Haber Bankam

Genel Sağlık Sigortası (GSS) İçin Yeni Düzenleme

Genel Sağlık Sigortası (GSS) İçin Yeni Düzenleme
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Genel sağlık sigortası özellikle eğitimine devam etmeyen ve çalışmayan adaylar için büyük bir problem olmaya devam ediyor. Yeni yapılan düzenlemeler ile borçların ve faizlerin silindiği belirtilmekteydi. Ancak sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin mağdur olmaması ve ucuza halkın sağlık hizmetlerinden yararlanması için yeni düzenlemelr yapıldı.

Buna göre ailenin kazanmış olduğu ücrete göre genel sağlık sigortası ödemesi planlaması yapılacak. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenler gerekli ödemesini yaparak tüm hizmetlerden yararlanabilecek. GSS için tüm düzenlemeler yapıldı. Peki okumayan ve çalışmayan sigortası olmayanlar aylık ne kadar bir ücret ödemesi gerçekleştirerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Aylık 53 TL’lik Ödeme

Genel sağlık sigortası yapılandırması ile sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenler sadece aylık 53 TL’lik bir ödeme yapacak üstelik bu ödemeyi herkes yapmayacak. Ailenin toplam kazancı eğer ki asgari ücret seviyesinde ise bu kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek. Yani sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenler her hangi bir ücret ödemeyecektir.Ancak ailenin toplan geliri asgari ücret seviyesinden fazla ise bu ailede ki eğitim görmeyen ve sigortalı olarak çalışmayan fertler aylık sadece 53 TL’lik bir ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Aylık 53 TL’lik bir ödeme yapmayan, eğitimine devam etmeyen ve sigortalı bir işte çalışmayanlar ise malesef sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaktır.

Prim Ödeme Sistemi Değiştirildi!

Bundan önce ki sistem de ailenin gelir durumuna göre fertler 71.10, 213.30 ve 426.6 liralık olmak üzere 3 farklı ödeme gerçekleştirmekteydi. Alınan bu ücretlere göre sağlık hizmetlerinden kişinin yararlanması imkanı verilmekteydi. Ancak şimdi sistem tekli sisteme geçildi.

Bundan sonra 71.10, 213.30 ve 426.6 TL gibi farklı farklı ödeme tutarları olmayacak. Ailenin toplam geliri eğer ki asgari ücreti aşıyorsa eğitim görmeyen, sigortalı işte çalışmayan ancak sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen her birey aylık sadece 53 TL’lik bir ödeme yaparak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bilindiği üzere genel sağlık sigortası borcu olanlar için yeni yasalar çıkartılmıştı. Buna göre çıkan yasa da borçların silinmesi, faiz ve ceza tutarlarının silinmesi gibi düzenlemeler yapılmıştı. Yapılan düzenlemeler ile vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi imkanı sağlanmakta olup yeni düzenlemeler sürekli olarak yapılmakta ve kamuoyuna duyurulmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ