Haber Bankam

Gençlere, Kadınlara ve Engellilere Yeni İş İstihdamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, gençlere hazırlanın çağrısı yaptı.

Gençlere, Kadınlara ve Engellilere Yeni İş İstihdamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türk Metal Sendikası Metal Çocuk Arkadaş Kulübü tarafından Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen 17. Uluslar arası Çocuk Meclisi Toplantısında  gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Müezzinoğlu gazetecilerin gündemle alakalı sorularını yanıtladı. CHP’nin yaptığı adalet yürüyüşüne ilişkin sorulara CHP’nin kendi takdiri ve kararı olarak değerlendiren Müezzinoğlu “ hukuk devleti ve demokrasi insan haklarında ülkemizin daha ileriye gitmesi hep birlikte ortak bakış açımız. Bu anlamda onların değerlendirmesi, hukukun verdiği bir karara karşı farklı mücadele. Ben bunu CHP’nin kendi takdiri olarak görüyorum ve daha fazla bir yorum yapma hakkını kendimde görmüyorum” ifadelerine yer verdi.

15 Haziran 2017 tarihinde açıklanan mart ayı işsizlik verilerine göre bakan Müezzinoğlu, böyle bir sonucu zaten beklediklerini ve bundan sonra ki sonuçlar için de ne olacaklarını tahmin ettiklerini belirtti. Müezzinoğlu konuyla alakalı şunları da ekledi; “Bir defa bu ülkeye  bu millete güvenenler asla kaybetmedi. Biz bu millete de bu milletin çalışanına da insanına da yatırımcısına da girişimcisine de güveniyoruz ve güvendik.Bu çerçevede de 2017’nin şubat ayında istihdam seferberliğini başlattık ve ‘hedef 1.5 milyon istihdam’ dedik. Milyonlarca kez teşekkür ediyoruz. Çalışmak isteyen kardeşlerimizin milyonla ifade edilen bir bölümüne istihdam sağladık. İşverenlerimize teşekkür ediyoruz, milyonla ifade edilen insanımıza istihdam alanı oluşturdular. Haliyle, planlı bir şekilde işsizlik oranlarının da yıl sonunda tek haneli rakama düşeceğini zaten başından beri söylüyoruz. Bu ay itibarıyla 0,9 ki biz yaklaşık 1 puan civarında bir düşme bekliyorduk. Bugün için 11,7, gelecek ay yine 0,9-1 civarında düşme bekliyoruz. İnşallah, o da bizi yanıltmayacak, işsizlikte tek haneli rakamları yakalayacağız.” İfadelerini kullanan Bakan Müezzinoğlu Türkiye’nin gerek üretim gerek istihdam gerekse de dünya rekabetiyle hak ettiği başarıyı yakalayacaklarını ifade etti. Ardından bu millete güvenen hiç kimsenin kaybetmeyeceğini ve bu ülkenin şimdi ki güzelliğinin bugünden daha güzel yerlere geleceğinin mesajlarını verdi.

Başarı için birlik beraberlik ve desteğe ihtiyaç duyduklarını belirten Müezzinoğlu sözlerine Birlikte büyük bir milletiz ve hep birlikte büyük hedeflerimizin olduğunu ve önümüzde ki süreçte gençlerimizin hazırlanmasını duyurdu. Genç işsizlik oranının yüzde 21’lerden yüzde 15 oranlarına çekilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını bu yönde çok hızlı bir gelişim sağlayacaklarını söyledi. Eylem planlarını en geç 15 – 20 gün arasında genç istihdamı, kadın istihdamı, ve engelli istihdamı eylem planlarının da 10 veya 15 gün içinde bayramın sonunda açıklayacaklarını duyurdu.

Kıdem tazminatıyla ilgili olarak sendikalar tarafından iletilen hiçbir taslağın bulunmaması nedeniyle eleştirilerin yöneltildiğinin hatırlatılması üzerine, önce kendilerinin çalışacağı gerekli çalışmaları yaptıktan sonra sosyal paylaşımlarıyla bunu değerlendireceğini dile getirdi.  Bugün medyaya yansıyan tarafıyla Ak Parti veya Çalışma Bakanı  kendisi için yasa tasarısı düzenliyor gibi hava oluşturuyorsa da asıl olarak öyle olmadığını belirti. Şahsım veya bakanlık adına yapılan bir düzenleme değil, tam aksine çalışanların hak ve hukukunu korumaya yönelik , ayrıyeten çalışanın emeğini güven altına alan yasa tasarılarını düzenleyen çalışmaları olgunlaştırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ