Haber Bankam

Gıda deposu kışlık meyveler

Gıda deposu kışlık meyveler
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Her mevsim vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamak için  doğanın birer armağanı olan meyveler sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olanları karşılamaktayız. Her mevsim  farklılıklar gösteren meyvelerin kış aylarında bizleri hastalıklardan koruyan C vitaminleri ile birer sağlık kaynağı olmaktadır. Metabolizmamızın güçlü ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için her gün muhakkak meyve yememiz gerekmektedir.

Kış meyveleri denildiği zaman insanların ilk aklına portakal ve mandalina gelmektedir. Pekala sadece bu meyveler mi aklımıza gelmelidir. Birer gıda deposu olan Armut, Ayva, Nar, Elma, Kivi, Greyfurt  kış aylarının meyveleri ve birer vitamin kaynağıdır. Bu meyvelerin içerdiği vitaminlerin neler olduğunu anlatmak gerekirse;

Ayva: İnsanlara zindelik veren ayva ayrıca ağız kokusunu gidermekte ve ishali önlemekte yardımcı olmaktadır. İçinde bulundurduğu A, A1, A2 ve C vitaminleri sayesinde tam bir şifa kaynağıdır.

Nar: Bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olan nar ayrıca tansiyonu düşürür, kan yapar ve idrar söktürücü özelliğiyle idrar yolları rahatsızlığı çekenlere yardımcı olur. Yemesi biraz zahmetli olan bu meyvede A, C ve B2 vitaminleri bulunur.Greyfurt: C vitamini bakımından çok faydalı olan bu meyveyi tüketmek isteyenler tadının biraz acı olmasından dolayı portakal veya mandalina suyu ile birlikte tüketmektedirler. İlaç kullanan insanların bu meyveyi dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

Armut: Kanın kolesterol seviyesini dengeleyerek tansiyonu düşürür ayrıca böbrek kumlarını dökmede yardımcı olan Armut zihin yorgunluğuna da iyi gelir. Meyve içerisinde bolca A, B1, B2 ve C vitamini içermektedir.

Elma: Elma insanları kansere karşı korurken mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Elma A, C, E, B1 ve B2 vitaminlerini içermektedir.

Kivi: A ve C vitamini bakımından zengin olan kivi bir portakalın sahip olduğu kadar C vitamini içermektedir. İçerdiği A vitamini sayesinde kemik gelişimini desteklemek ile birlikte görme bozukluklarını gidermede yardımcı olmaktadır.

Portakal: Tam bir C vitamini deposu olan Portakal’da ayrıca A, B1, B2 ve P vitaminleri bulunmaktadır. Sindirim ve bağırsak sisteminin düzenli olmasında yardımcı olan Portakal kış aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir.

Mandalina: İçinde bulundurduğu vitaminler sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda vücut direncini arttırmaktadır. İçinde bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyonların düşürülmesinde yardımcı olur.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ