Haber Bankam

Esnaf Kefalet Kredisi 2018 Yılında 200 Bin TL. 5 Yıl Vadeli Olacak

Esnaf Kefalet Kredisi 2018 Yılında 200 Bin TL. 5 Yıl Vadeli olacak. TESKOMB Başkanı sayın Suat ER, esnafa verilecek 200 bin lira kredi, 500 bin tl. işyeri satın alma ve ticari araç kredisi hakkında açıklamalarda bulundu. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? Şartları Nelerdir? Kimlere veriliyor? Kaç kefil ister?

Esnaf Kefalet Kredisi 2018 Yılında 200 Bin TL. 5 Yıl Vadeli Olacak
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifleri (TESKOMB) tarafından Türkiye’de kurulu bulunan kooperatiflerin üyelerine düşük faizli esnaf kredisi imkanı sağlanmaktadır. Ticaret sicili yerine basit usulden vergi mükellefi olan esnaflar kefalet kooperatifi ve Halk Bankası aracılığı ile işletmelerine destek niteliğinde düşük faizli krediden yararlanırlar. Başbakan Binali YILDIRIM’ın verdiği müjdeye göre bundan Esnaf Kefalet ve Halkbank tarafından verilen kredilerin limitleri yükseltilirken, 2 yeni kredi paketi müjdelendi.

ESNAF KEFALET KREDİSİ 2018 LİMİTİ 200 BİN LİRAYA ÇIKARILDI

Sayın Başbakan tarafından yapılan açıklama ile 2018 yılında da verilecek olan esnaf kefalet kredi limitleri 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.  Ak parti grup toplantısında Başbakan Binali YILDIRIM’ın yaptığı açıklamadan sonra bir açıklama da Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ’den geldi. Sayın Bakan “Kredi limitini artırıyoruz; iş yerinde kiracı olan esnafı iş yeri sahibi yapıyoruz” dedi. Sayın bakan kiracı olan esnaflarımıza iş yeri sahibi olma şansının verildiğine dikkat çekti. Bu kredinin hazine teşvikli olduğunu söyleyen TÜFENKCİ, sıfır kilometre ticari araç almak isteyen esnaflarımıza verilecek olan hazine destekli araç alım kredisi konusuna da değindi. Sayın bakan otobüs, kamyon, kamyonet ve minibüs gibi ticari araç alımlarında uygulanan düşük faizli kredinin faizlerinin hazine destekli olarak karşılanacağını anlattı.

200 BİN TL ESNAF KREDİ VADESİ 5 YILA ÇIKARILABİLİR

Yine Esnaf Kefalet Kredisi 2018 limitlerinin yükseltilmesi ile ilgili Kooperatif Başkanı sayın Suat ER’de açıklama yaptı. Başkan Suat ER yaptığı açıklamada daha önce Esnaf kefalet kredisinin 4 yıl vadeli olarak 150 bin lira verildiğini, bundan sonra yapılan düzenleme ile bu limitin 200 bin liraya çıkarıldığını, bu gelişmenin memnun edici olduğunu açıklarken ödeme süresinin 5 yıla çıkarılabileceğini sözlerine ekledi.

Sayın ER, bundan önce verilen 150 bin Tl. esnaf kefalet kredisinin 4 yıl süre ile ödemeli olduğunu ve 6 ayda bir taksit ödendiğini hatırlattı ve kredi limiti 200 bin TL. çıkarıldığında 6 ayda bir taksit ödeyen esnafa bu miktarın ağır gelebileceğini hatırlattı. Sayın ER konun hakkında Bakanlar Kurulu Kararının Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Merkez Birliğine gönderilmesi sonrasında kuruluşun yönetim kurulunun toplanacağını ve bu konuda karar alacaklarını belirtti. 4 yıl vadenin 5 yıla çıkması sayesinde esnafın 2018 yılında ödeyeceği kredinin taksitlerinin düşeceğini hatırlattı.

Sayın Başkan 200 Bin TL. Esnaf Kefalet Kooperatif kredisinin başvuru şartlarını taşıyan esnaflarımıza verilebileceğini, her esnafa 200 bin lira kredi verilemeyeceğini, yapılan araştırma sonucunda alım gücüne göre finansman imkanı sağladıklarını belirtirken faiz oranının yıllık %5 olduğunu ancak düzenli şekilde geri ödeme yapılmaması durumunda faizin %25’e çıktığını belirtti.ESNAFA CAN SUYU OLACAK

2018 yılında esnafa verilecek olan Esnaf Kefalet Kredisinin 200 bin tl. ye çıkarılması binlerce esnafa can suyu olacak. Eğer esnaf kefalet kredisi vadesi 2018 yılında 5 yıla çıkarılırsa esnaf rahat rahat ödeme yaparak tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Halen ikamet ettiği ve işyerinin bulunduğu dükkanı satın almak isteyen esnaflara ise Kefalet Kooperatifi 2018 yılında 500 Bin TL. kredi verecek. Bu kredi sayesinde esnaf dükkan sahibi olacak ve taksitlerini konut kredisi gibi 10 yıl uzun vadede ödeyebilecek.

Kooperatifler başvuru esnasında esnaftan ve kefillerden bazı evraklar talep ederler. Esnaf kefilin getireceği ve memur kefil veya kefillerin getireceği belgeler için Esnaf Kefalet Kredisi 2018 Gerekli Evraklar isimli dokümanı inceleyebilirsiniz.

ESNAFA KEFALET DÜŞÜK FAİZLİ ARAÇ KREDİSİ VERECEK

Esnaf ihtiyacı olan ticari aracı satın almak için artık Halk Bankası ve Esnaf Kefalet Kooperatifine başvurabilecek. Bu krediden sadece ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren taksiciler, nakliyeciler, taşımacılar, kamyoncular değil, ticari araca ihtiyacı olan tüm esnaflar başvurabilecek.

Esnaf Kefalet 500 Bin TL ticari araç kredisi 2018

Yine Esnaf kefalet ticari araç kredisi ile binek ticari araçlarda satın alınabilecek. Kredinin limitinin 500 Bin TL. olması sayesinde ödeme gücüne sahip birçok esnaf için faydalı olacak. Kredinin taksitlendirmesi ise 5 yıl olması sayesinde esnaf rahat rahat taksitlerini ödeyecek.

HALK BANKASI ESNAF KEFALET KREDİSİ 2018 YILINDA DEVAM EDECEK

Halk Bankası Kefalet Kooperatifi ile yaptığı işbirliği neticesinde finansman sağlamaya devam edecek. 200 Bin TL. işletme, 500 bin lira işyeri satın alma ve 500 bin tl. araç kredisi için kooperatif ortakları direkt olarak Halk Bankası şubelerine de başvuru yapabilecekler. Halk Bankası başvuru esnasında ortaklardan aşağıda belirtilen 4 belgeyi talep edecek.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi 2018

 1. İşletme sahibinin kimliği ve fotokopisi,
 2. Esnaf odasına kayıtlı olduğunu gösterir belge,
 3. Vergi Levhası Fotokopisi,
 4. Esnaf Sicil Tasdiknamesi

Başvurular öncesinde ESKKK tarafından değerlendirilmiş olsa da, bankaya yapılan başvurularda operasyon birimlerince bir kez daha talep değerlendirilecek.

 • Vergi levhası geçerli olmayan ve odalara kayıtlı bulunmayan,
 • İşyeri veya ikamet adresi kooperatif ile aynı yerde olmayan,
 • Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmayan kişiler,
 • Bankanın kredi teamülleri uyarınca talebini uygun görmediği kişilerin başvuruları reddedilecek.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ