Haber Bankam

Görevden Alınan Memurlar Ohal Komisyonuna Başvuracak

Görevden Alınan Memurlar Ohal Komisyonuna Başvuracak

FETÖ terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi adına mesleklerinden ihraç edilen Memurların görevlerine geri dönmelerinin önünü açacak olan OHAL Komisyonları kuruldu. Görevinden alınan memurlar OHAL Komisyonuna başvuracak ve burudan alacakları Temiz Kağıdı ile tekrar memuriyetlerine geri dönmeleri sağlanacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarıları doğrultusunda Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Ohal Komisyonları FETÖ ile mücadele kapsamında mağdur olan vatandaşların haklarını araması için bir uygulama başlatmıştır. Haksız yere görevinden alındığını bu komisyon aracılığı ile ispat eden görevinden alınmış memurların alacakları temiz kağıdı ile tekrar memurluk yapmalarının önü açılmış oldu. Kurulacak olan komisyonların yedi üyesi bulunmakta ve bu üyeler kendi aralarında yapacakları bir seçimle başkanlarını ve başkan vekillerini seçeceklerdir. Komisyonun toplanabilmesi ve karar verebilmesi için dört sayısını tamamlaması yeterli olacaktır. Yapılacak oylamada ise karamsar veya çekimser oy kullanılmayacaktır. Kurulacak olan komisyonlar iki yıllık bir süre ile çalışmalarına devam edecektir fakat Bakanlar Kurulu gerekli görür ise birer yıllık süre ile görev sürelerini uzatabilecek. Ohal Komisyonunda görev yapanlar görev süreleri dolmadan herhangi bir neden ile görevlerinden alınmayacaktır.Ohal Komisyonuna başvuru süresi

Kurulacak olan Ohal Komisyonlarına başvuru yapmak isteyenler Valilik aracılığı ile başvur yapabilecekler. Yapılacak olan başvurular sonucunda görevine iade edilecek olan memurlar statü gereği başka kurumlara görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar aynı kurumlarına iade edilecektir. Bunun dışındaki memurlar ise daha önceki kurumlarına verilmeyerek Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenecek olan kurumlara yerleştirilecektir.

Açılacak olan Komisyonlar başvuruları almaya başladıkları zaman KHK’lar ile görevlerinden atılanlar 60 gün içerisinde başvuru yapmak zorundalar. Ayrıca başvurular başladıktan sonra yeni KHK’lar yayınlanırsa bu listelerde ismi bulunanlar da 60 gün içerisinde başvuru yapmak zorundadır. Yapılacak olan bu başvurular dava açmak isteyenlerin dava açma sürelerine bir engel oluşturmayacaktır.

Kurulacak olan OHAL komisyonunun görevleri arasında doğrudan KHK ile kamu görevinden çıkarma, meslekten çıkarma, öğrencilik ile ilişiğin kesilmesi, dernek, vakıf, federasyon, özel sağlık ve öğretim kurumları, gazete ve dergilerin kapatılması ile emekli olan personelin rütbelerinin alınması gibi konuları bulunmaktadır. Yapılan FETÖ operasyonlarında haksız veya hatalı bir şekilde memuriyetten atıldığınızı ispatlamak isteyenler Görevden Alınan Memurlar için kurulan Ohal Komisyonu aracılığı ile görevlerine iade talebinde bulunabilirler.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ