Haber Bankam

Esnafa Müjde! Yüzde 70 Hibe Yüzde 30 Kosgeb Kredisi Verilecek!

Başbakan Binali YILDIRIM Esnafa yeni bir müjde verdi. Buna göre KOBİ’lere yüzde 70 geri ödemesiz hibe, yüzde 30 geri ödemeli kredi verilecek. Tüm KOBİ’ler bu tekno yatırım desteğinden 5 milyona kadar faydalanabilecek. Yerli ürün alan esnaflarımız destekten %15 oranında fazla faydalanacaklar. Program 3 yıl sürecek ve 1 yıl boyunca destek sağlanacak. 2018 yılında da yine başvurular devam edecek. Buna göre başvuru sahibi esnaf KOSGEB’den %70 oranında geri ödemesiz destek almış olacak.

Esnafa Müjde! Yüzde 70 Hibe Yüzde 30 Kosgeb Kredisi Verilecek!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM 31/10/2017 tarihinde Ak Parti Grup toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada esnafa yeni bir müjde verdi. Daha önce KOSGEB tarafından paylaşılan esnafa yüzde 70 geri ödemesiz kredi paketini tanıtan sayın Başbakan, işletmelerin verimliliğinin arttırılması için uygulanacak teknolojik yatırımlara yüzde 70 oranında geri ödemesiz hibe verileceğini açıkladı. Peki yüzde 70 esnaf hibesine nasıl başvurulacak, başvuru şartları neler, hangi KOBİ’ler yararlanabiliyor, detaylar haberbankam.com ‘da..

KOSGEB’den Esnafa %70 Geri Ödemesiz Kredi

Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM beyefendi tarafından bugün itibariyle müjdeli haber verildi. Sayın Başbakanımız, teknolojik yatırım yapacak olan kobilerin teknolojik makine alımlarında yüzde 70 oranında geri ödemesiz kredi verileceğini müjdeledi.  Sayın Başbakanımızın bahsettiği KOBİ TEKNOYATIRIM isimli program KOSGEB tarafından 19/11/2017 tarihinde açıklanmıştı.

Başbakan bugün yapmış olduğu müjdeli haber ile kobi’lerin alacakları teknolojik makinelerin %70 oranına hibe verileceğinin müjdesini verdi. Aslına bakılır ise bu KOSGEB tarafından ” 19 EKİM 2017 ” tarihinde başlatılan ” TEKNO YATIRIM ” isimli destek programının ta kendisidir. Sayın Başbakan KOSGEB tarafından verilecek olan esnafa %70 oranında ki hibe hakkında şu açıklamaları yaptı;

“Önümüzde ki yıl 2018 yılında 5.000 engelli kardeşimize iş vereceğiz.”

“Ayrıca E-KPSS geçerlilik süresi 2 yıldır. Bir daha engelli kardeşlerimiz zahmete girmesinler diye bu süreyi 4 yıla çıkarıyoruz.”

”Kobi’lerimize yeni bir kredi imkanını getiriyoruz. Bu kredi imkanına göre tüm KOBİ’ler eğer ki teknoloji düzeyi yüksek ürün veya yatırımlara yönelirlerse  %70’i ödemesiz %30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Toplam destek miktarı her bir kobi için 5 milyardır. Özel bir ürün olursa bu destek iki katına kadar da çıkabilecek. Teknik teknoloji yatırımı programı destek programı adını veriyoruz. Başvurular geçen hafta itibariyle (19/11/2017) başladı.”

KOSGEB Tekno Yatırım Programı Destekleri

Kosgeb tarafından yeni başlatılan bu program, işletme sahiplerinin teknolojik yatırımlarına yönelik harcamalarında destek sağlayan bir programdır. Devlet Tekno Yatırım destek programı ile KOBİ’lere 5.000.000 TL.’ye kadar ödeme yapmaktadır. Peki bu programa hangi esnaflar başvuru yapabilir, şartları nelerdir, şimdi bu şartları inceleyelim.

#İLK ŞART KOBİ OLMAK

Başvuru yapacak olan esnafın KOBİ olması şarttır. Her Esnaf KOBİ’midir? KOBİ Avantajları Nelerdir? isimli yazıdan KOBİ olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

#DEVLETE BORCUNUZUN OLMAMALI

Başvuru sahibi esnafın, Devlete herhangi bir borcunun bulunmaması ikinci şart olarak belirtilmiştir.#İLK KEZ BAŞVURMAK ŞART

Başvuru sahibi esnafın, daha önce KOSGEB Tekno Yatırım destek programından faydalanmamış olması son şart olarak belirtilmiştir. Bu kapsamda ileride yapılacak başvurular içinde her KOBİ’nin bir kez başvuru yaparak destekten yararlanabileceği karara bağlanmış oluyor.

HANGİ ORANDA HİBE ÖDENECEK

Tekno yatırım destek programında KOSGEB kobileri 2 farklı gruba ayırıyor. Bu gruplama da en büyük destek ise işletmesinden 10’dan az işçi çalıştıran Mikro Kobilere veriliyor.

MİKRO KOBİLER: Yüzde yetmiş oranında hibeden faydalanıyor.

ORTA VE KÜÇÜK İŞLETMELER: Yüzde altmış oranında geri ödemesiz kredi sağlanıyor.

Eğer her iki grupta bulunan KOBİ Yüksek Teknoloji ürün alımı yaparsa +%5 oranında daha fazla destek sağlanacak.

Eğer Esnaf satın alacağı ürünleri Yerli malı olarak satın alırsa, %15 oranında daha fazla destek alabiliyor.

Makine-teçhizat, kalıp ve yazılım giderleri için mikro işletmelere %70 (yetmiş) geri ödemesiz, %30 (otuz) geri ödemeli, küçük ve orta büyüklükte işletmelere ise %60 (altmış) geri ödemesiz, %40 (kırk) geri ödemeli destek sağlanır.

Destek oranlarını aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Tekno Yatırım Programı Destek Oranları

KOSGEB Tekno Yatırım programının süresi 2021 yılında sona eriyor ve 3 yıl boyunca başvuru yapılabiliyor. Programda destek süresi ise 1 yıl olarak belirlenmiş. Her KOBi’ye ayrı ayrı en fazla 5 milyon lira ödenebiliyor.

Hangi Giderler Karşılanıyor?

 • Makine-teçhizat ve yazılım giderleri desteği
 • Personel gideri desteği
 • Eğitim ve danışmanlık desteği
 • Kira desteği

Makine ve Teçhizat Alımında Destek Verilen Alanlar Neler?

 • Yazılım giderleri,
 • Makine-teçhizata ve kalıba ait taşıma, montaj ve sigorta giderleri,
 • Makine-teçhizat ve kalıp giderleri,
 • Üretim hattı tasarım giderleri

KOSGEB Yüzde 70 Hibe Desteği Şartları

Yüzde 70 KOBİ Hibesine Nasıl Başvurulur?

Başvuru yapmak isteyen esnaflarımız KOSGEB internet sitesinde bulunmakta olan başvuru formu ile başvuru yapmaları gerekiyor. Tabi KOSGEB’e kayıtlı bulunmayan işletmelerin ise ilk kayıt işlemlerini yapmak için KOSGEB kayıt sayfasından kayıt yaptırmaları, beyanname vermeleri gerekiyor.

Program detayları http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6443/kobi-teknoyatirim-kobi-teknolojik-urun-yatirim-destek-programi linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ