Haber Bankam

Gemi İnşa Sektörü Büyüyor! 49 Tersane Açılıyor

Gemi İnşa Sektörü Büyüyor! 49 Tersane Açılıyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Türkiye’nin üç tarafı denizler ile çevrili olması denizcilik sektörünün gelişmesini sağlamaktadır. Ancak bilindiği üzere ülkemizde denizcilik sektörü için çok fazla çalışmalar yapılamadı. Özellikle gemi üretim tesisleri olarak bilinen tersane sayısı bir elin parmakları kadar denilebilir.

Tersanelerde istihdam etmek isteye ve Türkiye’nin denizcilik sektöründe ne zaman büyüyeceğini soranlar için müjdeli haber kamuoyuna duyuruldu. Buna göre gemi inşa sektörü hızla büyüyor. Bir yıl içerisinde 49 tersane açılacak. Bilindiği üzere gemi inşa için açılan tersanelerde neredeyse bin kişiye yakın personel istihdam etmektedir. Ülkenin istihdamına da tersaneler büyük ölçü de katkı sağlayacak.

4 Milyar Euro Kazanç

Türkiye’nin denizcilik sektörü için tersane açılışlarını hızlandırması özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olduğu gemilerin Türkiye’de üretilmesi ile Türkiye 4 milyar euroluk ciddi bir kazanç elde etti. Bu sayede yerli ürünler denize indirildiği gibi istihdama ve ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlandı.Bu Yıl Sonuna Kadar 30 Tersane

Türkiye denizcilik sektöründe hızla büyümeye devam ediyor. Özellikle şu an faaliyetlerine devam etmekte olan tersanelerin bir bölümünde askeri gemi üretimi yapılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye yerli gemilerini denize indirdiği gibi yine gemilerini birkaç milyar dolara Pakistan vb. gibi ülkelere satmaktadır.

Yapılan açıklamalara göre 2017 yılının sonuna kadar 30 yeni tersanenin faaliyete başlaması bekleniyor. Tersanelerin hızla faaliyete geçmesi ile Türkiye’nin denizcilik sektöründe giderek daha da büyüyeceği tahmin edilmektedir. Tersanelerde genel olarak 500 kişi ile 1.000 kişi arasında kişi istihdam etmektedir. Bu yıl sonuna kadar 30 yeni tersanenin açılması ile gemi inşa sektöründe yıl sonuna kadar 30 bine yakın işçinin istihdam ettirilmesi beklenmektedir.

2018’de 19 Tersane Daha Açılacak

2017 yılının sonuna kadar 30 yeni tersane faaliyetine geçecek. Ancak hizmetler bununla kalmayacak. Buna göre 2018 yılında da 19 tersane daha faaliyete geçecek. Ülke ekonomisine ciddi kazançlar elde ettirileceği gibi yine 2018 yılında da gemi inşa sektörü tersanelerinde 20 bine yakın personel daha iş imkanlarından yararlanacak.

Tersane sayılarının giderek büyümesi ile ülkemizde yapılan ve yapımı devam eden gemi sayısının giderek artması beklenmekte olup kısa süre içerisinde özellikle son teknoloji ile donatılmış yerli askeri gemilerinin yurt dışı ülkelerine milyarlarca dolara satılması beklenmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ