Haber Bankam

Esnafa 200 Bin TL İhtiyaç 500 Bin TL Araç ve İşyeri Kredisi Verilecek!

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri TESKOMB ile Halk Bankası işbirliği ile esnafa 200 bin lira işletme ihtiyaç kredisi, 500 bin lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi ve 500 bin lira 60 ay vadeli ticari araç kredisi verilecek. Başvuru şartları, gerekli evraklar ve detaylar haberimizde..

Esnafa 200 Bin TL İhtiyaç 500 Bin TL Araç ve İşyeri Kredisi Verilecek!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Dün yapılan Ak parti grup toplantısında sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM esnafa 200 bin lira işletme desteği verileceğini, dükkan satın almak isteyen esnafa 500 bin lira işyeri satın alma kredisi çekebileceğini ve sıfır kilometre ticari araç almak isteyen esnaflara 500 bin lira esnaf kefalet araç kredisi verileceğini açıkladı. Sayın Başbakan bu desteğin TESKOMB ve Halk Bankası İş birliği ile yapıldığını gündeme getirdi. Buna göre esnaflarımız;

İşyeri satın alımlarında 500 bin lira düşük faizli 120 ay vadeli dükkan satın alma kredisi,

Ticari araç alımlarında 500 bin liraya kadar 60 ay vadeli taşıt kredisi ve

Her türlü ihtiyaçları için 200 bin lira düşük faizli kooperatif kredisi kullanabilecekler.

Sayın Başbakanın verdiği müjdeler şöyle;

 • Dükkan alımlarına 120 ay vadeli 500 bin tl kredi,
 • Kamuya 2018 senesinde yeni araç alımı yapılmayacak.
 • Esnafın ticari Araç alımlarına 500 bin lira kredi ve 5 yıl vade imkanı,
 • 150 bin lira tutarında ki esnaf işletme kredisi 200 bine çıkarıldı.
 • Cep telefonu vergisi 7.5’e indirilecek.
 • Engelli vatandaşların 150 bin liraya kadar olan araçlarından vergi alınmayacak.
 • Emlak vergilendirmesinde %50 seviyesinin üstünde zam yapılmayacak.

Tüm Esnafa 200 Bin TL Düşük Faizli Esnaf Kefalet Kredisi Verilecek

Sayın Başbakanımızın müjdelediği 200 bin tl esnaf kredisi daha önce 150 bin lira olarak verilmekte olan TESKOMB esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kredisidir. Bu destek TESKOMB’un kuruluşundan bu yana mevzuatı gereğince Halk Bankası ile yapılan anlaşma neticesinde verilmektedir. Halk Bankası bu destek için finansman görevini yürütmektedir. 200 bin lira kooperatif işletme kredisi başvurusunu gerçekleştiren ve yapılacak araştırma sonucunda kredi verilmesi konusunda sakınca bulunmayan esnaflara ödenebilecek.

Esnafa 200 Bin TL işletme Kredisi Verilecek

Başbakanımızın verdiği müjdeli haberler sonrasında 200 bin tl esnaf kredisi nasıl alınacak? kimlere ödenecek? bu şartları inceleyelim.

200 Bin lira esnaf kredisi daha önce esnaflara 150 bin tl olarak verilmekte idi. 1 ve 5 yıl arasında vadesi olan bu krediden kefalet ortakları yararlanabilmekte idi. Bu kredinin vadesi ve faiz oranlarına yeni bir düzenleme getirilmez iken, 150 bin lira yerine 200 bin lira verileceği açıklandı.

200 Bin TL Esnaf Kredisinin Şartları Nelerdir?

Eğer TESKOMB başvuru evraklarında herhangi bir değişiklik yapmaz ise; Kimlik fotokopisi, Esnaf Oda Kayıt Belgesi, Vergi Levhası ve Esnaf Sicil Tasdiknamesi ile başvuru yapılabilir.

 1. Esnafın ilk önce aktif durumda esnaf ve kooperatif ortağı olması gerekir.
 2. Başvuru dilekçesi ile kooperatife başvurmalıdır.
 3. Çekeceği kredi miktarına göre esnaf kefaletin şartlarını yerine getirmelidir.
 4. Kefaletin talep ettiği kadar üye kefil getirmelidir.
 5. İşyerinin kooperatif sınırları içinde olması şarttır.
 6. SGK veya Bağ-kur borçlarının bulunmaması şartı aranabilir.

Esnafımız bu şartları taşıyorsa bir dilekçe örneği ile esnaf kefalete başvurarak 200 bin lira düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabilecektir.Halk Bankası 200 Bin TL Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifine başvurusunu gerçekleştiren esnafın talebi yapılacak inceleme sonucunda TESKOMB tarafından Halk Bankasına gönderilmektedir. Eğer TESKOMB başvuruyu uygun görmez ise uygun olmadığı yönünde cevabı esnaflara tebliğ edecektir. Ancak uygun görülen talepler kooperatifin bulunduğu bölgede ki Halkbank şubelerine gönderilir. Halkbank esnafın talebini alır ve aşağıda ki kriterlere göre inceler.

 1. Esnafın daha önce aynı krediden kullanıp kullanmadığı,
 2. Kredi notunun uygun olup olmadığı  ve kara liste durumu,
 3. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olup olmadığı,
 4. Esnafın banka ile ticari ilişkisi kapsamında borcun ödenmesinde sakınca olup olmadığı,
 5. Çekilen kredinin TESKOMB kefaleti durumu incelenmektedir.

Halk Bankası yapılan başvuru sonrasında ilaveten sizden aşağıda yer almakta olan belgeleri talep edebilir.

 • Halkbank ESKKK Kredi başvuru formunun doldurulması
 • Ticari bankacılık işlemleri kaydı için Vergi Levhası
 • İşletme sahibi ve ortaklarının kimlikleri,
 • İmza sürküleri,
 • Yıllık ciroyu gösteren gelir gider beyannameleri,
 • Esnaf Kefalet Kooperatif kayıt belgesi

Bu belgelerden bir bölümü ilk başvuruda TESKOMB’a teslim edildiğinden talep edilmeyebilir. Esnaf Kefaletin onayı ile bankaya sunulan kredi başvurusu için KGF yada başka bir kurumun kefaleti kabul edilmez.

Esnafa 500 Bin TL İşyeri Satın Alma Kredisi Verilecek

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın ikinci olarak verdiği müjde dükkan satın almak isteyen esnafa 500 bin lira kredi verilmesiydi. Sayın Başbakan esnafın işyeri satın almak istemesi durumunda esnaf kefalet ve Halk Bankası iş birliği sayesinden 500 bin TL tutarında 120 ay uzun vadeli işyeri edindirme kredisi verileceğini açıkladı.

Esnafa 500 Bin Tl. İşyeri ve Ticari Araç Kredisi

Bundan sonra dükkan satın almak isteyen esnafın bankaların işyeri kredilerine veya diğer mortgage kredilerine başvurması gerekmeyecek. 2017 yılında TESKOMB tarafından verilen ve vadesi 1 yıldan daha uzun olan kredilerin yıllık faizi oranı %5 oranındadır. Eğer esnafa 500 bin lira işyeri satın alma kredisi de aynı faiz oranından verilirse, esnaflar aylık %0,41 faiz oranı ile dükkan sahibi olacaklar.

BENZER HABER: Esnafa Düşük Faizli 3 Yeni Kredi Müjdesi! 500 Bin Lira Limit!

TESKOMB Esnafa 500 Bin TL Ticari Araç Kredisi Verecek!

Sayın Başbakanın son müjdesi ise sıfır kilometre ticari araç satın almak isteyen esnafa 500 bin lira taşıt kredisi verilmesi ile ilgiliydi. Sayın başbakan kamyonet, otobüs, minibüs, binek, midibüs veya herhangi bir ticari araç ihtiyacı olan esnaflara TESKOMB tarafından 500 bin lira esnafa ticari araç kredisi verileceğini açıkladı. Bu sayede sıfır kilometre ticari araca ihtiyacı olan esnaf, bankalara veya otomotiv firmalarına finansman ihtiyacı için başvurmasına gerek kalmayacak. Esnaf Kefalet ve Halkbank işbirliği ile verilecek olan bu destekten başvuru şartlarını taşıyan tüm esnaflar yararlanabilecek.

Başvurular hem Kooperatiflere, hemde direkt olarak Halkbank şubelerine yapılabilecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ