Haber Bankam

Firmalara proje bazlı devlet yardımı Resmi gazete ‘de

Firmalara proje bazlı devlet yardımı Resmi gazete ‘de

Asgari sabit olmak üzere 100 milyon dolar yatırım yapacak olan firmalara proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin  Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenen karar Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre asgari sabit yatırım tutarı 100 milyon dolar olan ve uygun görülen projeler için firmalara farklı alanlarda devlet yardımı verilecek. Detaylar haberimizde..

Proje bazlı devlet yardımları nelerdir?

Firmalara işletme açılışlarında kullanmak üzere sermaye katkısı, gümrük vergi muafiyeti ve indirimi, yatırım yeri tahsisi ve kamu alım garantisi gibi proje bazlı devlet yardımlar verilmesi karara bağlandı. Bunlarla birlikte uygun görülen projelere KDV istisnası iadesi, sigorta primi işveren hissesi, gelir vergisi stopajı,  kamu alım  garantisi, nitelikli  personel, sermaye katkısı, yatırım yeri tahsisi, kanunlarla getirilen izin, tahsis, ruhsat, faiz, hibe, enerji veya altyapı destekleri verilerek kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler  doğrultusunda
teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek, Ar-Ge yoğun ve  yüksek katma değerli yatırımların proje bazlı olarak desteklenmesi ve , dışa bağımlılığını  azaltacak,  yenilikçi projelerin hayata geçirilmesi ülkenin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik  ihtiyaçlarını karşılayacak ve  arz güvenliğini sağlayacak yatırımların usulleri de belirlendi.Proje bazlı devlet yardımı Ekonomi Bakanlığı tarafından verilecek

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılacak olan yardımlarda değişikliğe gidilmiştir. Buna göre artık Kalkınma Ajanslarına da dahil olmak üzere yerel birimlere 10 Milyon TL’ye kadar Bölgesel Teşvik kapsamındaki yatırımların Teşvik Belgesi için başvuru yapılabilecek. Ayrıca imalat sanayi yatırımları daha gelişmiş ilde yapılsa bile en az 4. bölge teşvik unsurlarından yararlanacak. Devlet yardımı Ekonomi bakanlığı tarafından yapılan çağrılar ile duyurulacak. Devlet yardım yapmayı uygun gördüğü projeler için yatırım konusunda firmaları davet edecek ve çağrılar ile duyuru yaparak yatırımları belirleyecek. Yapılan çağrılara başvuru yapacak firma sahipleri istenilen belge ve bilgiler ile Ekonomi Bakanlığına başvuru yapabilecek. 

Başvuruda bulunan firmaların yardım alınabilmesi ve değerlendirilmesi için yatırımların asgari sabit yatırım tutarının 100 milyon dolar olması gereklidir. İstenilen bilgi ve belgeler ile başvuru yapan firmalar değerlendirildikten sonra uygun bulunan proje ve projeler ilgili Bakanlık tarafından  Bakanlar Kuruluna sunulacak.

100 milyon dolar sabit yatırım tutarı olan ve değerlendirmeleri yapılarak Bakanlar Kuruluna sunulan ve uygun görülen ve desteklenmesine karar verilen projeler için destek kararı yayımlanacak.  Destek verilecek projeler için Bakanlar Kurulu tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenerek yatırım başladığı tarih ve bitiş tarihi tüm bilgiler Bakanlar kurulu tarafından çıkarılacak destek kararında belirlenecek.

Ekonomide proje bazlı teşvik sistemi ile birlikte uygun görülen yatırımlara bedelsiz arazi kullanımı, on yıla kadar faiz desteği, kurumlar vergisi istisnası ve sıfırlanması, enerji tüketim harcamasının   % 50’si devletten ,kilit personele 5 yıl ücret desteği gibi destekler verilecek. Karar verilen destekler ise Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanacak ve proje konusu, süresi ve miktarı gibi belirleyici unsurlar Bakanlar Kurulunca alım garantisi verilecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ