Haber Bankam

Esnafa Sicil Affı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2017 yılında Esnafa Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Kimler Yararlanacak ve Şartları Ne Olacak? Kimler Yararlanabilecek?

Esnafa Sicil Affı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2017 Esnafa sicil affı ne zaman çıkıyor? Son durum ne?

Karşılıksız çek senet ve kredi borcu nedeniyle TCMB tarafından kara listede olan esnaflara ve kobilere sicil affı geliyor.  17 Aralık 2016 tarihinde yapılan açıklamaların ardından tüm esnaf ve kobiler acaba sicil affı çıkacak mı af ne zaman gelecek sorularına yanıt aramaktadır. Gündemden düşmeyen esnaf sicil affı, 2017 yılında yürürlüğe konulacak olan torba yasa ile kanunlaşarak esnafın 6 ay içinde borçlarını yapılandırma şartıyla sicilleri temizlenerek ticarette beyaz bir sayfa açılacak. 2017 yılında esnaf sicil affı yasası ile birlikte yaklaşık 1 milyon 600 bin esnafın sicili temizlenecek sicili temizlenecek olan esnafın kredi erişiminin önündeki tüm engeller kaldırılacak ve kara listede tek bir esnaf kalmayacak şekilde tüm esnaflar yasada yararlanabilecek. Kara listeden çıkan esnaflar 2017 yılında yeniden verilmesi gündemde olan 50 bin liralık, bir yıl ödemesiz, sıfır faizli krediden yararlanabilecek. Hükumet 2.5 milyon esnafa verdiği bu müjde ile birlikte işsiz kalan esnaflara İşsizlik Fonunda  işsizlik parası da ödeyecek ve   esnaf-tacirlerin kullandığı defterlerin yıl sonu taksitinin kaldıracak. Böylece 2017 yılı esnaflar için iyi bir başlangıç yılı olacak ve bankaların ticari kredilerine yeniden merhaba diyebilecek.

Esnaf sicil affını neden bu kadar çok istiyor?

2016 Aralık ayında başlatılarak esnaf ve kobilere Kosgeb tarafından verilen faiz desteği başvuru sonuçlarından faizsiz 50 bin lira kobi kredisi almaya hak kazananların listesi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi başvuru sonuçlarından onay alan esnafın anlaşmaları bankalara yapacağı faizsiz kredi  başvurularında bankaların yapacağı değerlendirmelerde esnaf ve kobinin sicilinin temiz olması şartı aranıyordu. Bu şartı sağlayamayan kara listede olan ve sicili bozuk olan esnaflar ise bu krediden malesef yararlanamadı.

Çünkü kredi sicili denildiğinden bankaların referans alacağı tek kayıt kişinin bankalar ile yapmış olduğu para alışverişlerindeki kaydıdır. Bu sicil kaydı eğer bankaların istediği gibi temiz değilse, güvenilir değilse kısaca kişi hakkında olumsuz bir not vermesine sebebiyet veriyorsa bankanın vereceği kredi için bir nevi teminat olacak KKB kaydında görülen kredi notunun düşüklüğü kobilere kredi kullandırmaya engel oldu. Ayrıca sadece bankalar ile değil şahıs veya firmalara verilen karşılıksız çek, ödenememiş senetlerde sicil bozukluğuna neden olmaktadır.  Devlet destek kredilerinden yararlanmak için hayati önem taşıyan sicil kaydı, 2017 yılında verilecek olan destek kredilerinin başvurularından onay almak için de gereklidir. Kredi notu düşüklüğü nedeniyle Kosgeb desteğinden onay alsanız bile yani bu para desteğini almaya hak sahibi olsanız bile, başvuru yaptığınız bankadan bu para nakit olarak finanse edileceği için ticari siciliniz bozuk ise bu desteği almanız imkansız olacaktır bu nedenle kobi kredisi alamayan esnaflar için sicil affı 2017 yılında yeniden verilecek olan kobi kredisi almak için önem taşımaktadır.Maliye Bakanı Naci Ağbal; çeşitli nedenlerle geçmişe dönük olarak çeki, senedi karşılıksız çıkan vatandaşlara ilişkin önemli kolaylık getirdiklerini belirterek, “Burada esnafa sicil affı uygulanacak. Bankalarımız bu uygulamayı yapmakta arzulu, istekli.” dedi.

2017 Esnaf sicil affından yararlanmak için yapılması gerekenler

Esnaf sicil affının 2016 yılında torba yasa ile meclise sunulmasının ardında 2017 torba yasa ile birlikte kanunlaşarak 2016 yılının bitmesine sayılı günler kala esnaflar ile bankaları tekrar barıştırmak adına böyle bir uygulama yürürlüğe konulacaktır. Esnafa sicil affından öncelikle karşılıksız çıkan çekten protesto edilmiş senet sahipleri ile kredi kartı borcu olan kart sahipleri yararlanabilecektir. Kredi kartı borcunu hiç ödenmemiş veya düzensiz bir şekilde ödeyen esnaf ve kredi borcu olup ödemesini yapamayan esnaflar yararlanabilecektir. Bunun için yasa ile yürürlüğe konulacak ve kanunlaşacak sicil affının yasasının yürürlüğe konulduğu tarihten itibaren 6 ay içinde kredi kartı ve kredi borcunu yapılandıranlar yararlanabilecektir. Şayet 2017 yılında ilgili Yasa çıkarsa 6 ay içinde kredi borcunu yapılandıran esnaf sicil affı ile birlikte geçmişe yönelik tüm kötü kredi notu değerlerinin silinmesi ve kobi ve esnaflar için beyaz bir sayfa açılması bekleniyor. Bu sicil affı yasası kredi notu düşük olan ve kredi notu yükseltemeyen esnaf ve kobiler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Esnafa sicil affından sonra tüm geçmiş kötü kredi notu değerlerinin silinerek beyaz bir sayfa açılması ile birlikte esnaflar bankalardan kobi ticari kredilerinden rahatlıkla yararlanabilecek ve esnaf için verilecek devlet destekli faizsiz kredi fırsatlarından yararlanma imkanı bulabilecekler.  Esnaflar bundan sonra bankalar ile olan eski dönem ilişkilerine Yeni bir başlangıç yaparak merhaba diyerek hoşgeldin kobi kredilerinden de kolaylıkla yararlanabileceklerdir.

Esnafa sicil affı yasası yürürlüğe girmesi halinde 2017 yılı için daha iyi başlangıç yapacak olan esnafların;

2017 yılı esnaf sicil affı ile birlikte 12.12.2016 tarihin kayıtlarına göre; toplamda 5 Milyon 164 bin 458 esnaf kobi ve vatandaşın patlamış kredi kartı borçları, karşılıksız olan çekler, ( araç, konut veya ihtiyaç ) ödenmemiş veya aylıkları gecikmiş olan krediler, kara listede olanların ticari sicil kayıtları temize kavuşacaktır.

Yasa ile yürürlüğe girecek olan Esnafa sicil affından hemen 6 ay sonra borçlarını yapılandıran ve eski borçlarını kapatan esnafların bu avantajlardan yararlanması sayesinde 2017 yılı ekonomisinin daha da canlanacağı bankalara sermaye yada ham madde alımları için Halkbankası 30 bin lira faizsiz esnaf kredisine, 2017 yılında tekrar verilecek 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisine başvurularını yeniden yapabilmeleri ve bankalardan verilecek olan ticari krediler alınması piyasanın hareketleneceği ve sıcak para akışının hızlanacağı umut edilmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nuray altan dedi ki:

  Sicil AFI ustiyormu

 2. Nuray altan dedi ki:

  ESNAFA SICIL AFFI SART ZOR GUNLERDEN GECIYORUZ BU ULKENIN ESNAFINA BIR EL ATILMASINI RICE EDIYORUZ SICIL AFI ISTIYORUZ BURDAN SIZLERE SESLENIYORUZ

 3. HALİL dedi ki:

  Bugün bankaya gittim sicil affından yararlanmak istedim eski kiredi kartımı kendi isteğimle 2015/6.Ayda iptal ettirdim tekrar bugün almak istedim banka bize öyle bişey yok dedi 2015/11.ayinda 1.tane takibin var puanım.1060. en az 3.yil dolması gerektiğini söyledi.Daha önce bir işyerinde çalışıyordum işyeri iflas etti sonra kendi işimi kurdum ayakta durmam için bankayla çalışmam gerekiyor ve bu aftan hiçbir şekilde yararlanamiyorum buradan sayın büyüklerini sesleniyorum bu işi el atın lütfen…

 4. Ömer kaplan dedi ki:

  En azin siz gazeteciler bunu gündeme getirirseniz bu yasa daha erken cikarsa yoksa anayasaymis yasaymis zor yani

BİR YORUM YAZ