Haber Bankam

Esnafa Sicil Affından Borcunu Yapılandıranlar Yararlanacak

Esnafa Sicil Affından Borcunu Yapılandıranlar Yararlanacak
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 3,00 out of 5)
    Loading...

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; Sicil affı yasa tasarısının yaklaşık olarak 12,5 milyon vatandaşımızı kapsayacağını belirterek bu affın sadece esnaflara gelmediğinin altını çizmiştir. Bilindiği üzere kara listeye gire esnaf ve vatandaşlarımızın normal şartlarda borçlarını ödemesi durumunda bu listeden çıkmak için 5 sene beklemesi gerekmektedir. Yapılan sicil affı yasa tasarısı ile bunun ortadan kalkacağından bahseden Bakan Tüfenkçi toplamda 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin esnafımızın bundan yararlanacağını belirtmiştir.

Toplamda 12,5 milyon vatandaşımızın yararlanacağı bu af’dan esnaflarımızın yanında kredi kartı, kredi borcu yüzünden kara listeye giren 10 milyonun üzerinde vatandaşımızın da yararlanması beklenmektedir. Bu sicil affından yararlanmak isteyenlerin ya borçlarının tamamını ödemeleri yada yapılandırmaları gerekmektedir.

Esnafa ve vatandaşların yaralanacağı sicil affından sonra 2017 yılında uygulamaya başlanılacak olan ahilik sigorta fonu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkçi ahilik sistemi sayesinde çok verimli olacak olan bir fonun oluşturulacağını belirterek şu açıklamalarda bulunmuştur; İşini kaybeden işçilere verilen işsizlik maaşını uygulamasının işleri kötü giden esnaflarımızın da bu tür bir yardımdan neden yararlanmadığını düşündüklerini ve bu konuyu esnaf odaları TESK başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile yaptığımız istişare toplantıları sonucunda Ahilik fonu adı altında bir fon kurulmasını kararlaştırdık. Düşüncelerimizin hayata geçirilmesi için Başbakan ile yapmış olduğumuz görüşmelerin de olumlu geçmesi sonucunda bu işi Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte ortaklaşa hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.

Yapılacak olan bu düzenlemeden esnaf ve sanatkarların yanında Bağ-Kur pirimi  yatıran 4B kapsamında çalışanlarında yararlandırılacağını belirten Tüfenkçi İşsizlik fonuna işveren ve işçilerin 3 pay ödediğini söyleyerek esnafımızın durumu dikkate alınarak 2 pay ödemesini geri kalan 1 payında devlet tarafından ödenmesine karar verildiğini bildirmiştir. Şu veya bu nedenle işi bozulan veya iflas eden esnafımızın bu fondan yararlanması sağlanılacaktır.

Fonun adının Ahilik Fonu olduğunu belirten Bülent Tüfenkçi ahiliğin ise kardeşlik ve yardımlaşma  anlamına geldiğini belirterek bu kapsamda esnafımızın fonuna devletinde katkısı olacağından bahsetmiştir. Esnaflarımızdan cüzi bir miktar olan 35 liralık bir ücretin alınacağını ve buna devlet tarafından 15 lira ekleneceğini belirtmiştir. Ahilik fonundan kredi kullandırılmayacağını belirten bakan kredi için TESKOMB aracılığı ile bu ihtiyacın karşılandığını belirtmiştir. Esnafın eğitimi, sektörlerin geliştirilmesi, mesleklerin geliştirilmesi ve yeni mesleklerin önünün açılması için bu fonun belirli bir kısmının bu iş için ayrılacağını açıklamıştır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ