Haber Bankam

Halı ve Oto Yıkamaya KOSGEB Destek Veriyor!

Oto yıkama ve halı yıkama dükkanı açmak isteyenlere KOSGEB hibe ile faizsiz kredi imkanı veriyor. Peki KOSGEB hibe ya da faizsiz kredi desteği nasıl alınır.

Halı ve Oto Yıkamaya KOSGEB Destek Veriyor!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB, işletme sahibi olanlara ve girişimcilere hibe ile kredi desteği sağlamaya devam ediyor. Buna göre eğer sizlerde halı ya da oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız KOSGEB’e müracaat edebilirsiniz. Çünkü halı ve oto yıkamaya KOSGEB destek veriyor.

KOSGEB tarafından halı yıkama ve oto yıkama dükkanı açacaklara hibe ile faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. Ancak bunun için KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamalı ve daha sonrasında KOSGEB’e halı yıkama, oto yıkama dükkanı için iş planınızı sunmanız gerekmektedir. İş planınızı KOSGEB’e ilettikten sonra detaylı bir inceleme yapılacak ve uygun bulunduysanız 50.000 TL hine ardından bir sene sonrasında da 100.000 TL faizsiz kredi imkanından yararlanabileceksiniz. Peki KOSGEB halı yıkama, oto yıkama dükkanı için hibe kredi desteği nasıl alınır.

Halı ve Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır

Halı ve oto yıkamaya KOSGEB destek veriyor. Peki bu desteği işletme açmak isteyenler nasıl alabilir.

 • Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinizi tamamlayınız.
 • Projenizi detaylı bir şekilde geliştiriniz.
 • Dükkan açmadan önce ön başvuru yapınız.
 • İşletmenizi açın ve tüm harcamalarınızı fatura alarak yapınız.
 • KOSGEB’e faturalarınız ile beraber harcama yaptığınıza dair başvuru yapınız.

Yukarıda belirtilmiş olan tüm adımları gerçekleştirdiğinizde hiçbir problem yaşamayacağınız gibi eğer projeniz onaylandıysa KOSGEB tarafından 50.000 TL’lik hibe kredisi almaya hak kazanırsınız. Hibe kredisi harcamaların yapılmasından sonra verilmektedir. Eğer işletmenizi bir sene açık tutar ve faaliyetlerinizi sürdürürseniz KOSGEB tarafından 100.000 TL faizsiz kredide alabilirsiniz.Dükkan Açma Maliyeti

Halı yıkama ve oto yıkama dükkanı açmak isteyenler KOSGEB tarafından verilen hibe desteklerinden yararlanabilmektedir. Peki dükkan açma maliyeti nedir? Buna göre şehre ve malzemeleri alacağınız yere göre kurulum maliyeti değişebilir ancak yine de Haber Bankam ekibi olarak sizlere yapacağınız maliyetler hakkında bilgi veriyoruz.

 • Lastik parlatma ürünleri almanız gerekmektedir.
 • Temizlik tabancası ve pasta cila makinesi almanız gerekmektedir.
 • Koltuk yıkama makinesi almanız gerekmektedir.
 • Hava Kompresörü almanız gerekmektedir.
 • 4 kollu kurutma makinesi almanız gerekmektedir.
 • 7,5 HP motora sahip pompa alımı yapmanız gerekmektedir.
 • Hava hortumu, yıkama çizmeleri, hızlı silecek vb. gibi ürünleri almanız gerekmektedir.
 • Köpük tankı almanız gerekmektedir.
 • Yıkama tabancası almanız gerekmektedir.

Yukarıda genel olarak alım yapacağınız malzemeler verilmiştir. Peki maliyet ne kadar? Buna göre oto yıkama dükkanlarında alacağınız aparatların çoğu uygun fiyatlıdır. Ancak hava kompresörü 7.000 TL civarı, yıkama tabancası 2.500 TL civarındadır. Yani bu ürünlerin haricinde diğer ürünler içinde ortalama 10.000 TL – 20.000 TL bir harcama yapmanız gerekiyor. Ortalama oto yıkama dükkanını 30.000 TL – 40.00 TL gibi bir rakama tutabilirsiniz. Fakat bu rakam KOSGEB’den alım yapacağınız hibe desteği için yeterli değildir. KOSGEB için eğer ayrıcalıklı birisi değilseniz bölgeye göre değişiklik gösterebilir fakat 70.000 TL – 80.000 TL gibi bir harcama yapmanız gerekmektedir. Peki dükkan açmadan önce neler yapılmalıdır ne gibi araştırmalar gerekiyor.

Dükkan Açmadan Önce Yapılacaklar

Dükkan açmadan önce kuracağınız dükkanının konumunu çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Gözlerden ırak bir yere açacağınız dükkandan çok fazla kazanç elde edemezsiniz ve büyük zarar ile işi batırırsınız. Bu yüzden rakip dükkanlara çok yakın olmayan ve müşteri potansiyelinin iyi olduğu noktalara dükkan açınız. Oto yıkama için dükkan açacaksanız 300 – 400 metrekare bir alana dükkan açarsanız sizin için yeterli olacaktır. Halı yıkama için dükkan açmak istiyorsanız daha ufak bir dükkan açabilirsiniz çünkü dükkanınıza yıkanmak için sadece ufak halılar girecektir. Halı yıkama, oto yıkama işleri şu anda en popüler meslekler arasında yer almakta olup kar marjı da oldukça yüksek olduğu için dükkanı açana çok iyi para kazandırmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ