Haber Bankam

Genç Çiftçi Projesi 2018 Başvuru Şartları ve Tarihi

Genç Çiftçi Projesi 2018 Başvuru Şartları ve Tarihi belli olmaya başladı. Bu yıl 50 bin TL. hibe verilmesi planlanıyor. Çiftçilerimiz köye dönüş yaparak 300 koyun projesine katılabilir, 30 bin TL. veya 50 bin hibe alabilir. Başvuru zamanı, gerekli evraklar hakkında güncel bilgiler haberbankam.com ‘da..

Genç Çiftçi Projesi 2018 Başvuru Şartları ve Tarihi
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

2018 yılında köye kesin dönüş yapan gençlerimize 30 bin Tl. veya 50 bin TL. civarında hibe verilmesine yönelik olarak, proje NİSAN veya Mayıs aylarında başlaması bekleniyor. Bu yıl itibariyle geçen yıldan örnek alındığında yine benzer evraklar ve şartlar öne sürülüyor. 2018 genç çiftçi projesinde istenen şartlardan bazıları aşağıdadır.

Genç Çiftçi 2018 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

1. Başvuru sahibinin veya eşinin SGK sigortası olmaması gerekiyor.
2. Eşi veya kendisi Bağ-kur sigortalı olanlar başvuru yapabilirler.
3. KYK’dan öğrenim veya eğitim kredisi alanlar içinde geri ödemeli kredi alanlar başvuru yapabiliyorlar.
4. Başvuruda bulunan çiftçiler daha önce tarımsal faaliyetler ile ilgili bir sertifikaları var ise, bu sertifikaları başvuru evrakları ile birlikte sunmaları gerekiyor.
5. Çiftçi engeli şehit yakını veya gazi ise ekstra puan verildiğinden buna ilişkin belgeleri başvuru esnasında sunması gerekiyor.
6. Daha önce genç çiftçi projesine başvuran, hibe alan,
7. 30 Bin TL. hibe almaya hak kazanan ve sözleşme imzalamayanlar başvuramazlar.
8. Proje de evli olmak gerekmiyor. Bekarlar da başvuru yapabilirler.
9. Hayvanların bakılacağı ahır, ağıl veya kapalı alanın tapusu başvuruda talep ediliyor. Eğer tapulu ahır veya ağılınız yok ise, böyle bir kapalı alan kiralanıp, buna ilişkin 5 yılık muhtarlık ve noter onaylı kira sözleşmesini sunmak gerekiyor.
10. Genç çiftçi sitesinden başvuru formu doldurup onaylanıyor.

Geçtiğimiz dönem talep edilen genç çiftçi evrakları listesi

Değerlendirme Kriterleri Nelerdir? Puanlama Sistemi;

Genç Çiftçi 2018 yılı projesine başvuru yapan çiftçilerimiz bazı kriterlere göre değerlendiriliyorlar. Bu kriterlerden bazıları ise şöyledir.

  1. Başvuru Sahibinin Yaşı: Eüer çiftçimiz başvuru esnasında 18-30 yaş aralığında ise 10 referans puanı almaktadır. 41 yaşına kadar başvuru yapılabildiği düşünüldüğünde, çiftçimiz 30 yaşından yaşlı ise, referans puanı 8 verilmektedir.
  2. Kırsal Nüfus Sayısı: Çiftçinin ikamet ettiği bölgenin nüfusu 1.000 ve altında ise 10, 1.000-10.000 arasında ise 8 puan verilirken, 10 bin ile 20 bin arasında ise en düşük 6 referans genç çiftçi puanı verilecektir.
  3. Eğitime Göre Puan; Lise ve üstü mezuniyeti bulunan çiftçimiz 8 referans puan alırken, Okur-yazar ve ortaokul aralığına ise genç çiftçi başvuru değerlendirme komisyonu 10 puan verecektir.
  4. Tarımsal Üretim Konusuna Göre Not: Büyükbaş ve küçükbaşa 10 puan, bitkisel üretime 8, Kümes hayvanı yetiştiriciliği arıcılık ve ipek böceği yetiştiriciliğine ise 6 puan verilir.
  5. Tarımsal konuda eğitim alana, ikameti kırsal alana aldıranlara, arazinin mülkiyeti kendine ait olanlara, gazilerimize, şehit yakınlarına ve engelli vatandaşlarımıza, kadın çiftçilere, aylık kazancı asgari ücretin 1/3’ünden az olanlara ve Evli olanlara ekstradan 5 puan verilecektir.
  6. Komisyon Kanati: İçeriğin değerlendirilmesi sonucunda 1 ile 10 arasında bir puan verilmektedir.

Bu puanlama sistemi sonrasında örneğin Adıyaman ilimize küçükbaş hayvancılık alanında 10 kişiye hibe verilecek ise, başvuru konusu küçükbaş olan ve en çok puan alan 10 vatandaşımız ASIL listeye alınacaktır.

Başvuru yine 2 aşamada gerçekleştirilecek. Bunlardan ilk internet sayfasından başvuru işlemi olacak.

Genç çiftçi 2018 başvurusu için tıklayın!İlk adımda Telefon numaranıza ilaveten SGK, Askerlik, Eğitm, Diploma, ve Kurs durumunuz seçilecek. Hane halkı sayısı yazılacak. Daha sonra mail, askerlik durumu, sağlık güvencesi, Yeşilkart, engelli, şehit yakını, gazi seçimi yapılacak.

Düşük Faizli Tarımsal Kredilere Yoğun İlgi

2018 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi tarafından verilecek olan sıfır faizli ve düşük faizi tarımsal kredilere de yoğun ilgi gösterildi. 300 koyun finansmanının da 10 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğname kapsamında TKK ve Ziraat tarafından finanse edileceği öğrenildi. Devletten düşük faizli küçükbaş hayvancılık kredisi çeken vatandaşımız bu kredinin geri ödemesini 2 yıl ödemesiz, 5 yıl geri ödemesiz veya hibe olarak değil, 15 ay sonunda kuzuların yetişmesi ve satışa hazır hale gelmesi ile geri ödemelerin başlayacağı söylendi.

300 koyun başvuru şartları 2018 köye dönüş projesi

Genç Çiftçi Hibesi 50 Bin TL. Olacak

30 bin TL. olarak verilen desteğin büyükbaş hayvan alımlarında yetersiz olmasından dolayı bu yıl 50 Bin TL.’ye çıkarılması gündeme geldi. Eğer destek bu tutara çıkarılırsa, geçen dönem yayınlanan proje sayılarının arttırılması da gündeme gelecek. Yani 30 bin TL. ile 30 koyun alabilen çiftimizin sermayesi arttığından 50 koyun ile sektöre başlangıç yapabilecek.

Genç Çiftçi Tarım Gov Tr 2018

Genç Çiftçi 2018 Başvuru Şartları Gerekli Evraklar

Köye Dönüş Yapana 300 Koyun Verilecek!

2018 yılında başlatılan 300 kayın projesinde ise köye dönüş yapan çiftçilerimize ipotek karşılığında 300 koyun, asgari ücret maaş, sigorta, veteriner ve aşırı desteği verilmesi planlanıyor. Bunun için ise 300 koyuna bakabilecek kapasite de ahır veya ağılı olmak,  bakanlığın sağlayacağı destek miktarını karşılayacak değerde tarla ipotek etmek gerekiyor.

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar! isimli yazıdan ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız 300 koyun projesinde yeni bir bilgiye yer verdi. damızlık 300 koyunun köyden kente göçü engellemek için yapıldığını söyleyen Sayın Bakan aileye asgari ücret bağlanacağını ve aile annesine sigorta yapılacağını belirtti. projede öncelik köylerde ikamet eden ve küçükbaş hayvancılık çiftçilerimize verilecek. Sayın Bakan anne baba kendi geçmez ise Evlatlar da gitmezler dedi ve proje için bakanlık kolları sıvadı.

2017 Yılında Genç Çiftçi Şartları Bunlardı

Genç Çiftçi 2018 Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Genç çiftçi hibe adayları başvuru sürecinin muhtemelen Nisan ayının ilk haftası başlaması bekleniyor. Gerekli evrakların hazırlanması ve teslim edilmesi Haziran ayını buluyor. Başvurular internet ortamından yapılıyor ancak konu hakkında bilgi sahibi olmayanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek, burada mevcut bulunan görevliler ile birlikte doldurmaları tavsiye ediliyor. İl veya ilçe Müdürlüklerinde internet üzerinden form doldurulması esnasında çiftçinin doğru bilgileri vermesi hibe haberbankam.com sözleşmesi aşamasında önem arz ediyor. En sık karşılaşılan hatalardan biri, çiftçinin kendisine ait olmamasına rağmen, ahır, ağıl veya arazinin kendisine ait olduğunu söylemesi, ancak ilerleyen süreçte yapılan araştırma sonucunda ahırın veya arazinin başvuru sahibi genç çiftçinin amcasına, dayısına veya yakın akrabasına ait olması durumudur. Bu kapsamda çiftçilerimiz başvuru yapmadan önce tarımsal faaliyetin yapılacağı arazi veya kapalı alanları kullanmak üzere 5 yıllık sözleşme yapmaları gerekiyor. Yapılacak kira sözleşmesi muhtar ve noter onaylı olması gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ