Haber Bankam

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma Müjdesi!

Esnaflara Müjde! Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Borçları yapılandırılıyor. Tamamını ödeyene sıfır Faiz, 12 ay %8, 24 ay %12 faiz avantajı sağlanacak. 15 Temmuz Şehit ve Gazi yakınlarına 48 ay vadelendirme yapılırken faiz alınmayacak. Ayrıntılar haberbankam.com’ da..

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma Müjdesi!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFEKCİ 14 AĞUSTOS 2017 Pazartesi günü müjdeyi verdi. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinden kredi çeken esnaflarımız borçları yapılandırılacak. İsteyen esnaflarımız borcunu anaparasının tamamını ödeyecek, isteyen 12 ay, isteyen 24 ay taksit yapacak. Tüm esnaflarımıza müjde!

ESNAF BORÇ YAPILANDIRMA 2017 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Esnaf kefalet borç yapılandırma müjdesi 76 bin 554 esnafı ilgilendiriyor. Kredi borçlarını ödeyemeyen 200 bin 919 esnaf ve sanatkarımızın borçları yapılandırmaya tabi tutulacak.  15 Temmuz 2017 tarihinde yaşanan darbe girişiminde şehit ve gazi olan vatandaşlarımızın 1. ve 2. dereceye kadar yakınlarının kredi borçları ise 48 aya kadar faizsiz olarak yapılandırılacak.

ESNAF KREDİ BORÇ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Gümrük ve Ticaret Bakanımız sayın Tüfekci henüz yapılandırmanın başlama tarihi ile ilgili bir bilgi aktarmaz iken, 31 TEMMUZ 2017 tarihine kadar olan borçların yapılandırılacağını müjdeledi. Esnaf borcu yapılandırma için son başvuru tarihinin ise 29 EYLÜL 2017 olduğunu açıkladı.

 • İsteyen esnaf borcunu 12 ay süre ile yapılandırıp %8 faiz ödeyecek.
 • İsteyenler ise 24 ay 2 sene taksit avantajından yararlanarak %12 faiz ödeyecekler.
 • Tüm esnaflarımız ve kooperatif kredilerine kefil olan kefillerin başvuruları yapılandırmaya başvuru yapabilecekler. Başvurular ilgili bankalara ve meslek odalarına yapılacak.

Esnaf borç yapılandırması 31 TEMMUZ 2017 tarihine kadar olan borçları kapsadığından dolayı, bu tarihten sonra ki borçlar yapılandırmaya dahil edilemeyecek. 2016 yılında yürürlüğe giren esnaf kefalet kredi borç yapılandırmasından yararlanan ve taksitlerini düzgün şekilde ödeyen esnaflar 2. yapılandırma paketinden yararlanamazken, borçlarını yapılandırmalarına rağmen, taksitlerini düzenli ödemeyen ve borçlular ise 2. yapılandırma paketine başvuruda bulunabilecekler.Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredi Borçları Yapılandırma Hesaplaması

 1. Esnaflarımız borçlarını def’aten tamamını bir kerede ödemeleri durumunda sıfır faiz avatajından yararlanarak sadece anaparayı ödeyecekler.
 2. Borcunu 1 yıl taksitlendiren esnaf %8 faiz ödeyecek.
 3. Tek seferde tüm borçlarını kapatacak olan esnaflardan faiz alınmayacak.
 4. 1 yıl süre ile kredi borcunu yapılandıran esnafa yıllık %8 oranında faiz uygulanacak. Bu faiz oranı ise aylık %0,666 ya denk gelmektedir. 20 bin lira borcu olan bir esnaf 12 ay yapılandırma ile aylık toplamda %0,66 faiz eklenmesi durumunda, 1.755 TL. civarında ödeme yapacak. Toplamda geri ödenecek tutar  21.000 TL.  civarında olacak.
 5. 50.000 TL. borcu olan ve bu borcunu 12 taksitle ödemek isteyen esnafımıza da yıllık %8 faiz uygulanacak ve aylık ödeme tutarı, 4.385 TL. olacak. Yıllık %8 faiz ile toplamda geriye 52.611 TL. ödenecek.
 6. 20.000 TL. tutarında ki kredisini 24 ay taksitle ödemek isteyenler ise yıllık %12, aylık %1 faiz ödeyeceklerinden 20 bin liranın aylık ödeme tutarı 965 TL. civarında olacak. 20 bin lira borcu olanlar toplamda geriye 23.138 TL. civarında ödeme yapacaklar.
 7. 50.000 TL. borcu olan ve 2 yıl vadelendirmek isteyen esnaflarımız ise aylık 2.410 TL. civarında ödeme yaparken, toplamda geriye ödeyecekleri rakam ise 57.842 TL. olacak.
 8. Esnaf kefalet kredi borcu yapılandırmasından yararlanan esnaflarımızın faizleri anapara tutarına eklenecek ve ilk taksit peşin olarak alınacak.
 9. Esnaf Borç Yapılandırma Yasasında Son Durum

Yukarıda ki hesaplamalar ortalama olup, 2017 yılında 2. esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma yasasından yararlanacak olan vatandaşlarımız için başvuruların önümüzde ki günlerde başlaması bekleniyor. Başvurular bankalara veya esnaf odalarına yapılacak iken, bu yapılandırma sayesinde birçok esnafımızın borcunu ödemesine fırsat tanınacak.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ