Haber Bankam

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama İşlemini İyi Yapın!

Esnaf Kefalet Kooperatif Kredisi Hesaplama işlemi nasıl yapılır? Başvuru için gerekli evraklar nelerdir? tüm ayrıntılar haberimizde..

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama İşlemini İyi Yapın!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Günümüzde faaliyetlerine devam etmekte olan çok sayıda esnaf kefaletten kredi çekmektedir. Ancak kefaletten çekilecek olan kredi normal bankalardan ya da kamu kurumlarından alınacak olan kredi gibi değildir. Yani kesintileri bulunmak da ve elinize geçecek olan para alacağınız rakam ile uyuşmayabilir. Bu sebepten dolayı esnaf kefaletten kredi çekecekler dikkat! hesabınızı iyi yapın aksi takdirde bütçenizi tam olarak ayarlayamayabilirsiniz.

Esnaf kefaletten kredi çekimlerde bazı şartlar aranmakta olup esnafın kredi çekimlerde mutlaka hesaplarını iyi yapması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı bizlerde Haber Bankam ekibi olarak esnaf kefalet kredisi için sizlere bu haberimizden bilgiler vereceğiz. Esnaf kefalet kredisi faiz oranları, kefalet kredisi şartları, esnaf kefalet kredisi başvuruları için tüm sorularınızı bu makaleden yanıtlandırabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Nedir

Çok Sayıda kişi esnaf kefalet kredisi çekmeye devam ediyor. Peki esnaf kefalet kredisi faiz oranları nedir. Buna göre çekeceğiniz maksimum tutar 150.000 TL civarında olmak ile beraber kredinizin vadesi de en fazla 60 ay vade olmaktadır.

Vade süreniz eğer 12 aydan daha az ise esnaf kefalet kredisi faiz oranı %4’dür. Ancak vade süreniz 12 aydan daha fazla ise esnaf kefalet kredisi faiz oranı %5’dir. Peki esnaf kefalet kredisine başvuru yapacak olan esnafların hangi belgelerini yanlarında bulundurması gerekiyor, esnaf kefalet kredisi için aranan ve istenen evraklar, dosyalar ya da belgeler nelerdir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler

Esnaf olup kefalet kredisi almak isteyen adayların mutlaka yanlarında bazı belgeleri taşıması gerekmektedir. Aksi halde esnaf kefalet kredisini alamaz. 1. Vergi levhanızı,
 2. Eğer şoför esnafı iseniz ticari araç ruhsatını,
 3. S.G.B (Bağ-Kur ya da SSK için isteğe bağlı olarak) fotokopisini,
 4. Muhasebecinizden son döneminizin hesap özetini (kaşeli ve imzalı),
 5. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz en az 4 tane resmi,
 6. Muhtarlıktan ikametgah belgesini,
 7. Kimliğinizi,
 8. Bağlı olduğunuzdan odadan faaliyet belgenizi,
 9. Kooperatiflerden ortaklık belgenizi,
 10. Esnaf sicil belgenizi,

başvuru esnasında yanınızda bulundurmalısınız.

Yukarıda belirtilmiş olan 10 madde esnaf kefalet kredisi için istenen belgeler arasında yer almaktadır. Yani bu belgeleri olmayan ya da eksik olan kişilere esnaf kefalet kredisi verilmemektedir. Esnaf kefalet kredisini almanı için tüm evraklar ve belgeler yukarıda sıralamıştır. Peki kredi başvurusu nasıl yapılır ve süreç nasıl işler?

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru ve Süreç

 1. Yazılı olarak kooperatife müracaat edilmektedir.
 2. Yönetim kurulu müracaat eden kişiyi araştırır.
 3. 15 gün içerisinde kooperatif başvurunun onaylandığını ya da reddedildiğini yazılı olarak gönderir.
 4. Kooperatif ortağın durumunu araştırır, gerekli belgeleri düzenler ve ne kadarlık kefalet kredisi verilecek onu tespit eder.
 5. Belirtilen kredi miktarı Türkiye Halk Bankasına iletilir.
 6. Banka kendisine sunulmuş olan kredi miktarını detaylı bir şekilde incelemeye alır.
 7. Türkiye Halk Bankası onay verirse kredi işleme alınır ancak incelemelerde sıkıntı çıkarsa Halkbank krediye onay vermez.

Esnaf kefalet kredisi için son söz yine Türkiye Halk Bankasına aittir. Kredi çıkarsa tüm kefalet kredisi elinize geçmez. Örneğin 100.000 TL’lik kefalet kredisi çekerseniz kesintiler ile birlikte elinize 92.300 TL geçmektedir.  Ya da 150.000 TL kredi çekerseniz elinize 138.550 TL geçer. Ancak siz kredinizi elinize geçen tutardan değil çektiğiniz tutar üzerinden ödersiniz. Maksimum ise krediniz 60 ay için vadelendirilir. Kredi miktarına göre 3 adet kefil şartı aranabilir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ