Haber Bankam

Evde Elektrik Üretiminin Maliyeti? Fiyatları ve Kazancı Nasıl?

Evde elektrik üretiminin maliyeti, fiyatları ve kazancı ne kadar? Eve güneş enerjisi sistemi (GES) kaç paraya kuruluyor? 5kw – 50kw panel fiyatları ne kadar? Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki nasıl alınıyor? Devlete elektrik satmak mantık lı bir iş mı? İşte ayrıntılar..

Evde Elektrik Üretiminin Maliyeti? Fiyatları ve Kazancı Nasıl?
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Girişimcilere müjde! Son yılların popüler iş fikri birçok ilimizde hayata geçti ve teşvik ve hibeler sayesinde güneş enerjisi sistemleri, enerji pervaneleri, kendi evlerinde elektrik sistemi kurup enerji üretenlere yeni bir yatırım sektörü doğdu. Devlete elektrik satmak iyi para getirdiği gibi, yatırımcılar için büyük çaplı bir proje olarak nitelendiriliyor.

Devlete Elektrik Nasıl Satılıyor?

İster evinizin bir bölümüne elektrik üretimi için bir sistem hazırlayın, ister (GES) güneş enerjisi sistemleri ile elektrik üretimine katkıda bulunun, devlet ürettiğiniz elektriğin ihtiyacınız olandan fazlasını satın alıyor. Üstelik tesis kuranlar ile yapılan anlaşma neticesinde, belirli bir dönem boyunca elektriğin sabit fiyatla satın alınmasını garanti altına alıyor. Zira yönetmelikte görevli tedarik şirketi belirlenen ihtiyaç fazlası enerji miktarını, üretim tesisinin işletmeye girdiği tarihten itibaren on yıl süreyle satın almakla yükümlüdür maddesi bulunuyor.

Evde Elektrik Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Ev tipi elektrik enerjisi sistemleri de buna bağlı olarak günden güne artıyor. Birçok girişimci ve ev sahibi tarafından evinin çatısını güneş enerjisi sistemi kurulumu yapılarak hem evinin ve apartmanını elektrik ihtiyacı karşılanıyor, hemde fazladan üretilen elektrik enerjisi elektrik dağıtım şirketlerince satın alınıyor.

Ev tipi güneş enerjisi fiyatları kurulacak tesisin büyüklüğüne ve üretilmek istenen enerjinin boyutuna göre değişiyor. Güneş enerjisi sistemleri sayesinde 12 Watt büyüklüğünde bir enerji üretmek isterseniz, panel fiyatları 60-70 liradan başlıyor. 300 Watt gücüne sahip bir güneş paneli santrali ise 1.000 – 1.500 TL. arasında bir fiyata kurulabiliyor.

BENZER HABER: Para Kazandıran Yeni İş Fikirlerini Deneyin!

Eğer ev tipi güneş enerji sistemi kurmak yerine büyük çaplı bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, bu konuda TURSEFF, anlaşmalı olduğu Vakıflar Bankası, Denizbank, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi bankasının desteği ile 5 milyon euroya kadar finansman desteği sağlıyor. Projenin büyüklüğü ve Devlet tarafından ne kadar enerji satın alınacağı, anlaşma sürecinde belirleniyor.

evde elektrik üretimi ile para kazanabilirsiniz.

Ev Tipi Güneş Enerjisi Sistemleri

Bağ Bahçe ve Elektrik Olmayan Evlere Güneş Enerji Sistemi

Kırsal alanda bulunan bazı evlere trafo mesafesi yüzünden elektrik verilemiyor. Özellikle bu durumda ki vatandaşlar tarafından ev tipi güneş enerjisi sistemleri tercih ediliyor. Bu sistemler evde kullanılacak elektrikli aletlerin sayısına, harcanacak elektrik gücüne göre değişkenlik gösteriyor. Bazen ev tipi güneş enerji sistemi fiyatları 20 – 30 bin lira civarında fiyatlandırılabiliyor. Sistemin kurulabilmesi için aşağıda ki ünitelerin satın alınması gerekiyor. 1. Enerjinin depolanması için akümülatörler; Ortalama 90-100 AH gücünde aküler tavsiye ediliyor. Piyasada ki ortalama fiyatları 500-800 TL. arasında değişiyor.
 2. Güneş enerjisi panelleri; Panellerin polikristal olması tavsiye ediliyor. 25 Sene Garantili Solar Güneş Paneli 260 Watt gücünde ortalama fiyatı 700 Tl. civarındadır. Bu panel kişinin talebine göre büyütülüp, küçültülebilmektedir.
 3. İnverter cihazı; 1.000Şar watt gücünde sinüs inverter fiyatları ise ortalama 500 TL. civarındadır.
 4. Şarz kontrol etmeye yarayan cihaz; Bu cihazın da bir çok markası mevcut olup, ortalama fiyat aralığı 100-200 Tl. civarındadır.
 5. Eğer birden fazla güneş enerjisi paneli kullanırsanız, bu panelleri birbirine bağlamaya yarayan aparatlar gerecektir. Bu aparatlar ise 50 TL. civarındadır.
 6. Sistem üzerinde MC4 Konnektör malzemesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzeme içinde 40 TL. civarında maliyet yazabilirsiniz.
 7. Solar Kablo; Elektrik enerjisinin aktarımı için solar kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Kablonun metresi kalitesine göre ortalama 2-3 TL. civarındadır. 1 TL. fiyatı olan solar kablo da mevcuttur. Bu kapsamda ünitenin kurulduğu yer ile şarz kontrol cihazı aralığını ölçerek bir hesaplama yapabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında Evde Elektirik Üretimi yaparak para kazanmak isteyen bir vatandaşın;

Akü; 500 TL.
Panel: 700 TL.
İnverter: 500 TL.
Şarz kontrol: 100 TL.
Konnektör: 40 TL.
Kablo: 50 TL.

Toplamda 1.890 TL. ortalama masraf etmesi gerekecektir. Bu malzemelerin kurulumunu bir firmaya yaptırması durumunda ortalama 100-200 TL. civarında masraf ettiği düşünüldüğünde toplam maliyet 2.000 Tl. civarında olacaktır.

ev tipi elektrik paneli

Ev Tipi Örnek Panel Sistemi

Yukarıda örneklendirilen ev tipi elektrik enerjisi üretimi için sistem fiyatları ortalama olarak belirlenmiş olup, aynı sistem 1.000 TL.’ye kurulabileceği gibi malzeme kalitesine göre 5.000 TL.’ye de mal olabilmektedir.

Rüzgar Türbini Kuran Para Basıyor!

Rüzgar türbinleri GES sistemleri gibi her bölgeye kurulamıyor. Bu sistemin kurulması için yeterli seviyede rüzgar gücünün bulunması gerekiyor. Rüzgar türbinleri büyüklüklerine göre güneş enerji sistemlerinden daha fazla enerji üretiyor. Rüzgar hesaplaması konusunda ise esen rüzgarın bayrağı dalgalandıracak kadar olması yeterli görülüyor. Rüzgar türbini kuran şirketler ise kurulum için en az 5.5 m/sn şiddetinde rüzgar şartını arıyor.

Elektrik üretimine ilişkin güncel tebliğnameyi buradan inceleyebilirsiniz.

İster Güneş Enerjisi Sistemi ister Rüzgar Türbini kuran vatandaşımız;

Kendi elektrik enerjisi üretim sistemini kuran ev sahibi elektrik faturasından kurtuluyor.
Apartmanlarda üretilen elektrik enerjisi, tüm apartman dairelerince kullanılabiliyor.
Elektriğin fazlası Devlete ve dağıtım şirketlerine satılabiliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ali doğan dedi ki:

  Ruzgar turbunu uc ewlik masrafi ne kadar olur

BİR YORUM YAZ