Haber Bankam

Hazine Garantili Kredilere Değişiklik Geliyor!

Hazine Garantili Kredilere Değişiklik Geliyor!

Ülkemizde pek çok işletme sahibi ve girişimci özellikle devlet destekli kredilerden yararlanarak işini kurmaya çalışmakta ve varsa aktif faaliyet gösterdiği iş yerini büyütmeye çalışmaktadır. Kobilerin desteklenmesi adına KOSGEB çalışmalarını yürüttüğü gibi pek çok bakanlıkta hazine destekli, hazine garantili kredi imkanı sağlamaktadır.

Hazine destekli krediler aracılığı ile esnaf ve sanatkarlara 30.000 TL ve 100.000 TL’ye varan %100 faiz indirimli krediler sağlanmaktadır. Bu sağlanmakta olan krediler sayesinde kobilerin ciddi gelişimi sağlanmakta olup ülke ekonomisine de kobinin yaptığı yatırımlar ile gelir sağlanmaktadır. Buna göre yeni yapılan açıklamalar ile hazine garantili kredilere değişiklik geleceği belirtildi. Hazine garantili kredilere değişiklik geliyor. Peki bundan sonra neler yaşanacak, ne gibi değişiklikler görünecek.

Hazine Garantili Krediler

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklama ile hazine garantili kredilere yönelik yeni bir model oluşturulacağı ve hazine destekli kredilerin bundan sonra yeni oluşturulacak olan modele göre verileceği belirtildi. Yeni oluşturulacak modele ilişkin detaylar belli değil ancak esnaf, sanatkarların yararına olması beklenen bir değişiklik gibi görünüyor.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu sene hazine destekli kredi sisteminde oluşturulan kaynaklar ve imkanlardan yararlanan kişi sayısında bir dönüm noktasına gelindiğini belirtti.

Ekonomide ki Olumlu Değişim

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tüketim ve ticaret açısından sıkıntılı geçen bir dönemde ekonominin olumlu gelişmesi için katkılar sağlandığını belirterek yeni model ile istihdama yönelik çalışmaların hızlandırılacağını ifade etti. Bundan sonra ki dönemlerde yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay almasına yönelik önemli çalışmalar yapılacak. Bu sayede yatırımların ve ticaretin daha da gelişmesi planlanıyor. İhracatın artması için çalışmalar yapılırken bu konu da iş adamları ile yapılan toplantılar ile iş adamlarının daha fazla çalışması ve yurt dışında yaptıkları ihracat oranlarını da artırmalarını istemektedir.

Kadın Girişimciye Destek

Yeni dönem ile birlikte ihracata ve istihdama önem verildiği giib yine kadın girişimciye de destek sağlanacak. Bilindiği üzere KOSGEB’de dahi engelli, şehit yakını, gazi olmadığı sürece erkek adaylar %60 – %80’lik bir destek sağlanırken kadın girişimcilere %80 – %90’lık bir destek sağlanmaktadır. Kadın girişimciye verilen desteğin yeni dönemde artması bekleniyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ