya kefil göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak yine de unutmayın ki bu süreçte Kredi alabilmeniz de kredi kartı alabilmenin de oldukça zordur.

Bu süreçten çıkmayı beklemeniz gerekiyor. Kredi notları 1 ile 1900 puan arasında değişmektedir. Kredi notunuz 1900 puan yaklaştıkça daha risksiz bir hale gelmektedir ve böylece Kredi başvurunuzu onaylanma ihtimali artmaktadır. 0 ile 699 puanla arası en riskli gruptur 700 ile 1099 puan arası orta riskli, 1150 1499 puan arası ve 2500 ile 1699 arası iyi, 1700 ile 1900 puanları çok iyi gruptur. Kredi puanını 1900 yaklaştıkça Kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali artmaktadır. Ayrıca bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerine daha düşük faiz oranı sunabilmektedir. Her Kredi notunuz sıfır ise bu bankalar için bir belirsizlik göstergesidir. Bunun için öncelikli olarak bir kredi puan oluşması gerekmektedir. BBDK KAYITLI BANKALAR ŞUNLARDIR;

KAMU KALKINMA VE YATIRIM BANKALARI

 1. Türkiye ihracat kredi bankası
 2. İstanbul takas ve saklama bankası
 3. İller bankası
 4. Türkiye kalkınma bankası

TMSF BÜNYESİNDEKİ BANKALAR

 1. Birleşik fon bankası
 2. Adabank

ÖZEL YATIRIM BANKALARI

 1. Türkiye sınai kalkınma bankası
 2. Diler yatırım bankası
 3. Nurol yatırım bankası
 4. Gsd yatırım bankası
 5. Aktif yatırım bankası

YABANCI YATIRIM BANKALARI

 1. Pasha yatırım bankası
 2. Merrıll lynch yatırım bank
 3. Standard chartered yatırım bankası türk
 4. Bankpozitif kredi ve kalkınma bankası

KAMU MEVDUAT BANKALARI

 1. T.c. Ziraat bankası
 2. Türkiye Halk bankası
 3. Türkiye Vakıflar bankası

ÖZEL MEVDUAT BANKALARI

 1. TEB
 2. Akbank
 3. Şekerbank
 4. Türkiye iş bankası
 5. Yapı ve kredi bankası
 6. Turkısh bank
 7. Fibabanka
 8. Anadolubank

YABANCI MEVDUAT BANKALARI

 1. Türkiye garanti bankası
 2. Arap türk bankası
 3. Cıtıbank
 4. Ingbank
 5. Turkland bank
 6. Icbc turkey bank
 7. Qnb finansbank
 8. Deutsche bank
 9. Hsbc bank
 10. Alternatifbank
 11. Burgan bank
 12. Denizbank
 13. Rabobank
 14. Odea bank
 15. Mufg bank turkey

MEVDUAT TOPLAMA YETKİSİNE SAHİP YABANCI BANKA ŞUBELERİ

 1. Bank mellat
 2. Habib bank limited
 3. Jp morgan chase bank natıonal assocıatıon
 4. Socıete generale s.a.
 5. Intesa sanpaolo s.p.a.

ÖZEL KATILIM BANKALARI

 1. Albaraka türk katılım bankası
 2. Kuveyt türk katılım bankası
 3. Türkiye finans katılım bankası

KAMU KATILIM BANKALARI

 1. Ziraat katılım bankası
 2. Vakıf katılım bankası

Ayrıntılı bilgi için BBDK’nın sitesini ziyaret edebilir ve https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Bankalar/Bankalar.aspx adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ