Haber Bankam

İhracatçı Şirketlere Ocak Ayında Yeşil Pasaport Verilecek

İhracatçı Şirketlere Ocak Ayında Yeşil Pasaport Verilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi memurların yararlandığı Yeşil pasaport imkanından Devlete hizmet eden ihracatçıların neden faydalanamadığını şeklindeki eleştirilerde bulunduklarını ve bu her platforma ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi gerektiğini gündeme getirdiklerini ve bunun karşılık bulduğunu belirtmiştir.

Konu ile ilgili çalışmanın İçişleri Bakanlığı tarafından son şeklinin verildiğini belirten Bakan Zeybekçi büyük bir ihtimal ile Ocak ayı sonuna kadar ihracatçı şirketlere yeşil pasaport verilmeye başlanılacağını belirtmiştir. Bilindiği üzere yeşil pasapor t sahipleri vizesiz veya online vize uygulaması ile dünyanın 160 Ülkesine rahatlıkla giriş çıkış yapabilmektedirler. Bu imkandan Ülkemize hizmet eden ihracatçılarında yararlanması gerektiğini belirterek çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu hatırlatmıştır.

Bu kapsamda verilecek olan yeşil pasaportların yapılan çalışmalar ile yaklaşık olarak 16 bin ile 17 bin mal ve hizmet ihraç eden ihracatçılarımıza vereceğiz yeşil pasaportların hangi personel tarafından kullanılacağını da firmalar kendileri belirleyecektir. Verilecek olan yeşil pasaportların hangi firmaya kaç tane verileceği ile ilgili çalışmanın da sona gelindiğini belirten Zeybekçi verilecek olan pasaportları firmaların son 3 yıl içerisinde yapmış  oldukları ihracat rakamlarına göre değişeceğini belirterek bunlar hakkında yapılan değerlendirmeyi şu şekilde açıklamıştır.  • Son 3 yıl içerisinde yapılan yıllık ortalama ihracatı 1 ile 10 milyon dolar arasındaki ihracatçı şirketlerimize 1 adet yeşil pasaport verilecektir.
  • Son 3 yıl içerisinde yapılan yıllık ortalama ihracatı 10 ile 25 milyon dolar arasındaki ihracatçı şirketlerimize 2 adet yeşil pasaport verilecektir.
  • Son 3 yıl içerisinde yapılan yıllık ortalama ihracatı 25 ile 50 milyon dolar arasındaki ihracatçı şirketlerimize 3 adet yeşil pasaport verilecektir.
  • Son 3 yıl içerisinde yapılan yıllık ortalama ihracatı 50 ile 100 milyon dolar arasındaki ihracatçı şirketlerimize 4 adet yeşil pasaport verilecektir.
  • Son 3 yıl içerisinde yapılan yıllık ortalama ihracatı 100 milyon dolar ve üzeri  ihracatçı şirketlerimize 5 adet yeşil pasaport verilecektir.

Yapılacak olan yeşil pasaport uygulamasından yararlanmak isteyen ihracatçı firmalarımızın yukarıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. Belirtilen kriterlere uygun olan ihracatçılarımız yeşil pasaport çıkarmak için gereken belgeler ile birlikte son 3 yıl içerisinde yaptıkları ihracat miktarlarını belirmek şartı ile bu pasaporta başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecektir. Ocak ayının sonuna kadar verilmesi planlanan yeşil pasaportların dağıtılması ile ilgili herhangi bir bilgi verilmesi halinde sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ