Haber Bankam

Genç Çiftçi Sonuçları Seçimden Sonra Yayınlanacak!

2018 yılı Mayıs ayının son haftasında açıklanması beklenen genç çifçti projesine ait sonuçlar ile ilgili bugün yayımlanan Resmi Gazete ile düzenleme yapıldı. Resmi Gazete metni ile daha önce yayımlanmış olan Kırsal Kalkınma Destekleri hakkındaki tebliğname düzenlendi ve 2 ay içinde açıklanacağı maddesi eklendi. Bu düzenleme ile sonuçların 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimlerden sonra yayınlanması gündeme geldi. Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Tüm detaylar haberbankam.com ‘da.

Genç Çiftçi Sonuçları Seçimden Sonra Yayınlanacak!
  • Gündem
  • 31 Mayıs 2018
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılı Nisan ayı itibariyle 30 Bin TL. için kırsal kalkınma desteklerini başlattı. 2016 yılında uygulamaya başlayan ve 2017 yılında da binlerce çiftçimize verilen hibe sayesinde köye dönüş yaparak kendi işini kurmak isteyen gençlerimizin desteklenmesi hedefleniyor. Başvurular 18-41 yaş aralığında ki gençler arasından kabul ediliyor ve başvuru sahibi gencin veya eşinin herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaması gerekiyor. Hayvancılık alanında projeye başvuran genç çiftçilerimize sonuçlar açıklandığında aşağıda belirtilen miktarlarda hibe ödemesi yapılıyor.

  1. Küçükbaş koyun yetiştiriciliği için 2 erkek 32 dişi toplam 34 koyun,
  2. Keçi yetiştiriciliğinde 35 dişi 2 erkek olmak üzere 37 keçi,
  3. 5 düve,
  4. 5 manda,

hibe olarak veriliyor. Hibeler TİGEM tarafından GTHB Müdürlüklerine, Müdürlükler tarafından ise başvuru sahiplerine teslim ediliyor. Geçen yıl hibe almaya hak kazanan vatandaşlarımızın hayvan teslim ve dağıtım işlemleri halen devam ediyor.

Resmi Gazete Tebliği ile 2 Ay Süre Verildi!

Resmi Gazete’de Yeni Bir Düzenleme Yayınlandı 31 Mayıs 2018 tarihininde yayımlanan 30437 Sayılı Resmî Gazete’de Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2018/12)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2018/26) yayınlandı.

Tebliğname içeriğinde daha önce genç çiftçi sonuçlarının açıklanmasına ilişkin aşağıda ki maddeler geçerli idi.

Başvuruların değerlendirilmesi

MADDE 17 – (1) Program kapsamındaki başvuruların değerlendirilmesi genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır:

a) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından teslim alınan projeler on iş günü içerisinde değerlendirilip onaylanır.

b) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından hazırlanan nihai listeler belirlenen yerlerde ve şekilde ilan edilir.

c) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu; gerekçesini haberbankam.com belgelendirmek suretiyle başvuruyu reddedebilir veya hibe sözleşmesini iptal edebilir.

ç) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunun aldığı kararlar kesindir.

Bakanlık bu maddeleri aşağıda belirtilen şekilde düzenledi.MADDE 1 – 24/3/2018 tarihli ve 30370 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2018/12)’in 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından hazırlanan nihai listeler Komisyonun onayını izleyen iki ay içerisinde belirlenen yerlerde ve şekilde ilan edilir.”

bu düzenleme neticesinde proje sonuçlarının başvuru tarihinden itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl İlçe Müdürlüklerinde değerlendirilebilmesi için 10 gün süre verilmiş iken, bu düzenlemeden 2 ay içerisinde sonuçların açıklanması gündeme geldi. Yani Müdürlükler kimlerin hibe almaya hak kazandığını asıl ve yedek liste halinde belirledikten sonra askıya çıkılacak ve çiftçilerimize kimlerin hak kazandığı bildirilecek.

Bahse konu Resmi Gazete metnini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Genç çiftçi sonuçları 2 ay içinde açıklanacak.

Sonuçların Açıklanma Tarihi Resmi Gazete de düzenlendi!

Sonuçlar E-Devlet Üzerinden Öğrenilebilecek

Başvuru yapan vatandaşın Müdürlüklerin askı listelerini takip etmeleri de gerekmiyor. 2018 yılında yeni başlatılan bir uygulamaya göre, bundan sonra sonuçlar tek bir merkezden E-devlet sisteminden online olarak sorgulanabilecek. Ancak bu sistemin aktif hale getirilebilmesi için tüm listelerin kesinleştirilip tek bir merkezde birleştirilmesi gerekiyor.

https://www.haberbankam.com/genc-ciftci-sonuclari-2018-e-devlet-kazananlar-8494.html isimli haberimizde açıklamanın ne şekilde yapılacağı, hibe sözleşmesi için hangi evrakların gerektiğini ve başvuru sahiplerinin hangi tarihlerde başvuracaklarını anlatmıştık.

E-devlet sistemi haricinde geçtiğimiz yıl gencciftci.tarim.gov.tr adresinden de sonuçlar bildirilmiştir. Bunun haricinde Müdürlükler kesinleşmiş listelerini askıya çıkarak ilan ettiği gibi internet sitelerinde de listeler halinde duyurmuştu.

Sonuçlar Seçimden Sonraya Kalabilir mi?

Bildiğimiz üzere 24 Haziran 2018 tarihinde Ülkemizde genel seçim yapılacak. Partiler tarafından seçime ilişkin bildirgeler yayınlanırken 1 ay içerisinde seçim yapılacak. Sonuçların 2 ay içerisinde açıklanmasına ilişkin düzenleme sonrasında sonuçların 24 Haziran 2018 tarihinden sonra açıklanması da gündeme geldi. Sosyal medya da başvurular yakın dönemde açıklanması söz konusu olsaydı, Resmi Gazete’de bu yönde bir düzenleme yapılamazdı yorumunda bulunmaktalar. Yine bu düzenleme ile seçim sonrasında sonuçlar açıklanabilecek.

Sosyal medyadan ve facebook üzerinden  proje ayrıntılarını ve düzenlemeleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ