Haber Bankam

Genç Çiftçi 2017 Hibe Sonuçları Açıklandı mı? Öğrenme Sayfası

Genç Çiftçilerimize müjde! Sonuçlar 30 MAYIS 2017 Salı günü açıklandı. Genç çiftçilerimiz 30 bin lira hibe almaya hak kazandı. İşte ayrıntılar..

Genç Çiftçi 2017 Hibe Sonuçları Açıklandı mı? Öğrenme Sayfası
 • Ekonomi
 • 03 Mayıs 2017
 • 24 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 4,00 out of 5)
  Loading...

2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç 18-41 yaş aralığında ki gençlerimize ödenecek olan 30 bin lira hibe başvuru sonuçları 05 MAYIS 2017 Cuma günü son buluyor. Bu tarihten sonra Genç çiftçi hibe proje başvuru sonuçları değerlendirme birimleri devreye girecek ve en kısa sürede başvurular incelenecek.

Genç Çiftçi Proje Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Başvurular Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinde kurulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenecek. Bu inceleme öncesinde müdüriyette mevcut bulunan memurların görev aldığı proje yürütme birimi tarafından ön inceleme yapılır. Başvurular bu iki aşamadan geçer İnceleme de Bakanlık tarafından belirlenen inceleme kriterleri çerçevesinde öncelikle ön değerlendirme, sonra ise ayrıntılı inceleme yapılacak.

genç çiftçi sonuçları 2017

genç çiftçi sonuçları 2017

Genç Çiftçi Proje Yürütme Birimi gencciftci.tarim.gov.tr adresinden çıktı alınan ve diğer evraklar da eklenerek bir dosya haline getirilen genç çiftçi projesinde eksik evrak olup olmadığını ve bu evrakların geçerli olup olmadığını kontrol edecek.

Dosyada yer alan evrakların doğruluğuna kanaat getirilmediğinde, belgelerin gerçek olup olmadığı verilen kuruluştan da sorgulanabilir. Örneğin SGK’dan eşinin ve kendisinin çalışmadığına dair belge alan genç çiftçinin belgesinin doğrulu SGK’dan sorgulanabilir.

Uygun görülen projeler yürütme birimi tarafından proje değerlendirme komisyonuna gönderilecek.

Genç çiftçi projesi uygun görülmeyenler bir tutanağa bağlanarak talepleri reddedilecek. Başvuru sonucu genç çiftçiye tebliğ edilecek.

Başvurusu kabul edilen genç çiftçilerin sonuçları tutanak karşılığında yürütme birimince genç çiftçi değerlendirme komisyonuna teslim edilecek.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE NE ZAMAN VERİLECEK?

Değerlendirme komisyonu tutanak karşılığında teslim aldığı projeleri kontrol edecek ve nihai listeler oluşturulacak. Listelerde ASIL ve YEDEK kazananlar belirlenecek.

 • Başvuru sonucuna göre 30 bin tl. hibe almaya hak kazanan genç çiftçiler ile beş iş günü içerisinde sözleşme imzalanacak.
 • Sözleşme imzalayanlar sözleşme içeriğinde belirtilen süre zarfında projesinde belirttiği konulara ait alımlarını gerçekleştirecek.
 • Alım sonrasında hibenin ödenmesine ilişkin müracaatlar yapılacak.
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.
 • Küçükbaş ve büyükbaş tesis yapımı ve hayvan alım projeleri ise hayvan ve mal alımlarını Merkez Birliğinden temin edilecek.
genç çiftçi proje sonuçları 2017

genç çiftçi proje sonuçları 2017

Hayvan üretim ve bitkisel proje konularının uygulama ve takip içeriği farklılık göstermesinden dolayı Uygulama Rehberinin ekinde bulunmakta olan proje konularına göre hazırlanan sözleşmeler imzalanacak.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Genç çiftçi hibe ödeme talebi nasıl yapılır?

 1. Mal alım işlemleri gerçekleştikten sonra genç çiftçiler hibenin ödenmesi için talepte bulunacaklar. Bunun için mal alımında düzenlenen 2 adet fatura ve mal teslim tutanağının bir adet aslı ve bir adet kopyası,
 2. Ödeme talepleri, Tc. Kimlik Numaraları, Vergi Kimlik Numaraları, Ziraat Bankasına bulunan hesap numaraları ve istenen diğer belgeler ile birlikte GTHB İl ilçe Müdürlüklerine teslim ederler.


Eğer başvurusu sonucu kabul edilmesine rağmen genç çiftçinin hibe talebinde sunduğu evraklarda eksiklik bulunması durumunda, talebi çiftçiye iade edilir ve eksikleri tamamlaması istenir.

Mal alımları tamamlandığında sözleşmede de belirtildiği üzere 5 iş günü içerisinde hibe ödeme taleplerinin iletilmesi gerekir.

Genç Çiftçi 2017 Hibe Sonuçları açıklandığında ödemenin yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir hususta mal alım faturası ve mal teslim tutanağının tarihi, hibe sözleşmesinin taraflarca imzalanmasından sonraki bir tarih olmalıdır. Sözleşme imzalanmadan mal alımı yapılamayacağından, hibe sözleşmesinden önce alınan mallara ilişkin fatura sunanları genç çiftçi projeleri feshedilir.

30 bin lira hibenin ödenmesi için yapılan başvuruya binaen, teslim edilen faturalar ve ödeme talepleri yürütme birimi tarafından kontrol edilir. Evrakların teslim alınmasından sonra 5 gün içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüklerince genç çiftçinin projesi yerinde kontrol edilir. Bu kontrole ilişkin tutanak tanzim edilir.

Genç çiftçinin evrakları ve yerinde kontrolde projeye uygunluğu kontrol edildikten sonra ödeme icmalleri İl Müdürlüklerince 2 nüsha halinde periyodik olarak imzalı ve mühürlü olmak üzere bir nüshası GTHB Genel Müdürlüğüne gönderilir. Dosyanın diğer sureti ise İl Müdürlüğünde muhafaza edilir.

Hibe sonuçlarına göre hazırlanan ödemeye ilişkin icmal tabloları banka ödeme formatına dönüştürülür ve ilgili daire başkanlığına gönderilir.

Genel Müdürlük gerekli görmesi halinde proje sonuçları kabul gören genç çiftçiden gerekli belgeleri talep edebilir.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE ÖDEMELERİ

Ödemeler Türk Lirası olarak genç çiftçinin Tc.Kimlik numarası ile uyumlu olan Ziraat Bankasına yapılmaktadır.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ödenecek bedellerin toplamı muvafakat alınarak TİGEM’e gönderilir.

Tigem ile genç çiftçi arasında hibe sözleşmesi hazırlanır ve imzalanır.

Genç çiftçi ile TİGEM arasında yapılan bu anlaşma neticesinde hibe ödemesi Ziraat Bankası tarafından TİGEM’in hesabına yatırılması sağlanır.

genç çiftçi hibe sonuçları 2017

genç çiftçi hibe sonuçları 2017

Genel Müdürlük tarafından hibe projesi sonuçlarına göre genç çiftçilere ödenmesi gereken para en kısa zamanda Ziraat Bankasına gönderilir.

Başvuru sonuçlarına göre hibe alanların projeleri 3 yıl boyunca takip edilir.

Hayvan hibelerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinin Zorlu Kesim Onayı haricinde elden çıkarılamaz satılamaz.

Yeni alınan taşınırlar, hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra 3 yıl boyunca satılamaz, kiralanamaz, kullanım hakkı devredilemez.

Eğer büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar elden çıkarılırsa çiftçiye yerine getirmesi için 20 gün süre verilir. Çiftçiden malları telafi etmesi istenir.

 • Telafi kapsamında alınacak büyükbaş hayvanlar 9 aylık yaşını doldurmuş dişi hayvanlar,
 • Mandalar 12 aylık yaşını aşmış dişi hayvanlar,
 • Küçükbaş hayvanlar ise projede belirtilen hayvan ırkından (koyun veya keçi) en az 12 aylık hayvanlar olacaktır.

Bitkisel üretim projelerinde de, yine genç çiftçi projede belirtiği esasların dışına çıkarsa kendisine telafi için 20 gün süre verilir ve bu 20 gün içinde projeye uygunluğu sağlaması istenir.

Eğer 3 yıllık sürede genç çiftçi vefat ederse yasal mirasçıların taleplerine göre sözleşme hükümleri uygulanırken 1 yıl sonra vefat ederse, geri ödeme veya cezai hükümler uygulanmaz.

Görevliler hibe alan genç çiftçileri yılda en az 2 kez yerinde kontrol ederek tutanak tutarlar. Bakanlıkta gerekli gördüğü durumlarda projeleri yerinde kontrol edebilir.

Genç Çiftçi 2017 Hibe Sonuçlarını Sorgulamak İçin Tıklayın!

Devlet tarafından 2017 yılında genç çiftçilerimize verilen 30 bin tl. hibe proje sonuçları açıklandığında ödeme için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Yasanur tastan dedi ki:

  Arkadaşlar ben Antalya dan memleketine geri dönüş yaptım basvurdum ve bana çıktı kriterler göz önünde bulunduruluyor dayin olmasına gerek yok.

 2. Akan özkanat dedi ki:

  30000 genç çiftçi den çıktım ama hakkıma başkalarına verdiler allah kabul etmesın inşalah bir açıklama olsa iyi olur ama kim yapacak açıklamayı

 3. Akan özkanat dedi ki:

  Çıkmaz demeyin arkadaşlar çıkıyor çıkmasına da sağolsun devletimiz vala bana çıktı 30 hibe tarımdan aradılar sözleşme için gittim sözleşmemi de yaptım harcımı da yatırdım 3000 lira artı noter masrafı bir ay önce şimdi ise arıyorlar diyorlar sizinki iptal olmuş bu ne demek oluyor anlamadım benden alıp başkasına verdiler hak hukuk denen bişi yok bu ülkede bunu biliyorum akan özkanat yetkililerden bi açıklama istiyorum

 4. Ömer Faruk dedi ki:

  Tokat yeşilyurtta dayıma 6adet dişi düve verildi.Ama yine cebini dolduranlar olmuş 4binlira masraf edildi hayvan başı sigorta yapılması isteniyor gel gör ki hayvanlar 15 bin lirayı doldurmaz hayvanlar bizim buranın deyimi ile kara sığır benim bildiğim damızlık hayvan olcaktı böyle kesimlik bile olmucak bi hayvan değil yeşilyutta ki yetkililer bu hayvanları açıklıya mıyor sesimiz inşallah duyulur da devleti kazıklayıp okadar insanın hakkını yiyen insanlardan hesabı sorulur arkadaşlar bu arada 20 30hayvandan bahsetmiyorum iki katlı TIR dolusu hayvan saygılarımla

 5. kenan dedi ki:

  bana çıktı cobanlik yapıyorum

 6. Harun dedi ki:

  Devletin başındaki hükümete üyemisin aktif olara propakandasını yapıyormusun birde zenginmisin sana çıkar.kimse kusura bakmasın biz bunları yapamayız mayamızda yok.

 7. Ömer Faruk dedi ki:

  Slm hocam bana genç çiftçi projesi çıktı. Yalnız ahır problem oldu.babamdan kiralamaya düşünürken olmadı. Babamın adına kayıtlı koyun çıktığı için olmaz dediler. Bu nekadar doğru acaba.cevap verirseniz sevinirim

 8. davut erten dedi ki:

  Bizde esimle bütün kriterlerimiz tuttugu halde ustelik tarimda calisanlar size kesin cikar butun sartlariniz tutuyor dedi ama kriter filan hepsi yalanmis gencleri kandirmakdan baska isleri yok bosu bosuna koyden sehire inip o kagidi yaptir bunu yaptir su belgeyi al diye koyun gibi gezdiriyorlar o kadar koyumde zaten genc zaten kalmadi artik dedelere verin o destegi maksat koyden kente gocu engellemekse gencleri bende koyumdeki son genc olarak koyden kente göç edecem mecburen baska caremiz yok bu sisteminizle koyde tek genc kalmaz zaten gecen sene verilenleride biliyoruz tanik olduk is yapma derdinde degil usteik ailesi zengin demekki fakir olmayacan en büyük kritetiriniz o ben hakkimi hela l etmem oda koyun gibi benim ve hamile esimi koyun gibi 2senedir gezdirdigniz icin artik devlet 10kere basvuru sansin var bile dese bitmistir benim icin ne ne inaniyorum nede guveniyorum artik köylü olarak

 9. özkan dedi ki:

  saçmalık nerde bayan varsa hep 1-0 öndeler ne yani destek alabilmek için bayanmı olmak gerekli 2 senedir arıya yazılıyorum 25 yaşındayım ama 2 senedır cıkmıyor bayanlar önceliklii !

 10. Kasım yilmaz dedi ki:

  İsimler aciklandimi sabırsızlıkla bekliyoruz

 11. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar boşa yorulmayin size cikmaz biri bana desin ben fakirim bana cikti hep zenginlere cikiyor ve onlar hep getiriyor bilmeniz lazim bunlari dayin yoksa ankarada cikmaz

 12. hakan aydınoglu dedi ki:

  Hep zenginler alıyor destekleri yandaşlar alıyor

  1. Turan dedi ki:

   Aynen

 13. Mustafa dedi ki:

  Hocam isimler belli oldumu

 14. Zeynep dedi ki:

  Ben hibe verilirken adil davranıldığını inanmıyorum şartların hepsini yerine getirdiğim halde çıkmadı nerde en zengin adam var ona veriyorlar yeşil kart falan hikaye bu istede de belirli kişilere veriyorlar bile var

 15. Mehmet baygın dedi ki:

  Ben şırnaktan başvurmuştum torpille seçmişler hakkımızı helal etmiyoruz..

 16. Cihan dedi ki:

  genccifci.tarim.gov.tr sonuclari ogrenebilirsiniz

 17. Engin dedi ki:

  Bu hafta içinde aciklanacak

 18. Turan dedi ki:

  Slm hocam bu genccifci sonuçları ne zaman açıklanacak

 19. Büşra Temiz dedi ki:

  Bu inek desteklemeleri ne zaman açıklanacak bilgisi olan var mı

 20. Halil dedi ki:

  Nezaman aciklanir

 21. yusuf sarban dedi ki:

  Ne zaman açıklanacak

  1. metin dedi ki:

   genççiftçi hibe desteği ne zaman açıklanacak

 22. Hayrettin gündüz dedi ki:

  Küçük baş koyun almak isterim

BİR YORUM YAZ