Haber Bankam

Halkbank’tan Esnafa %0 Faizli Kredi Desteği

Halk Bankası Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Dallarına %0 Faizli Kredi Desteği Veriyor!

Halkbank’tan Esnafa %0 Faizli Kredi Desteği

Esnaf ve sanatkarlarımızın finansman ihtiyacını uygun koşullarda karşılanması amacıyla Halk Bankası tarafından bu yıl kullandırılacak olan kredilerin faiz oranları belirlendi. Türkiye Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ( ESKKK ) kefaletiyle yada birebir esnaf ve sanatkarlara  kredi kullandırımına dair kararını Bakanlar Kurulu Resmi Gazetede yayınladı Karara göre, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlara ESKKK kefaletiyle yada doğrudan kullandırılması planlanan kredilere önceki yıllarda kullanılan ve bakiyesini devreden kredi kullandırımlarına %50’ye varan faiz indirimi uygulanacak.

Sanatsal ve kültürel değerlerimizin kaybolmaya yüz tutmuş meslekler listesinde yer alan meslek dallarında faaliyet gösteren kredi ihtiyacı olan müşterilere esnaf vergi muafiyet belgesine sahip olan esnaf ve sanatkarlara, Mesleki eğitim kanunu kapsamında en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ustalar ve son 1 yılda sahip oldu ustalık belgesi alanında kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu yıl kullandırılacak kredi ve bakiyesi 2017 yılına devreden kredilerde %100 faiz indirimine gidiliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi ( KOSGEB ) tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmış olan girişimciler hariç olmak üzere, KOSGEB tarafından yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan ve başvuru yaptığı esnada 30 yaşını doldurmamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Başkanlık tarafından onay alınan projeleri bankaya sunmaları durumunda, 100.000 TL’ye kadar %0 faiz ile kredi kullandırılacak.Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Dallarında Çalışanlara Özel Kredi

Bakanlar kurulunca ilan edilen kararname de Gelir vergisi kanunu 193. Maddede kaybolmaya yüz tutmuş meslek belirtilmiştir. Bu meslekler başlıca; el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işletmeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve buna benzer işlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara esnaf vergi muafiyet belgesi  sahiplerine %0 faiz oranıyla kredi kullanımı yapabilmektedir.

Başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl içinde 2016 yılının KOSGEB %0 faizli İşletme kredi desteği ve KOSGEB tabanlı alınan krediler hariç diğer kuruluşların faiz ve kredi desteğinden faydalanan esnaf ve sanatkarlar bu kampanyadan yararlanamayacaklardır.

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İş Kuracak Olanlar

3308 Mesleki eğitim kanunu kapsamında kredi başvurusu tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve son 1 yıl içinde kendi ustalık alanında iş kurduğunu belgeleyen girişimci ustalar, bu karar kapsamında 01/01/2015 tarihi itibariyle %0 faiz oranlarıyla esnaf kredisi kullanabilecekler.

Başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl içinde 2016 yılının KOSGEB %0 faizli İşletme kredi desteği ve KOSGEB tabanlı alınan krediler hariç diğer kuruluşların faiz ve kredi desteğinden faydalanan esnaf ve sanatkarlar bu kampanyadan yararlanamayacaklardır

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

KOSGEB, girişimcilik destek programını başarıyla bitirip girişimci sertifikasını alan , başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB  tarafından onay projesini bankaya sunup onay alabilen genç girişimcilere 100.000 TL’ye kadar %100 faiz indirimlerinden yararlanabileceklerdir. Her başlıkta olduğu gibi bu kredi başlığımızda da başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl içinde herhangi KOSGEB desteği hariç, bir kurum veya kuruluşun faiz veya hibe desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkarlarımız bu kampanyadan fayda sağlayamayacaktır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın!

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ