Haber Bankam

Esnafa 5 Milyar Faizsiz KOSGEB Kredisi Ödendi!

KOSGEB 2017 yılı Esnafa Sıfır Faizli İşletme Desteği başvuruları sona ererken 5 milyar lira tutarında destek dağıtıldı. Esnaflarımız 2018 yılında yeniden KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisi verilmesini talep ediyorlar.. İşte detaylar..

Esnafa 5 Milyar Faizsiz KOSGEB Kredisi Ödendi!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

KOSGEB ve Esnaf destekleri hakkında açıklama yapan Sayın Binali YILDIRIM, esnaflarımıza Esnaf fonu, ahilik desteği sağlandığını belirtti. 2016 ve 2017 yıllarında sıfır faizli işletme desteği için 460.000 müracaat bulunduğunu, bu müracaatlardan 250.000 kişiye ait dosyanın karara bağlandığını ve başvuru yapan esnaflarımıza KOSGEB destekli olarak 5 milyar lira tutarında faizsiz kredi verildiğini belirtti.

KOSGEB küçük ve orta ölçekli esnaflarımızdan başlamak kaydıyla, özellikle üretim sektöründe hizmet verenlere 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği başvuruları OCAK ayında tamamlanmıştı.

2017 YILI FAİZSİZ KOSGEB KREDİSİ

Bazı esnaflarımızın Vergi Borcu veya SGK borcu olmaları nedeniyle anlaşmalı bankalar tarafından talepleri reddedilmişti.

Öte yandan KKB puanlaması (kredi notu) yeterli seviyede olan ve bankalara ticari kredi başvurusu yapan 250 bin esnafımızın kredileri ödendiği ve bu kredilerin faizlerinin KOSGEB tarafından karşılanacağı belirtildi.

İşyerini kapatan, iflas eden esnafımız için kurulan Ahilik fonu sayesinde, diğer çalışanlar gibi esnaflarımız da işsiz kaldıklarında, işsizlik maaşı alabilecekler.

Faizsiz kredi desteğinden kredi notu veya başka bir nedenle yararlanamayan esnaflarımız ise 2017 yılının ikinci altı ayında veya 2018 yılında yeniden faizsiz kredi verilmesini talep etmekteler.

Haber kanallarınca yapılan sokak röportajlarında birçok esnaf borçları nedeniyle KOSGEB desteğinden yararlanamadığını, bu desteğin vergi ve sigorta giderleri düşüldükten sonra verilmesinin ve kredi notu düşük olan, kara listede olan esnaflarımıza da ödeme yapılması gerektiği düşüncesindeler.Sicili bozuk olan esnaflarımız için yine yakın dönemde yürürlüğe giren Kredi Sicil Affı yasası kapsamında 6 ay içerisinde tüm borcunu defaten ödeyen veya 6 ay içerisinde borç kapatma, yapılandırma kredisi kullanan esnaflarımız için 5 yıllık sicil temizleme dönemi gerekmeksizin kara listeden çıkarılacakları belirtilmiştir. Kredi sicil affı yasasından birçok esnafın yararlandığı gelen haberler arasında..

BANKALARA AYAR VERİYORUZ

Esnaflarımızın KOSGEB anlaşmalı bankalar ile yaşadıkları problemlerin dile getirilmesi üzerine Başbakan Binali YILDIRIM esnaflarımızın bankalar ile ilgili şikayetlerini bildiklerini dile getirirken,

Bankalarla ilgili şikayetiniz var biliyorum, bizim de var. Ama ayar veriyoruz merak etmeyin, onlara da ayar vermeye devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın, sürekli tepelerindeyiz. Onların da yaşaması lazım”

dedi.

2017 yılı itibariyle Hükumetin köye dönüş yapan genç çiftçilerimiz için başlattığı hibe projesi devam ediyor. Başvurular Mayıs ayının 5. günü son bulacak. Halen Başvuru yapmak isteyen kişilerin, internet sitesine giriş yaparak yeni kayıt ve başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

KOSGEB DESTEKLERİ 2017 YILINDA DA DEVAM EDİYOR!

Sıfır faizli Esnaf İşletme Desteği başvuruları sona erse de, yeni bir iş kurmak, dükkan açmak isteyen, kadın, erkek tüm girişimcilerimize Girişimci Destek Paketi ve Genel Destek Paketi ile hizmet verilmeye devam ediyor. Aklında yeni bir iş fikri olan girişimciler bu iş fikrinin KOSGEB desteklenen sektörler (Nace Kodları) arasında yer alıp almadığını kontrol ediyor ve desteklenen bir sektör ise iş planı hazırlayarak başvuruda bulunabiliyor.

KOSGEB Destek Programlarını bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Başvurusu kabul gören girişimciye başvurduğu programın destek miktarına göre geri ödemesiz veya faizsiz kredi verilebiliyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ