Haber Bankam

Hangi Kurumlar Memur Alımı Yapıyor?

Hangi kurumlar memur alır? Memurluk şartları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda..

Hangi Kurumlar Memur Alımı Yapıyor?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Günümüzde oldukça büyük sayıda memur alımı yapılmaya devam ediyor. Binlerce insan belli şartlar dikkate alınarak kendileri için en uygun kuruma yerleştirilmeye başlandı. Özellikle memurluk kapsamında alınacak olan kişiler için belirlenmiş olan şartlar, milyonların sevindirici olarak bulunduğu gelişmeler arasında bulunuyor. Bu kurumlara bağlı olarak lise, önlisans veya lisans mezunları da çok rahat bir şekilde iş imkanı yakalayabiliyor. Bu sayede günümüzün en sıkıntılı konulardan biri olan işsizliğe karşı da önemli bir adım atılmış oluyor. Kurumlar tarafından belirlenen başvuru tarihlerine dikkat edilerek bu alanda başvuruların hızlı bir şekilde yapılması sağlanabilir. Aşağıdaki kurumlar her yıl boyunca mutlaka memur alımı yaparken, bu alandaki işsizlik sorununada kesin çözüm getirmiş oluyor. Artık mezuniyet durumunun önemi olmadan, bu alanlarda bir iş sahibi olmanız imkansız değildir.

Hangi Kurumlar Memur Alımına Devam Ediyor?

Memur alımları sırasında pek çok kritere bağlı olarak değerlendirmeler yapılıyor. Özellikle bu durumun oldukça geniş bir iş alanını kapsadığını ve çok sayıdaki kişinin bu alanda şanslı sayılacağını belirtmek gerekir. Her yıl mutlaka memur alımı gerçekleştiren kurumlar vardır. En çok memur alımı gerçekleştiren kurumlar ise şöyle sıralanıyor:

 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Diyanet İşleri Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • Hastane Üniversiteleri
 • Engelli personel alımı
 • Bakanlar Kurulu sekreterliği
 • TOKİ
 • Askeriyeler
 • Belediyeler
 • Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu
 • Bakanlar Kurulu sekreterliği
 • Emniyet Genel Müdürlüğü

Hangi Kurumlar Ne Kadar Memur Alır?

Kurumların yıllık bazlı olarak almış olduğu memur sayısı hakkında bilgi vermekte fayda var. Bu konu üzerinden yıllık olarak bir vermek gerekirse bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20.000 kişi alınırken, Diyanet tarafından 9500 kişi, hastaneler tarafından 7000 kişi, üniversiteler 4000, Adalet Bakanlığı 15000, engelli personel alımı 5000, Sağlık Bakanlığı 36 bin civarında memur almaktadır. 2018 memur alımı sayıları bu şekilde gelişirken farklı kurumlarda kendi şartlarına göre memur aramaya devam ediyor. Tabi her yıl boyunca bu rakamların değiştiğini belirtmekte fayda var. İhtiyaca bağlı olarak her yıl önemli değişiklikler meydana gelebilir. Bir yıl rekor seviyede memur alımı yapılırken, bir yıl ise bundan daha düşük bir seviyede memur alımına gidilebilmektedir.

Sınavsız memur alımları

Memurluk için başvuruda nasıl bulunur?

Memuriyet günümüzün en çok ihtiyaç duyulan ve ilgi gösterilen alanlarından biridir. Bu alanda memur alımı yapacak olan kurumların şartları ise, başvuru dönemlerinde kendilerine göre belirlenir. Mülakat durumu ise kurumların kendine göre bazı değişiklikler sunmaktadır.Başvuru aracı, başvuru tarihi gibi birçok konuda değişiklik olduğunu söylemek gerekir. Bu alanda gerekli olan adımları geçemeyen kişiler ise başvuru konusundaki hakkını kaybedebilir. Bu nedenle kurumlar tarafından memur alım tarihleri sürekli olarak takip edilerek bu şekilde başvuru dönemi içinde başvurunun gerçekleştirilmiş olması gerekir. Başvuru tarihlerinde kurumun belirtmiş olduğu adrese posta yoluyla veya elden başvurunuzun gerçekleştirilmiş olması lazımdır. Kurumlar başvuru dönemlerinde ihtiyaç duydukları belgeleri ise, resmi siteleri üzerinden yayınlar. Bu şekilde tüm belgeleri son başvuru tarihine kadar hazırlayarak belirtilen adrese, posta veya elden teslim yoluyla teslim edebilirsiniz. Başvuru tarihlerinin dışındaki başvurular ise, kurumlar tarafından değerlendirme dışı bırakılacaktır. Bunun yanında konu hakkında bir hatırlatma yapmakta daha fayda var. Bu alanlara başvuruda bulunacak olan kişilerin 35 yaşını doldurmamış olması gerekir. Eğer kişi 35 yaşını doldurmuşsa o zaman başvuru konusundaki hakkını kaybeder. Bu nedenle alanında herhangi bir zaman kaybı yaşamamak adına mutlaka kişilerin bu durumu göz önüne alarak karar vermesi gerekiyor.

Nasıl Memur Olunur?

Kendi içinde pek çok imkana sahip olduğundan dolayı, genelde insanlar tercihini memurluktan yana kullanıyor. Ancak bu konuda işler son zamanlarda biraz daha zorluk açmaya devam etmektedir. Özellikle pek çok devlet dairesinde özelleştirmenin olması işlerin biraz daha zor bir şekilde gitmesine neden oluyor. Sınavsız memur alımları kanunu günümüzde halen devam ediyor. Kurumlar devlet memuru olmak isteyen kişilerde belli şartlar arıyor. Bunlar taşınmadığı durumda kişilerin memur olma hayalleri tamamen suya düşebilir.

Memur Olma Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yüz kızartıcı suçlar olarak bilinen suçlara dair herhangi bir suçu olmamak
 • açılan kadroda belirlenen şartlara sahip olmak
 • çalışmaya engel olacak durumda sayılan herhangi bir engelin olmaması
 • 35 yaşını doldurmamış olmak

Sınavsız memur alımları

Özellikle bazı zamanlarda sınavsız memur alımı imkanı olduğundan dolayı vatandaşlar bazı kadrolara çok rahat bir şekilde yerleştirilir.  Bu zamanlarda oldukça yoğun ilgi olduğundan dolayı vatandaşlar başvuru tarihleri için mutlaka başvurularını gerçekleştirerek zaman kaybetmemeleri lazımdır. Sınavsız memuriyette bazı şartlara bağlı olarak kişilerin işe alındığını belirtmek gerekiyor. Bunun için kişilerin kadroya alınabilmesi için, sözlü mülakata gerek duyulabilir. Bazı kurumlar ise, hem sözlü hemde yazılı olarak bazı mülakatlara gitmeyi tercih edebilmektedir. Ama genel olarak kurumlar ihtiyaç duydukları personeli kadroya alabilmek adına sözlü mülakatı tercih ediyorlar.

Memur olmanın avantajları nelerdir?

Vatandaşlar özellikle bazı imkanlar sağladığı için, bu alanı vazgeçilmez olarak görüyor.  Özellikle bu alanın daha yoğun bir ilgiye sahip olmasına neden olan ve onu özel hale getiren pek çok şey vardır. Zira bu kişiler herkesten daha iyi bir iş imkanına sahiptir. Özellikle işleri her daim garanti altında olduğundan dolayı kişilerin daha vazgeçilmez olarak gördüğü bir yer haline gelmiştir. Özellikle memurluk döneminin ilk tarihinden, emekli olunan zamana kadar oldukça iyi bir gelire sahip olabilirler. Aynı zamanda resmi tatiller yıllık izinler gibi pek çok tatil haklarından dolayı da insanların oldukça ilgisini çekmeye devam etmektedir. Yani günümüzün diğer işlerine göre biraz daha iyi imkanlara sahip olduğundan dolayı ve çeşitli hakları içinde bulundurduğundan dolayı bu alana olan ilgi oldukça yoğundur bu durumların vatandaşları daha çok bu noktaya yöneltmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak bunlar kabul ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ