Haber Bankam

Her Esnaf KOBİ’midir? KOBİ Avantajları Nelerdir?

Esnaflar için KOBİ olma şartları nelerdir? Kobi avantajları ve tüm ayrıntılar haberimizde..

Her Esnaf KOBİ’midir? KOBİ Avantajları Nelerdir?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 4,00 out of 5)
    Loading...

Her hangi bir bankaya gittiğinizde KOBİ için bir stand açıldığını görebilir, bankaların internet sitesinde dolaşırken KOBİ sitesi linki dikkatinizi çekebilir ya da bankaların telefon numaralarını aradığınızda KOBİ’ler için yapılan kampanyaları öğrenmek için şu numarayı tuşlayabilirsiniz diye ses işitebilirsiniz. Peki her yerde karşımıza çıkan KOBİ nedir? Ülkemizde bulunan her esnaf KOBİ midir? KOBİ avantajları nelerdir?

Farklı kaynaklarda KOBİ nedir sorusunun pek çok yanıtı bulduğu için genel olarak çoğu kişinin KOBİ’nin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığını gördük. Bizlerde Haber Bankam ekibi olarak sizler için KOBİ nedir, KOBİ avantajları nedir haberini hazırladık. Peki faaliyetlerini sürdürmekte olan her esnaf KOBİ mi sayılıyor. Yoksa KOBİ farklı bir kavram ise işletme sahipleri KOBİ olmak için ne yapması gerekiyor? KOBİ nasıl olunur?

KOBİ Nedir?

Bilmeyenler için KOBİ nedir sorusunun yanıtını açıklıyoruz. KOBİ Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme anlamındadır. Yani açılımından da belli olduğu gibi hem küçük hemde orta büyüklükte ki işletmelere KOBİ denildiğini anlayabilirsiniz. Ancak şimdi sizlere kazanç oranlarından bilgi vereceğiz ve o zaman orta büyüklükteki işletmelerin aslında ne kadar büyük olması gerektiğini görebilirsiniz.

KOBİ olabilmek için maksimum 250’nin altında işçinizin olması ve senelik 40.000.000 TL’den daha az kazancınızın olması gerekiyor. Eğer bu koşullara sahip bir işletmeniz varsa sizlerde kendinizi KOBİ olarak tanıtabilirsiniz. Ancak KOBİ’lerde kendi arasında üç sınıfa ayrılıyor. Çünkü 40 milyon ciddi bir rakam. Bu sebepten dolayı kazançlarına göre KOBİ’ler sınıflarına ayrılmaktadır. Peki KOBİ sınıfları nedir.

KOBİ Sınıfları

KOBİ’ler kazançların göre üç farklı sınıfa ayrılmaktadır. Peki KOBİ sınıflarının isimleri nedir, hangi kazanca sahip olan işletme sahipleri hangi KOBİ sınıfına girmektedir.Mikro Ölçekli Kobi

İsminden de kolay bir şekilde anlayabileceğiniz gibi mikro ölçekli kobi en küçük KOBİ sınıfıdır. Mikro ölçekli kobi olmanız için iş yerinizde en fazla 10’un altında işçinin çalışması ve yıllık 1.000.000 TL’den daha az kazanç elde ediyor olmanız gerekmektedir.

Küçük Ölçekli Kobi

Küçük ölçekli KOBİ, mikro ölçekli KOBİ’den daha büyük bir sınıftır. Küçük ölçekli KOBİ olabilmeniz için en fazla 50’den daha az çalışanınızın olması ve yıllık 8.000.000 TL’de daha az kazanç elde ediyor olmanız gerekmektedir.

Orta Ölçekli Kobi

KOBİ sınıflarının en çok kazanç elde edeni ve sınır sınıfı orta ölçekli KOBİ’dir. Aslında rakamlar oldukça büyük yani bunun ora ölçekli kobi olarak sayılması bile pek çok kişiyi yanıltmaktadır fakat ülkemizde o kadar çok kazanç elde etmekte olan iş adamları var ki bu kazançlar ancak orta ölçekli kobi olarak sayılıyor. Buna göre orta ölçekli kobi olabilmeniz için en fazla 250’nin altında çalışanınızın olması ve yıllık 40.000.000 TL’den daha az kazanç elde ediyor olmanız gerekiyor.

Yukarıda belirtilmiş olan sınıflara giren bir işletmeniz varsa sizlerde KOBİ avantajlarından yararlanabilirsiniz. Çünkü sizlerde birer KOBİ sayılıyorsunuz. Peki KOBİ olma avantajları nelerdir?

KOBİ Destekleri ve Avantajları Nelerdir?

Yukarıda belirtilen sınıfta işletmesi olanlar KOBİ sayılmaktadır. Peki KOBİ destekleri ve avantajları nelerdir?

  1. KOSGEB Destekleri
  2. Faiz Destekleri
  3. Ar-Ge Desteklemeleri
  4. Fuar ve Malzeme Destekleri

KOBİ olanlar yukarıda belirtilmiş olan 4 başlık için büyük destekler alabilmektedir. Pek çok banka Kobilere faizsiz kredi ya da düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır. Yine fuar malzemeleri, fuar alanları, Ar-Ge desteklemeleri ve KOSGEB’de kobiler için büyük destekler yapmaktadır. Sadece KOBİ’nin istenen şartlarda yatırım yapması ve işini büyütme isteği bulunması gerekmektedir. Sıkı çalışan her kobiye ciddi destekler ve maddi olanaklar tanınmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ