Haber Bankam

Genç Çiftçi 2018 30 Bin TL. Hibe Başvuruları Başladı!

Genç çiftçi 2018 yılı 30 bin tl. hibe projesi başladı. Gerekli şartlar, başvuru tarihleri ve gereken evraklar haberimizde yer almaktadır. Başvuru sonuçları ve değerlendirme rehberi haberimizde. 2018 yılında yine 18-41 yaş, SGK’lı olarak çalışmıyor olma şartı aranmaktadır.

Genç Çiftçi 2018 30 Bin TL. Hibe Başvuruları Başladı!
 • Gündem
 • 24 Mart 2018
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 4,00 out of 5)
  Loading...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2018 yılında köye dönüş yapan çiftçilerimize 30 bin lira hibe programı başlatıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Fakıbaba 2018 yılında “16.750 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz” dedi.

2018 yılı programı kapsamında yaklaşık 16.750 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz. Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM’in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz.

Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak “çok yıllık yem bitkisi üretimi” ile “arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği” de projeler içerisinde yer alacak.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2018/12) için tıklayınız.

BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

 1. Başvurular 02 NİSAN 2018 tarihinde başlayacak.
 2. 30 NİSAN 2018 tarihinde sona erecek.
 3. Başvurular öncelikle gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak
 4. Ön başvuru sonrasında gerekli evraklarla birlikte İl ve İlçe Müdürlüklerine KESİN BAŞVURU yapılacak.

BAŞVURU YAPILABİLECEK KONULAR

HAYVANSAL ÜRETİM

 1. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 2. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 3. Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi,
 4. Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi,
 5. İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,
 6. Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

BİTKİSEL ÜRETİM KONULARI

 1. Kapama meyve bahçesi tesisi,
 2. Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği,
 3. Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği,
 4. Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği,
 5. Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi,

 1. Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi,
 2. Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim,


BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Bu Tebliğin yayımlandığı 24 MART 2018 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Okur-yazar olmak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı sayılanlar ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç, ücretli çalışan olmamak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak,
 • Başvuru tarihi itibari ile askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak,
 • Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak,
 • Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak,
 • Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB’a üye olmak,
 • 5/4/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmamak,
 • Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak,
 • Bu maddenin (ç), (f), (g), (ğ) ve (ı) bendi hükümlerine tabi kişilerin eşi olmamak.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Kesin Başvuruda İstenecek belgeler

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 2. Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan alınan belge.
 3. Başvuru dilekçesi.
 4. Proje tanıtım formu.
 5. Taahhütname.
 6. Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.

Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:

 1. Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
 2. Arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri üretimi proje konuları hariç, yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
 3. Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formlar bu Tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanacak uygulama rehberinde belirtilir.

Genç çiftçi 2018 başvuru taahhütnamesi için tıklayınız.!

BAŞVURU SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

 • Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından teslim alınan projeler on iş günü içerisinde değerlendirilip onaylanır.
 • Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından hazırlanan nihai listeler belirlenen yerlerde ve şekilde ilan edilir.
 • Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu; gerekçesini belgelendirmek suretiyle başvuruyu reddedebilir veya hibe sözleşmesini iptal edebilir.
 •  Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunun aldığı kararlar kesindir.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ