Haber Bankam

Genç Çiftçi 2017 Yılı Hibe Kredi Projesinin İlk Şartı ÇKS Kaydı Olacak!

2017 yılında Milli Tarım Projesi kapsamında köye kesin dönüş yapacak genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe kredi desteği verilmesi bekleniyor. Hükumet bu yönde henüz bir açıklamada bulunmadı ancak geçtiğimiz yıl başlayan çiftçiye hibe desteği projeleri kapsamında bu desteğin ve Ziraat Bankasınca Tarım ve Hayvancılık alanında sıfır faizli kredi vermesi bekleniyor. Detaylar haberimizde..

Genç Çiftçi 2017 Yılı Hibe Kredi Projesinin İlk Şartı ÇKS Kaydı Olacak!

2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Milli Tarım Projesi Kapsamında Köye dönmek isteyen çiiftçilerimize yeniden 30 bin lira geri ödemesiz hibe kredi verileceği tahmin ediliyor. Bu krediden yararlanmak için ise, başvuru yapacak olan çiftçilerimizin ÇKS kayıtlarını yaptırmış olması gerekiyor. 2016 yılında verilen hibe desteğinde de, ÇKS kaydı şart koşuldu ve tüm çiftçilermiz son dakika ÇKS kaydı almak için başvurdular. Tabi bu projede ÇKS kaydı olmayanların sonradan kayıt yapmalarına da olanak tanınmıştı. Ancak 2017 yılında verilmesi muhtemel olan Genç Çiftçi 30 bin lira Köye Dönüş Hibe Kredi Projesi için henüz detaylar belli olmadı. Köyde Tarımsal yatırım yapan veya yapmaya niyetli olan girişimcilerin ve gençlerimizin Çifçi Kayıt Sistemine şimdiden kayıt yaptırmaları tavsiye ediliyor.

ÇKS kaydı nasıl yapılır?

Destekleme ödemelerinden faydalanabilmek için gerekli olan Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak isteyenler İl gıda ve hayvancılık müdürlüklerince çiftçi kayıt sistemine 3 farklı şekilde kayıt olmaktadır. ÇKS’ ye kayıtlar; arazi sahiplerinin, arazi kiralayanlarının ve arazisi birinci dereceden yakın olanların başvuruları olmak üzere 3 farklı şekilde başvuru yapılarak gerçekleştirilmektedir.

ÇKS başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

İlk defa başvuru yapacak çiftçilerden ÇKS kayıtlarında istenen belgeler, Çiftçi kayıt formu, Nüfus Cüzdanının Fotokopisi, Çiftçi Belgesi Örneği, Çiftçilerden Tarım Arazisinin Aidiyetini Gösterir Belge, arazi kullanım hakkı için Muvafakatname- 2 formu,  Tapu Sicil Müdürlüğünce Onaylanmış Tapu Sureti, tarım Arazisi Başka Bir Gerçek Veya Tüzel Kişiye Ait İse, Kira Sözleşmesi Ve Kiraladığı Veya Ortakçılık Yaptığı Arazinin Sahibine Ait onaylı tapu sureti belgeleri gereklidir.

Çks kaydını güncellemek isteyenler den ise başvurularda Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Dilekçesi, Çiftçi Kayıt Formu ve Çiftçi Belgesi Örneği istenmektedir.

Arazi sahiplerinden istenen belgeler nelerdir?

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez başvuru yapacak olan  arazi sahiplerinin, kimlik bilgilerini beyan edecekler evrakları doldurmaları gereklidir. ÇKS kaydını ilk kez yaptıracak olan arazi sahipleri tarım arazilerinin tapularının fotokopisi, Tapu sicil müdürlüklerinden alınan boş C formu, ve kimlik bilgilerinizi beyan edeceğiniz evrakları çks kaydında başvuru yapacağınız tarım müdürlüklerine beyan etmek gereklidir.Arazi sahipleri arazilerinin tapularının fotokopisini çektirerek tapu sicil müdürlüğünden aslına uygun kaşesi ile tapularını onaylattırmaları gereklidir. Ayrıca tapu sicil müdürlüğünden alınan boş C formuna destekleme alınacak yılda ekilen ürünlerin ne  olduğu yazılmalıdır. Tapu sicil müdürlüğünden alınan boş C formu ekilen ürünün bilgileri ile doldurulduktan sonra ekilen ürünlerin bulunduğu arazinin bağlı olduğu köy muhtarlığına imzalattırılması lazımdır. Bulunduğu yerden farklı ilçelerde arazisi olan arazi sahipleri başvurularını ikamet ettikleri yerdeki tarım müdürllüklerine yaptırmaları gereklidir. Arazi merkezde ise Tarım il müdürlüğüne yapılması gereklidir. Arazi nerede buluyorsa arazinin bulunduğu yerde tarım müdürlüğü varsa oraya yapılması lazımdır.

Arazi kiralayanların hazırlaması gereken evraklar listesi

Arazi kiralayarak üretim yapanların ÇKS kayıtlarında gerekli belgeler ise arazinin noter onaylı kira sözleşmesi belgesi gereklidir. Şahıslardan kiralanan tarım arazilerinin toplamı 100 dekar altındaysa muhtardan onaylı, 100 dekarın üzerindeyse noter onaylı kira sözleşmesi gereklidir. Kiralanan arazi devlet ve hazineye ait ise o halde Defterdarlıktan veya mal müdürlüklerinden kiralandığına dair noter onaylı kira sözleşmesi ÇKS başvurularında verilmesi gerekli belgelerdendir. Tarım arazisini Vakıflardan kiralayanlar ise onaylı tapu suretini ve vakıflarca yapılmış kira sözleşmesi getirilmesi gereklidir.

Anne baba eş çocukların tarım arazisini kullananların başvuru evrakları

Tarım arazisi birinci derece yakınlarına ait olanlar başvurularında arazi kullanım hakkını aldıktan sonra başvuru yapabilirler. Arazi kullanım hakkı eş, anne, baba, çocuktan alınırken Muvafakatname -2 formunu doldurarak kullanım haklarını kendi üzerinde geçirdikten sonra arazinin tapusunun fotokopisi ve tapu sicil müdürlüğünden alınan boş C formunu doldurarak başvuruda bulunması gereklidir.

ÇKS kaydı her yıl yenilenmeli!

Çiftçi kayıt sistemine daha önceden bu belgeler ile başvuruda bulunarak kayıt işlemini gerçekleştiren çiftçilerin her yıl ÇKS kaydını güncellemeleri destekleme ödemelerinden faydalanabilmeleri için önemlidir. Güncelleme işlemleri için bağlı bulunan Tarım İl Müdürlüklerine o yıl içinde istenilen zamanda direk olarak başvuru yapılarak gerçekleştirilebilir. İlk defa başvuru yapanlar yukarıda istenilen belgeleri ibraz ederek başvuru şekillerinden hangi kategoriye griyorsa o işlemleri gerçekleştirerek yapmaları gereklidir. Uzun zamandır ÇKS kaydı yaptırmayanlar yine aynı şekilde başvurularını bağlı oldukları Tarım Müdürlüklerine direk olarak başvuru yapabilirler. Eğer 2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teşvik, hibe ve faizsiz kredilerinden faydalanmak istiyor iseniz, başvurular açıklanmadan önce İl İlçe Müdürlüklerini ziyaret ederek eksik olan belgelerinizi tamamlamanız tavsiye ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Genç Çiftçi dedi ki:

    Hibeler ne zaman ödenecek?

BİR YORUM YAZ