Haber Bankam

Ev Kredisi Çekmek İçin 2017 Doğru Zaman mı?

Ev Kredisi Çekmek İçin 2017 Doğru Zaman mı? Konut kredisi faiz oranları daha da düşecek mi? 2017 yılında ev almayı düşünen vatandaşlarımızın merak ettikleri konut fiyatları ile konut kredisi faiz oranlarının seyri hakkında yaptığımız haberi okumadan karar vermemesini öneririm.

Ev Kredisi Çekmek İçin 2017 Doğru Zaman mı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Yeni bir ev almak isteyenlerin merak ile sorduğu soruların başında Ev kredisi çekmek için 2017 doğru zaman mı?  konut kredisi çekmeyi düşünen vatandaşlarımızın faiz oranları düşecek mi? sorularına cevap vermek amacı ile şu an bankaların konut kredisi faiz oranları sizler için araştırdık. Ayrıca konunun uzmanları 2017 yılı ev almak için doğru bir zaman mı? sorusuna verdikleri cevapları sizler için değerlendirdik. 2016 yılının sonlarına doğru düşmeye başlayan konut kredilerindeki son durum ve Emlak Konut tarafından gerçekleştirilecek olan vade seçeneğinize göre sıfır faizden başlayan konut satışları piyasaları nasıl etkilemesi beklenmekte. Yeni bir ev alacaklar ile evini değiştirmek isteyenler ne yapmalı? Konut fiyatları düşer mi? çıkar mı? Konut kredisi faiz oranları daha da düşecek mi? sorularınızın cevabını bu haberde bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Bilindiği üzere 2016 yılının ikinci yarısında bankalar konut kredisi faiz oranlarını % 1,10 seviyesinin üzerine kadar çıkarmışlardı. Cumhurbaşkanının bu oranların çok yüksek olduğunu ve bankaların bu oranları düşürmesi gerektiği hakkında yaptığı açıklamalara başta devlet bankaları tarafından karşılık verilmiş ve konut kredisi faiz  oranları % 1 ‘in altına çekilmiştir. Bu rekabet ortamına karşılık veren özel bankaların atılımları sonucunda konut kredisi faiz oranları 2016 yılının son aylarında % 0,85 seviyelerine kadar gerilemiştir. 2017 yılından itibaren bu oranlarda büyük bir hareketlilik olmamasına rağmen bu kez emlak piyasasında dolardaki ani artış karşısında bir hareketlenme meydana gelerek konut fiyatlarında bir artış meydana gelmiştir. Vatandaş kredi faiz oranlarındaki düşüş nedeni ile ev almak istemiş fakat ev fiyatlarındaki artış yüzünden tekrar ev almaktan vazgeçmiş durumdadır. Ev fiyatlarındaki artış nedeni ile 2016 yılının ilk dönemindeki konut kredisi faiz oranları ile ev almak isteyenler ile 2017 yılında ev almak isteyenler için yapılan hesaplamalarda bir fark meydana gelmemiştir. Yani kısacası faiz oranları düşmesine rağmen ev fiyatlarındaki artış yüzünden ev almak isteyenlerin cebinden aynı para çıkmaktadır.Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi

Konut Fiyatları Düşer mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi kredi faiz oranlarındaki düşüşü ev almak isteyen vatandaşlarımızın heyecanını artırmış olsa da ev fiyatlarının geçtiğimiz ay döviz kurundaki dalgalanma sonucunda artmasından dolayı heyecanları kursaklarında kalmıştır. Pekala bu artış devam mı edecek yoksa ev fiyatları düşecek mi? Ev fiyatlarındaki en büyük artış doların 3,90 seviyelerine çıktığı zaman yaşanmıştır. Şubat ayının ortalarında dolar fiyatı 3,6 seviyelerine gerilemesine rağmen ev fiyatlarında aşağıya doğru bir ivme kazanmamış olması dikkat çekici bir olaydır. Bu durum karşısında söylenecek tek bir olay bulunmaktadır. Piyasalardaki düzelmeye rağmen ev fiyatlarındaki yükseliş az miktarda da olsa yükselmesinin nedeni Cumhurbaşkanlığı Referandumunun sonucunun ne olacağı olarak dikkat çekmektedir. Bu seçimin sonucuna göre ev fiyatlarının seyrinin belli olacağını tahmin etmekteyim. Sonuç ne olur bilemeyiz fakat birçok olayda olduğu gibi konut piyasasının ne yönde bir hareket göstereceği bu referanduma bağlanmaktadır.

Emlak Konut Faizsiz Konut Satışı Piyasaları Etkiler mi?

Bilindiği üzere Emlak Konut tarafından 1 Şubat 2017 tarihinde satışına başlanılan konut satışlarında bankalara oranla çok daha düşük faiz oranları ile insanları ev sahibi yapmaya çalışmaktadır. Buradan alacağınız ev için çekmek istediğiniz kredilerde 60 aya kadar faiz bulunmamaktadır. Ayrıca bu konut satışı sisteminde 240 ay yani 20 yıla kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Bu vade ile konut satın almak isteyen vatandaşlardan istenilen % 0,79 faiz oranı en düşük konut kredisi veren bankanın 120 ay vade ile vermiş olduğu krediden bile düşür bir oran olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenledir ki bankaların emlak konut tarafından verilen bu faiz oranları karşısında konut kredisi faiz oranlarında bir indirime gitmesi büyük bir ihtimaldir. Bu neden ile uzmanların da yapmış oldukları tahminler sonucunda konut kredilerinin olması gereken oran % 0,65 seviyelerine gerilemesi beklenmektedir. Az öncede belirttiğimiz gibi bu durumu da Cumhurbaşkanlığı referandumu sonucunda görmemiz mümkündür.

2017 Yılı Ev Almak İçin Doğru Zaman mı

2017 Yılı Ev Almak İçin Doğru Zaman mı

2017 Yılı Ev Almak İçin Doğru Zaman mı?

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı yükselen konut fiyatları ile % 0,80 ile % 0,90 arasında duran konut kredisi faiz oranları ile ev almak için acele etmemek gerektiğini düşünmekteyiz. Mayıs ayından itibaren konut kredisi faiz oranlarının 0,20 ile 0,25 puan aralığında gerilemesini beklemekteyiz. 2017 Yılı ev almak için doğru zaman mı? sorusuna verebileceğim cevap ise ;Yeni bir ev almak için konut kredisi kullanmak zorunda olan vatandaşlarımızın biraz daha beklemesi gerektiğini düşünenlerin fikirleri daha mantıklı bulmaktayım. Yapılacak olan referandum sonucunda piyasaların çok daha farklı olacağını düşündüğümüzden en azından referandum bitimine kadar peşin parası olmayanların beklemesini tavsiye edebilirim.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ