Haber Bankam

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? 2018 Yılı Hibeleri

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Küçükbaş koyun keçi, büyükbaş dana, damızlık düve, inek, sığır Tavuk çiftliği kurmak organik salma tavukçuluk yapmak isteyenler hangi kurum ve kuruluşlardan hibe ve teşvik alabilir? Çiftçilerimize en Uygun Hayvan Kredisi veren bankalar hangileridir? Ayrıntılar haberimizde..

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? 2018 Yılı Hibeleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TKDK, IPARD Projeleri ve Kalkınma ajansları tarafından hayvancılık hibeleri verilmektedir. Bu hibelerle büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları satın alınabilir. T.c. Ziraat Bankası tarafından da hayvan üreticilerine en düşük faizli krediler verilmektedir. Tarım ve hayvancılığa yeni başlayan için finansman kaynakları haberimizde..

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Bakanlığın bu konuda aktif olan internet sayfasında, montofon inek, saanen keçi, salma tavukçuluk, tavuk çiftliği kurulumu, damızlık düve yetiştiriciliği hibe, teşvik ve kredileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık geçmişten bugüne dek yaşatılan mesleklerden biridir. Üreticilerin vazgeçmediği, büyük bütçeler gerektirmeyen fakat emek isteyen sektörlerden biridir. Büyükbaş hayvancılık ile mukayese edildiğinde daha fazla emek gerektiren bu iş için devlet teşvik kredileri ile üreticiye destek sunmaktadır. Devlet destekleme kredisi dahilinde üreticiyi yerli üretime teşvik etmeyi ve desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bildiğiniz gibi Kosgeb bir çok alanda olduğu gibi üretime dayalı tüm sektörleri, Kosgeb programları dahilinde desteklemektedir. Kosgeb ile hayvancılık yapmak isteyen herkes küçükbaş hayvancılık teşvikleri ile gereksinim duydukları tüm giderleri geri ödemesiz (hibe) olarak karşılayabilirler. Kosgeb vasıtası ile küçükbaş hayvancılık kredisi almak isteyen kişiler, diğer sektörlerde olduğu gibi Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi almak zorundadır.

Kosgeb Uygulamalı girişimcilik eğitimi 4 gün sürmekte ve 32 ders saatinden oluşmaktadır. Bu eğitim katılımcılara ücretsiz olarak sunulur ve belli bir oranda devam zorunluluğu da bulunmaktadır. Kosgeb, İMALAT/Gıda ürünlerinin imalatı/ Etin işlenmesi ve saklanması ve et ürünlerinin imalatı adı altında girişimcilere veya üreticilere destekler vermektedir.

Kosgeb küçükbaş hayvancılık kredisi ile ihtiyaç duyduğunuz bütün giderleri; Yün kırkma makinesi, işaretleme kalemi, barınak yapılması, süt sağım makinesi, süt soğutma tankları, barınak ısıtma ya da soğutma giderleri, el alet ve edevatların alınması için geri ödemesiz olarak Kosgeb kredi ile hibe olarak alabilirsiniz. Tüm bu olanaklardan yararlanmak isteyen kişilerin Girişimcilik destek programıma başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kosgeb hayvan alımı için kredi vermemektedir ancak, diğer çiftlik kurulumu, süt sağma makinesi alımı gibi alanlarda kredi vermektedir. Küçükbaş hayvan alımı için pek çok devlet destekli ve özel destekli banka kredi ürünü sunmaktadır. Ancak bunların arasında en detaylı, içeriği geniş ve en iyi kredi imkanını sağlayan banka Ziraat bankasıdır. Gelin Ziraat bankası tarafından verilen küçükbaş hayvan kredilerini birlikte inceleyelim.

Ziraat bankası; 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak ya da işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen girişimcilere ve üreticilere Küçükbaş besicilik kredisi sunar. Bu ürünün özelliklerine bakacak olursak; Bu kapsamdaki yatırım kredileri; Yem hazırlama ünitesi, balya makinesi ve çayır biçme makinesi alımı, barınak yapımı ve tadilatı ve diğer yatırım giderlerinin finansmanını sağlar. Yine bu kapsamdaki işletme kredileri; Tek yıllık yem bitkisi üretim giderleri, koyun keçi kayıt sistemine en az 3 ay süre ile kayıtlı, en az 6 aylık erkek hayvanların alımı, ve diğer işletme giderlerinin finansmanını sağlar. Bu krediye başvuru yapmak için Ziraat bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat bankası, koyun yetiştiriciliğinde minimum 50 baş, Ankara ve kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan ya da en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak veya var olan hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkartmak isteyen kişilere küçükbaş süt hayvancılığı kredisini sunar. Bu kredinin özellikleri; Bu kapsamdaki yatırım kredileri; Barınak yapımı ve tadilatı, koyun keçi kayıt sistemine kaydedilmiş, 9-24 aylık hayvanların alımı, süt sağma ünitesi, süt soğutma tankı alımı, güneş enerji sistemi alımı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi alımı  ve diğer yatırım giderlerinin finansmanını sağlar. Yine bu kapsamdaki işletme kredisi; Tek yıllık yem bitkisi üretim giderleri ve diğer işletme giderlerinin finansmanını sağlar. Ziraat bankası süt hayvancılığı kredisine başvuru yapmak için size en yakın Ziraat şubelerini kullanabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık kredisi faiz oranları, çekilmek istenen kredi tutarına ve seçilen taksit miktarına göre değişiklik gösterebilir. Burada şahsi kredi notunuz da baz alınacağı için en doğru ve en güncel kredi faiz oranlarını banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık kredisi şartları eğer bankadan alıyorsanız, talep ettiğiniz kredi kadar teminat getirmenizdir. Bu teminat arsa, arazi, ev veya tarla olabilir.Küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar; Gelir Belgesi, Kimlik Fotokopisi, Tarla veya konut tapusudur.

Hibe şartları ise, başvuru yapılan devlet programının içeriğinde belirtirilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 30 bin hibe programı ile TKDK’nın hibe şartları farklıdır.

Koyun kredisi nasıl alınır 2018

Koyun kredisi nasıl alınır 2018

Ziraat Bankası hayvancılık kredisinin yıllık faiz oranı %5’tir. Aylık %0,42 oranına denk gelmektedir. Hesaplama işleminizi buna göre yapın.

5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla Resmi Gazete’de ilan edildikten sonra verilir. Şuan böyle bir program yoktur.

Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyorsanız, sırasıyla şu bankalara başvurunuz;

 1. Ziraat Bankası,
 2. Vakıflar Bankası,
 3. Halkbank,
 4. Şeker Bank
 5. QNB Finansbank (Tarım Bankacılığı)
 6. Denizbank,
 7. Akbank,
 8. Yapı ve Kredi

2018 Yılında verilecek Hibeler

Tarım ve hayvancılık sektöründe yatırım yapmak isteyen girişimcilere, genç çiftçilere, köylülere ve üreticilere kamu bankaları ve özel bankalar hayvan kredisi vermektedir. Bu kredilerden yararlanabilmek için, gerek kamunun gerekse özel sektörün şartlarını yerine getirmek gerekmektedir.

Özel bankalar tarafından verilen hayvan kredileri,  Devletin bir projesinin bitiminde ilaveten kampanya dahilinde veya sıradan ihtiyaç kredisi niteliğinde verilmektedir.

Devlet tarafından ödenen hayvan kredisi ise hayvancılığın desteklenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirli programlar dahilinde ödenmektedir.

2018 Yılı Genç Çiftçi Hayvan Hibesi Nasıl Alınır?

2016 yılında başlatılan genç çiftçi projesi dahilinde her yıl çiftçilerimize hayvan satın almak için hibe ödenmektedir. 2016 yılında ve 2017 yılında 30 bin lira ödeme yapıldı 2018 yılında yeniden hayvancılık hibesi verilecek. Proje Milli Tarım Projesine dahil edildi ve Devlet politikası olarak belirlendi. Buna göre, her sene ülke genelinde ki tarımsal faaliyetlerin ve ihtiyacın analizine göre, belirlenen kategorilerde çiftçilerimize hayvan hibesi sağlanıyor.

İsmini son dönemde sıkça duyduğunuz KOSGEB isimli kuruluş hayvan alımı için hibe vermemektedir. TKDK ise Ipard ve Ipard2 isimli projeleri ile hayvan kredisi ve desteklemesi vermektedir. Ancak bu desteklemeden yararlanmak 101-102 veya 103 nolu maddelerin şartlarını taşımak gerekmektedir.

Hayvan Kredisi Hesaplama

Günümüzde koyun ve inek fiyatları da aldı başını gidiyor. Bu sebeple, devlet desteği ile bu işe başlayan çiftçiler ve üreticiler bir adım önde iş hayatına adım atıyor. 6-12 aylık boğa 2500 TL. 3 aylık buzağılar 2.000 Tl. Erkek dana 2500 Tl. 3-5 aylık gebe büyükbaş hayvan 6.00o TL. fiyat biçilmektedir. Adak kurbanlıklar şuan 390 TL. iken, kuzulu koyunlar 600 Tl. civarında alınabilmektedir. Küçükbaş hayvan fiyatlarını incelemeden krediye niyetlenmemenizi tavsiye ederiz.

30 Bin Lira Hayvan Hibesi Nasıl Alınır?

 1. Büyükbaş hayvancılık alanında besilik erkek sığır alım içerikli etçi ve kombine ırk besi sığırı alımı için en az 7 baş hayvan almak,
 2. Damızlık düve yetiştiriciliği için en az dokuz aylık 4 baş hayvan,
 3. Küçükbaş Koyun ve keçi yetiştiriciliği için en az 2 koç ve 38 koyun olmak üzere toplamda 40 koyun,
 4. Arı yetiştiriciliği içinde 30 bin liraya kadar hibe kredi veriliyor. Ancak en az 5 çıta arı basılabilen 40 arılı kovan almak şart,
 5. Bu şartları yerine getirerek, başvuru tarihleri açıklandığında gerekli evraklar ile birlikte 2018 yılında hibe ve teşvik programlarına başvurmanız gerekmektedir.

Tavuk Çiftliği

Devlet kümes hayvanı almak isteyen üreticilere de destekleme veriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kümes hayvanı yetiştirmek isteyenlere, kaz, ördek, hindi, bıldırcın, yumurta tavuğu, et tavuğu, organik yumurta üretimi, salma tavukçuluk alanında da kredi desteği sağlıyor.  Tavuk çiftliği kredisi almak için aşağıdaki alanlarda proje ile başvurmanız gerekiyor.

Salma tavukçuluk hayvan alımı kredisi için minimum 500 yumurta tavuğu yetiştirme projesi hazırlamanız,
Hindi, kaz ve ördek yetiştiriciliği için ise minimum 400 hayvandan oluşan bir proje ile başvurmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası

Ziraat bankası geçmişten bugüne çiftçiye en çok destekleme veren bankadır. Tarım ve Kredi Kooperatifleri ile aynı doğrultuda çalışan banka çiftçilerimize normal şartlarda hiçbir bankanın vermediği faiz oranlarından birçok farklı sektörde Tarım  ve Hayvancılık kredisi vermektedir. Kredinin ortalama faizi yıllık %5’tir. Aylık hesaplamaya vurduğunuzda hiçbir banka bu faiz ile hayvan alımı kredi vermez. Bu sebeple sizde hayvancılık yatırımınız için ziraat bankası şubelerini ziyaret edin.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  2018 Hayvancılık Kredisi nezaman verilecek saygılarla

 2. Halit dedi ki:

  Nerde işlemler yapılıyor

 3. Ersin dedi ki:

  Gençler icin büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum nasıl yapıcağımi bilmiyorum acaba yardımcı olurmusunuz

 4. hasan dedi ki:

  Ben sıfırdan küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum nasıl alabilirim

BİR YORUM YAZ