Haber Bankam

Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Devlet Kuruluşları Hangileridir?

Faizsiz kredi nasıl alınır? Hangi bankalar veriyor? Devlet kurum ve kamu kuruluşlarının verdiği hibe ve sıfır faizli finansman imkanları hangileridir? 0 Faizli ihtiyaç, konut, otomobil, tarım, hayvancılık, girişimcilik ve işyeri açma kredileri kimlere verilmektedir? Katılım bankaları, esnafa verilen girişimci destekleri, ve faiz alınmaya krediler hakkında ki geniş araştırma haberi haberbankam.com ‘da..

Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Devlet Kuruluşları Hangileridir?

Faizsiz Kredi; Herhangi bir finans kuruluşunun faiz talep etmeden sadece ana para tutarını tahsil etmesidir. Kuveytürk, Ziraat bankası, Vakıfbank, PTT, Halkbank, Garanti, Albarakatürk gibi finans kuruluşlarının zaman zaman kredi ve kredi kartı programlarında faizsiz kredi imkanı sunmaktadırlar. Sıfır faiz avantajı ile sunulan finansman imkanları şunlardır;

  1. Faizsiz ihtiyaç kredisi,
  2. Faizsiz konut finansmanı,
  3. Faizsiz tarım destekleri,
  4. Faizsiz işyeri açma kredileri

Faizsiz Konut Kredisi Nereden Alınır?

Ev almak isteyen vatandaşlarımızın hiç faiz ödememeleri için çeşitli programlar mevcuttur. Örneğin emin evim isimli programa dahil olan kullanıcı belirli bir dönem ev sahibi olmadan taksit ödemekte, kura usulüne göre satın almak istediği ev faizsiz konut kredisi çekmeden alabilmektedir. Bu sisteme katılan tüm kullanıcıların ödedikleri aidatlar sayesinde herhangi bir bankanın finansal desteğine ihtiyaç duyulmadan ev alınabilmektedir. Faizsiz konut kredisi avantajları hakkında genel bilgi alabilirsiniz.

Faizsiz Konut Kredisi

İkinci bir alternatif olarak, sıfır faizle ev almak isteyen vatandaşa hizmet sunan katılım bankaları mevcuttur. Bu bankalar müşterinin satın almak istediği evi kendileri satın alırlar ve evin fiyatına kâr payı ilave ederek müşteriye satarlar. Müşteri ise faiz ödemek yerine kâr payı ödeyerek, bankanın kendisine sunduğu evi taksit taksit ödemektedir. Bankaların fon kullanma işlemine de muhabara ismi verilmektedir. Faizsiz konut kredisi veren bankalar şunlardır.

  • Ziraat Katılım Bankası,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Albarak Katılım Bankasıdır.

Bazı kitlelerce kâr payı uygulamasının da faiz ile aynı şey olduğu görüşü hakimdir. Katılım bankalarının çalışma prensibini Muhabara Finansmanı isimli dokümandan öğrenebilirsiniz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’de hizmet veren herhangi bir bankanın faizsiz ihtiyaç kredisi paketi yoktur. Ancak bankaların hizmetlerini kullanan müşterilerine sundukları faizsiz mevduat hesabı kredisi veya düşük limitlerle faizsiz kredi kartı limitleri mevcuttur. Kullanıcılar eksi hesap adı verilen kredili mevduat hesaplarından 1.000 – 2.000 TL. tutarında nakit avans çekerler ve bu nakit avans için bazen nakit avans kullanma gideri öderler. Bunun dışında 12 ay vade ile çektikleri kredinin sadece ana parasını taksit taksit öderler. Bu finansmana faizsiz kredi adı verilmektedir.

Faizsiz ihtiyaç kredisi

Bunun haricinde sıfırdan işletme açan girişimcilere Kamu kuruluşu olan KOSGEB tarafından 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi imkanı sunulmaktadır. Aynı mahallede ikamet edip, bir araya gelerek iş kurmayı amaçlayan bayanlara Mikro finansman adı verilen bir  Faizsiz ihtiyaç kredisi sunulmaktadır. Bazı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yine 15 bin lira limitli faizsiz işyeri açma kredileri verilmektedir.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen katılımcıların programların gerekliliklerini taşımaları ve belirtilen zaman ve şekilde başvuru yapmaları şart koşulmaktadır.Faizsiz Otomobil Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç, tüketici, bireysel ve KOBİ destekleri haricinde sıfır otomobil almak isteyen veya ikinci el aracını sıfır kilometre bir araçla değiştirmek isteyen vatandaşlarımıza Otomotiv firmaları ile Finans kuruluşları arasında yapılan anlaşmalar neticesinde faizsiz araç kredisi verilebilmektedir. Bu finansmanlar genelde 24 ay vadede, 50 bin lirayı aşmayacak şekildedir. Örneğin 100 bin lira tutarında bir araç için 0 faiz seçeneğiyle 24 ay 40 bin lira finansman ve 40 bin liradan sonra da aylık %1 faiz oranıyla aracın %75’ine kadar kredi verilebilmektedir.

Faizsiz Araç Kredisi

Sıfır faizli araç satın almak isteyenlerin bankaların kampanyalarından daha çok otomotiv firmaları takip etmeleri tavsiye ediliyor. Honda, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Opel gibi otomotiv firmalarının ilanlarını güncel olarak takip etmelisiniz. Bu kampanyalar özellikle yıl sonuna doğru artış göstermektedir. Örneğin Fiat firmasının 2018 yılında ödemeye başlanan faizsiz araç kredisi kampanyasını inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Tarımsal Krediler Nelerdir?

Çiftçilerimiz için tarım ve hayvancılık alanında Tarım Kredi Kooperatifi, TKDK, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, diğer vakıf ve kamu kuruluşlarınca çeşitli destekler sunulmaktadır. Hatta bu kamu kuruluşları çağrı ilanlarının gereğini yerine getiren başvuru sahiplerine geri ödemesiz tarım finansmanı sundukları gibi faizsiz tarım kredisi verebilmektedirler.

Faizsiz Tarım Kredileri

Yine bu imkandan yararlanmak isteyenlerin başvurdukları destek paketinde ki gereklilikleri taşımaları şarttır. Örneğin 2016-2017 yıllarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından köyde kendi işini kurmak isteyen çiftçilerimize 30 bin lira tutarında geri ödemesiz hibe desteği sağlamıştır. Program 2018 yılında da devam edecektir. Faizsiz tarım kredisi ve bundan sonra verilecek olan teşvik programlarını takip etmeliniz.

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veren Devlet Kurumları

Sermayesi olmayıp, iş kurmak isteyen vatandaş, KOSGEB kuruşuna başvuru yaparak 14 farklı proje programına başvuru yapabilmektedir. Her programın belirli bir şartı olduğu gibi, her programda belirlenmiş bir hibe ve faizsiz kredi miktarı mevcuttur. Proje geliştiren girişimcinin başvurusu kabul görülürse, KOSGEB program limitlerine göre finansman imkanı sağlar. Sıfırdan işletme açılışını desteğine başvuran vatandaş bu sayede Devlet destekli geri ödemesiz kredi ve faizsiz işyeri açma kredisi elde etmiş olmaktadır.

Devlet bankası olan Halkbank, kamu gücüyle esnaf finansmanına en fazla destek olan banka şubesidir. Halkbank 3 kritere sahip esnafa 30 bin lira tutarında faizsiz esnaf kredisi vermektedir. Bankanın şartları;

  • Eskiyen meslek dallarında sıfırdan bir işletme açmak,
  • KOSGEB programlarından onay alarak bankaya başvurmak,
  • 3 yıllık Ustalık belgenizin bulunması ve bu belgede yazan uzmanlık alanında bir iş kurmanızdır.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ