Haber Bankam

Gelir Testi Kalktı mı? Sigortası Olmayanlar Nasıl Muayene Olacaklar?

01 NİSAN 2017 tarihinde SGK tarafından yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre aylık 53 TL. ödeyen ve sigortası olmayanlar gelir testi yaptırmadan sağlık ve muayene hizmetlerinden yararlanabilecekler. Aylık 53 TL. ödeme gücü olmayanların ise yine gelir testi yaptırmaları zorunlu kılınıyor. İşte 2017 yılı GSS prim miktarları ve sigortası olmayanların muayene işlemleri..

Gelir Testi Kalktı mı? Sigortası Olmayanlar Nasıl Muayene Olacaklar?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 4,50 out of 5)
    Loading...

Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız gelir testi yaptırarak, bu test sonucunda belirlenen ücretleri ödeyerek GSS’den yararlanabilmekteler. Hükumet yeni bir değişikliğe gitti ve gelir testinin kaltkığı açıklandı. Geliri olmayan sigortasız vatandaşın ise, nasıl bu uygulamadan yararlanacağı merak konusu. İşte 2017 yılı GSS prim borçlarına ait düzenleme ve sigortası olmayanların yapmaları gerekenler.

GELİR TESTİ KALKTI MI?

Genel Sağlık Sigortası ve prim ödeme sisteminde 01 NİSAN 2017 tarihi itibariyle yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için 53,32 TL. bedel ödemeleri gerekmekte. Bu uygulamaya göre, 53 lirayı ödemeyen vatandaşın ise genel sağlık sigortası primleri Devlet tarafından ödenecek. Bu kapsamda vatandaş, prim yatırmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Peki bu iş nasıl olacak? Nereye başvurulacak? Detaylar haberbankam.com ‘da..

YENİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI DÜZENLEMESİ

T.C. Sosyal Sigortalar Kurumunca (SGK) genel sağlık sigortası işlemlerinin tek işlemde yapılabilmesi amacıyla bir veri tabanı sistemi hazırlandı. Bu sistemde sayesinde hiçbir vatandaşın sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılmaması için gerekli tedbirler alındı. Türkiye’nin tüm illerinde ikamet eden ve aylık 53 lira para ödeyen herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanmasına imkan tanındı. Bu düzenlemeye göre 53 lirayı ödeme gücü olmayan vatandaş ise, primleri Devlet tarafından ödenecek. Bu uygulamadan, velayeti altında olduğu kişinin de sigortası olmayan, yani kendisinin veya eşinin sigortası olmayıp, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan tüm vatandaşlarımız yararlanabilecek.53 LİRA ÖDEYEN GELİR TESTİ YAPTIRMAYACAK

Gelir testi yaptırma zorunluluğu geliri olmayan kişiler için halen geçerli. Yani vatandaş aylık 53 lira ödeyemeyecek durumda olduğunu beyan ederse, bu kez gelir testi yaptırması gerekiyor. Ancak, her ay düzenli olarak prim ödemesi yapan kişilerin gelir testi yaptırması zorunluluğu artık yok. Yani gelir testi sonucuna göre ödenecek prim miktarında bir değişiklik yapılmıyor. 53 Lira öde, sağlık hizmetlerinden yararlan!

DEVLET TARAFINDAN GSS PRİMLERİ ÖDENECEK

Devlet aylık 53 TL. ödeyecek durumu olmayanlar ücretlerini de ödeyecek. Ancak bunun için, gelir testi yaptırmak zorunlu. Gelir testinin nasıl yapıldığını, hangi evrakların gerekli olduğunu, hangi makamlara başvuru yapmak gerektiğini http://www.devletdestekli.com/sgk-gelir-testi-basvurusu-nereye-yapilir/ linkine tıklayarak, öğrenebilirsiniz.

MUAYENE OLMAK İÇİN EKSTRA ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

Gelir testi yaptırarak GSS primi Devlet tarafından karşılananlar veya test yaptırmadan direk 53 TL. ödeme yapanlar, sigortalı vatandaşların yararlanabildiği Devletin tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Tabi özel hastaneler, üçüncü basamak hastaneleri, özel poliklinikler ve sigortalı hastalarında para ödediği sağlık kuruluşlarına diğer sigortalılar gibi para ödemesi yapmaları gerekebilir. Çünkü vatandaşlar GSS priminin ödenmesiyle sadece Genel Sağlık Sigortasının kapsadığı sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ