Haber Bankam

Genç Çiftçi 2018 Projesinde 7 Bin Sığır 28 Bin Koyun Dağıtılacak!

Genç Çiftçi 2018 Yılı Projesinde başvuru sahiplerine büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 7 bin, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ise 28 bin damızlık hayvan dağıtılacağı belirtildi. 2018 Yılı tahmini genç çiftçi başvuru şartları, gerekli evraklar ve proje gereklilikleri haberimizde..

Genç Çiftçi 2018 Projesinde 7 Bin Sığır 28 Bin Koyun Dağıtılacak!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

2016 yılında başlatılan, 2017 yılında sürdürülen ve halen küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtımları devam eden genç çiftçi projesinde 2018 yılında 7.000 baş damızlık sığır, 28.000 bin baş damızlık koyun dağıtılacağı bildirildi. Buna göre Devlet 2018 yılının bütçesini 2017 yılına göre arttırarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müracaatta bulunacak genç çiftçilerimiz için TİGEM tarafından hibe hayvan 2018 dağıtımları devam edecek.

Genç Çiftçi 2018 Projesi Devam Edecek!

Bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ayrılan bütçenin 2017 yılı bütçesine göre daha fazla olması proje ile başvuru yapmak isteyen genç çiftçilerimize umut ışığı oldu. Daha önce şartları yerinde olmayan ve başvuru yapamayanlar 2018 yılında Bakanlığın belirlediği sektörlerde 30 bin lira genç çiftçi hibesi için başvurularını gerçekleştirilecek.

Kırsal Kalkınma Programları 2018 Yılında Devam Edecek

Tarımsal alanlarda çiftçilerimize destek sağlanması amacıyla kırsal alanlarda yatırımcılara Devlet tarafından hibe desteği sağlanmaya devam edecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önderliğinde yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında tarımsal alanlara %50 oranında hibe desteği verilmeye devam ediliyor. Türkiye’nin tüm illerinde devam etmekte olan kırsal kalkınma programında sadece 2016 ve 2017 dönemi içerisinde 7.763 adet projeye toplamda 2 milyar TL. hibe verildi.

Bununla birlikte kırsal kalkınma desteklerinin ikinci safhasında IPARD fonları bulunmaktadır. Bu fonların bir kısmı AB, bir bölümü ise ulusal kaynaklardan oluşmakta olan IPARD projeleri ile 2011 senesinden bu yana yatırımcılara destek verilmeye devam ediyor.

Ipard projesinin 1. bölümü 2016 yılının sonunda tamamlandı. Türkiye’nin 42 iline bu proje sayesinde 3,1 milyar TL. hibe desteği verildi.

IPARD-2 isimli destek programına ise 2017 yılında start verildi. Bu proje halen devam ediyor ve 2020 yılına kadar da sürecek. Bu yıllar arasında IPARD 2 projesi kapsamında toplamda 1 milyar 45 milyon avro tutarında hibe desteği yatırımcılara sağlanacak.

IPARD 2 projesinde 2017 Ekim ayına kadar 2 defa başvuru ilanı yayınlandı. Bu başvuru ilanlarına başvuruda bulunan toplam Bin 642 adet proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelere ise toplamda 854 milyon TL. hibe ödemesi planlandı.

2018 yılında yine IPARD2 projeleri devam ediyor. Çağrı ilanlarını takip etmek için ve detaylı bilgi almak için Resmi web sitesi olan http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv üzerinden güncel çağrıları, başvuru şartları, başvuru yöntemlerini inceleyebilir ve konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haber Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/Haber/1275/Bakanligin-2018-Butcesi-Plan-Ve-Butce-Komisyonunda-Gorusuldu

2017 Sonu ve 2018 Yılında Yeni Projeler Hayata Geçirilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan bildiriye göre tarım ve hayvancılık sektöründe aşağıda ki yeni projelerin hayata geçirileceği yönünde sinyaller verildi. Bu projeler şunlar;

 • Kalite yönetim sistemine geçiş yapılacak.
 • Bağcılık sektörüne önem verilerek Türkiye’nin bu sektörde rekabet gücünün arttırılması çalışılacak.
 • Uluslararası standartlarda hizmet verilecek.
 • Yerli sebze tohumu üretimine hız verilecek. Şuan itibariyle, hıyar, domates, kavun ve biber yerli tohum üretiminde çalışmalar başladı.
 • Tarımsal ürünlerin satılabilmesi için dış pazar imkanı sağlanması hususunda yoğun çabalar sarf edilecek ve üretilen ürünlerin satılmasının yolları aranacak.
 • Lif bitkisi üretiminin karlılığı arttırılacak ve Türkiye’nin pamuk üretimi yerli tekstil sanayisinin ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye çıkarılması için çalışmalar yapılacak.
 • Hayvan hastalıkları engellenmesi için yeni projeler uygulanacak.
 • Su ürünleri yeni alanlar belirlenecek.
 • Yeni bir tarım projesi 2018 yılında devreye giriyor. Osmaniye, Mersin, ve Adana illerini kapsayan Doğu Akdeniz ile Sinop, Kastamonu ve Bartın illerini kapsayan Batı Karadeniz Bölgelerinde yeni bir kalkınma projesi uygulayacağız. Bu projeye 45.000 hane halkını doğrudan ilgilendiriyor. Bütçesi ise 96 milyon avro. Proje yatırımları 2018 yılında başlayacak.
 • Sera Organize Bölgeleri ve yeni tarıma dayalı olan besi bölgeleri kurulmasına hız verilecek.
 • Devlet tüketiciler ve üreticilerle tarımsal potansiyelin değerlendirilebilmesi amacıyla daha fazla iş birliği yapacak.
 • Hayvancılık sektörünü kaldırmanın yolu aile işletmelerinden geçmektedir. Bu kapsamda küçük aile işletmeleri Devlet tarafından desteklenecek.


Bu bilgiler ışığında Devlet 2018 yılında tarım ve hayvancılık sektörüne tüm hızıyla destek vermeye devam edecek. 2018 yılında genç çiftçi 30 bin tl hibe desteğine başvurmak isteyen genç çiftçilerimiz için henüz yeni şartlar ve projeler belirlenmedi. 2017 yılında yapılan başvurulara göre 2018 genç çiftçi projesinin gerekliliklerinin şöyle olacağı tahmin ediliyor.

2017 Yılında Genç Çiftçi Şartları Bunlardı

2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi Tahmini Başvuru Şartları

 1. Genç çiftçilerimiz 2018 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen projelere başvuru yapacaklar.
 2. 2017 yılında 18-41 yaş zorunluluğu uygulandı. 2018 yılında da yaş sınırının uygulanması muhtemel.
 3. Daha önce kaydı olmayan çiftçilerimiz sisteme kayıt olacaklar ve başvurularını bu sistem üzerinden gerçekleştirecekler.
 4. 2016 yılında başvuru sahibi çiftçilerimizin herhangi bir işte çalışmıyor olmaları, 2017 yılında ise hem genç çiftçinin hemde eşinin herhangi bir işletmede sigortalı olarak çalışmıyor olma şartı getirilmişti. Ancak 2018 yılında hem çiftçinin hemde eşi için böyle bir şart getirilip getirilmeyeceği henüz bilinmiyor ancak, çiftçilerin talepleri üzerine bu şart ortadan kaldırılabilir.
 5. Başvuru sahibi genç çiftçimiz bizzat projesi kendisi yürütecek. İster tarım, ister hayvancılık sektöründe hibe sözleşmesi onaylanan ve 30 bin lira destek alan çiftçimizin en az 3 yıl boyunca bu projeyi sürdürmeye devam etmesinin zorunlu olması bekleniyor.
 6. 2018 yılında yine başvuru sahiplerinin iş planı hazırlama ve proje hazırlama gibi gerekliliklerle uğraşmamaları için Bakanlık tarafından yeni projeler hazırlanacağı ve bu projelerin gencciftci.tarim.gov.tr adresinde yayınlanarak başvuru sahiplerin hazır projeleri seçerek ilerleyecekleri değerlendiriliyor.

BENZER İÇERİK : 2017 yılı projesinde Genç Çiftçilerimizden İstenen 2 Önemli Şart hakkında bilgi alabilirsiniz.

2018 Yılında Hangi Sektörlere Genç Çiftçi Hibesi Verilecek?

Bakanlık tarafından henüz 2018 yılında hibe verilecek olan sektörler hakkında bir açıklama yapılmaz iken 7 Bin Büyükbaş Damızlık Sığır Yetiştiriciliği ile 28 Bin Küçükbaş Damızlık Koyun dağıtımı yapılacağı açıklandı. 2017 yılında başvurulan tarım ve hayvancılık sektörleri şunlardı;

 • Büyükbaş Hayvancılık,
 • Manda yetiştiriciliği,
 • Koyun yetiştiriciliği,
 • Keçi yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan tesis yapımı ve hayvan satın alma,
 • Küçükbaş hayvan satın alma ve tesis yapımı,
 • Arı yetiştiriciliği,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği,
 • İpekböceği yetiştiriciliği,
 • Kapama meyve bahçeleri,
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Bağcılık,
 • Mantar üretimi,
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme sektörü,

2017 yılında çiftçilerin kaldırılmasını talep ettikleri bir konu ise 50 küçükbaş hayvan ve 15 büyükbaş hayvandan fazla hayvan sahibi olan çiftçilerimiz projenin dışında bırakıldı. Başvuru sahiplerinin bir bölümü bu şartın ortadan kaldırılmasını talep ediyor.

Genç Çiftçi 2018 Başvurusu İçin Tıklayın.

2017 Yılında Uygulanan Şartlar aynı şekilde devam ederse, 2018 yılında da genç çiftçi 2018 projesine başvuru yapacak genç çiftçilerin aşağıda ki evrakları hazırlamaları gerekecek.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Çalışma durumunu gösterir SGK Müdürlüklerinden alınacak olan belgeler,
 • Sistemden çıktı alınacak olan başvuru ve proje tanıtım formu,
 • Okur-yazarlık belgesi veya diploma sureti
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ