Haber Bankam

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2017’de Verildi

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi 2017 yılında verildi. 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik maaşı ne kadar verilecek? Bireysel emeklilik primi ne kadar? Başvuru şartları ve bes sistemi haberimizde..

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2017’de Verildi
  • 2 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Çalışmayan ev hanımları, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara da emeklilik yolu açıldı. 2017 yılında ev hanımlarına emeklilik müjdesi verildi.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

SGk uzmanlarınca yeni bir düzenleme yapılacağını ve dış ülkelerde ikamet eden ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumunun 3201 sayılı kanunu gereğince borçlanma ödeyerek Türkiye’de emekli olabildiklerini, SGK’ nın bu hususta yeni bir düzenleme getireceğini ve Türkiye’de çalışmayan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilebileceğini, bu hakkın ise borçlanma yöntemi ile yapılacağını belirttiler.

Daha önce bu hususta açılan davalar ve şuan Yüksek Yargı aşamasında olan dosyalar mevcut olup, eğer yüksek mahkemelerden karar çıkarsa, Yüksek yargı kararları emsal nitelikte olduğundan Türkiye’de bulunan tüm ev hanımları borçlanma ödeyerek emekli olabilecekler.Çalışmayan Annelere Sağlık Hizmeti

Türkiye’de şuan itibariyle SGK kanununda yapılan düzenleme ile herhangi bir işyerinde çalışmayan anneler eşlerinin sayesinde sağlık hizmetinden yararlanabilmekteler. Eğer ev hanımının eşi de sigortalı olarak çalışmıyor ise, aylık 53 TL. ödeyerek genel sağlık sigortası yaptırabiliyor. Hane reisinin genel sağlık sigortasının bulunması durumunda, tüm aile bireyleri, çocuklar ve bakmakla yükümlü olduğu herkes bu sigortadan yararlanabiliyor. Eğer aile reisinin aylık 53 TL. ödeyebilecek maddi durumu yok ise, bu kez Sosyal Hizmet Merkezlerinde gelir testi yaptırıyor ve bu test sonucunda kişinin genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanıyor.

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Bireysel Emeklilik

2017 yılında yeni yürürlüğe giren mevzuat gereğince bireysel emeklilik sistemine dahil olan ev hanımları ödemelerinin %25’i oranında devlet katkısı alabilmekteler. Ev hanımı çalışsın veya çalışmasın isteğe bağlı olarak başlatılan BES sistemi, özellikle de çalışmayan ev hanımları için emekli olmanın en kolay yolu olarak görünüyor.

Bayanlara Emeklilikte Doğum Borçlanması

Daha önce sigortalı olarak çalışan bayanlar emeklilik hesaplamasında çocuklarının doğum sürelerini de borçlanabiliyor. Bu kapsamda, çocukların yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce  doğup, doğmadıklarına bakılıyor ve SGK Hizmet Merkezlerinde bu hususta hesaplamalar yapılıyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatma eren dedi ki:

    Iyi geceler bizde bekliyoruz yargitaydan gevmesi gerekiyormus nekadar surer acaba yargitaydan gecmesi bizim gibi lerine umut olduinsaallah biran once cikar bu yasa

  2. yıdz dedi ki:

    belıyoruz heran internetlerdeyız cıksın bu kanun bizde bu vatanda yasıyoruz sadece gurbetcıler deyıl emeklilik …

BİR YORUM YAZ