Haber Bankam

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Yazımızda günümüzün en çok merak edilen konularından biri olan fakirlik belgesinin detaylarını öğrenebilir, fakirlik belgesi için nasıl başvuruda bulunması gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından alınan verilere göre, bir ailenin huzur içinde sağlıklı bir biçimde yaşayabilmesi için açlık sınırı günümüz şartlarında 1.400 TL olmuş durumdadır. Kişiler bu tutarın daha azını kazanıyorsa, bu durum açlık sınırının altında olduğunu gösteriyor. Şartların bu şekilde olması ise, bu kişilerin rahatlıkla fakirlik belgesi alabileceğini gösteren ayrıntılardan biridir. Fakirlik belgesi, aslında ailenin temel ihtiyaçlarını rahat bir şekilde sağlayamadığını ispat eden cinsten bir belgedir. Fakirlik belgesi aldıktan hemen sonra gıda ve sağlık harcamalarınıza yönelik ücretsiz yardım almaya hak kazanmış olursunuz. Fakirlik belgesi bu isimle bilinse de, bazen muhtaçlık belgesi gibi isimler üzerinden de vatandaşlara verilen bir yardımdır. Yazımızda günümüzün en çok merak edilen konularından biri olan fakirlik belgesinin detaylarını öğrenebilir, fakirlik belgesi için nasıl başvuruda bulunması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları:

Fakirlik belgesi almak isteyen kişiler, devlet tarafından belirlenen bazı şartlara yüzde yüz uyum sağlamalıdır. Bu kişilerin 18 yaşından büyük olması ve herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması lazımdır. Öte yandan kişilerin üzerine kayıtlı olan herhangi bir taşınmaz malın olmaması, fakirlik belgesi alma şartları arasında yer alıyor. Bu şartların tümünü sağlayan kişiler, gelirinin düşük olduğunu ispat ederse o zaman rahatlıkla bu belgeden alabilirler.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesini vermeye yetkili olan kişiler muhtarlar olarak belirlenmiş durumdadır. Kanunlar gereği fakir kişilerin tespiti bu birimler tarafından yapılır. Fakirlik belgesini almayı hak kazandığı tespit edilen kişilere belge verilirken, bu işlemden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarıyor?

Yoksulluk belgesi konusu hakkında insanların aklında en fazla yankılanan soru fakirlik belgesi ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorulardır. Bu belgenin geçim sıkıntısı çeken kişilerin, zor dönemleri daha sıkıntısız bir şekilde atlamasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sosyal yardım konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyal yardım ve hizmetlerden yararlanmayı kolay hale getiren bu belge, ekonomik anlamda kişilerin kolaylık kazanmasına neden oluyor. Tabi kişilerin bu belgeyi alabilmesi için, belirli bir incelenme sürecine tabii tutulduğunu belirtmek gerekir. Kişinin gerçekten yoksulluk sınırının altında bulunduğunun tespit edilmesi ise, biraz zaman alacak bir konu olabilir. Bu belgeyi almayı başarmış kişiler ise, özellikle en önemli konulardan biri haline gelen sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler.

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılır?

3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışma kanunu gereğince devlet tarafından çeşitli sosyal yardımlar ve hizmetler yapılıyor. Devlet özellikle, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracılığıyla yardıma muhtaç kişilere düzenli olarak yardım yapmaya devam eder. Bu kurumlara yapmayı düşündüğünüz başvurularda fakirlik belgesi lazım olacaktır. Öte yandan çeşitli vakıflara maaş başvurusu sırasında ilk olarak sorgulanan belgelerden biri fakirlik belgesi olacaktır.Fakirlik Belgesi İçin Uygun Olan Kişiler:

Fakirlik belgesini kimler alabilir sorusuna özet olarak bir cevap vermek gerekirse, konunun daha net bir şekilde görülmesini sağlayabiliriz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından fakirlik belgesi alması uygun görülen şu şekilde sıralanmıştır. Bu tanımlara uyanlar bu imkandan faydalanabilirler.

  • SSK veya Bağkur gibi herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler
  • Devlet tarafından dul veya yetim maaşı gibi yardımlar almayan kişiler
  • Herhangi bir gelire sahip olmayan ve aylık açlık sınırının altında olan kişiler
  • Mahkeme kararından sonra kanunla bakım altına alınmış kişiler
  • Annesini ve babasını kaybetmiş 18 yaşından küçük çocuklar
  • Yüzde 40 veya daha fazla oranda iş gücü kaybı bulunan ve muhtaç durumunda olan kişiler

Fakirlik belgesi nasıl alınır?

Fakirlik Belgesi Nasıl Dolduruluyor?

Fakirlik belgesi doldurma işini bağlı olduğunuz muhtarlık yapıyor. Bunun yanında belgeyi kendiniz doldurabilir ve sadece imza alabilmek  için muhtarlığın yolunu tutabilirsiniz. Eğer bu işi kendiniz yaparak bu şekilde tamamlamak isterseniz, fakirlik belgesinin bir çıktısını alarak, bunu eksiksiz bir şekilde doldurmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu belgede sadece size ve gelirinize yönelik temel sorular yer alacaktır. Belgeyi yüzde yüz doğru olarak doldurduğunuza emin olduktan sonra, ikametinizin şu anda bulunduğu muhtarlığa götürerek bu şekilde imzalanmasını sağlayabilirsiniz.

Fakir Belgesinde Sorulan Detaylar:

Kişiler muhtar yardımı olmadan fakirlik belgesi alarak, bunu çok kısa bir süre içinde doldurarak bu şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler. Fakirlik belgesinde kişinin T.C kimlik numarası, nüfus cüzdan seri-no, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, medeni hali gibi temel konular yer almaktadır. Bunun yanında nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle, cilt no, aile sıra no, sıra no, oturduğu adres gibi kimlikle ilgili bilgiler yer alır. Kişiler şu anda yaşadıkları yeri bu adres kısmında doğru olarak belirtmek durumundadır. Daha sonra eğer yetkili kişiler gerekli görürse, kişinin fakirlik belgesi alıp almayacağına karar verebilmek için bu adrese ziyaret gerçekleştirebilir. Bazı durumlarda ise, kişilerin zaten yoksulluk sınırıın altında olduğu keşfedilirse buna gerek duyulmamaktadır. Fakirlik belgesi sadece bu adımlardan oluşurken, bu detayları doldurduktan hemen sonra sadece muhtarın imzasının alınması yeterlidir.

Öğrenciler İçin Fakirlik Belgesi Nasıl Alınıyor?

Bunun yanında fakirlik belgesi bazı durumlarda öğrenciler içinde gündeme gelebilir. Özellikle üniversite okuyan öğrenciler, eğer bir nedenden dolayı kayıtlarını dondurmak isterse mutlaka muhtarlık üzerinden fakirlik belgesi almak zorundadır. Öğrencilerin bu belgeyi alabilmesi için, ikametin bulunduğu muhtarlığa başvurmaları gerekir. Eğer maddi durumunda herhangi bir sorun varsa, kişiler bu belgeyi alabilirler.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

İnsanların bu konulara ek olarak fakirlik maaşı ne kadar gibi sorularda akıllarını karıştırmaya devam ediyor. 2018 yılına baktığımızda fakirlik maaşının aylık 600 TL olarak verildiğini belirtmek gerekir. Başvurularına olumlu sonuç almış herkes aylık olarak bu miktarı ilgili hesapta görebilir. Bu paranın yatırılacağı hesap ise, fakirlik maaşı alması uygun görülen kişinin açacağı PTT hesabına veya Ziraat Bankasına yapılmış olacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ