Haber Bankam

Eşini Yanında Çalıştırana 54 Ay Boyunca 2 Bin 732 Lira Teşvik

Eşini Yanında Çalıştırana 54 Ay Boyunca 2 Bin 732 Lira Teşvik

Eşini yanında çalıştıran iş yeri sahiplerine sigorta teşvik kapsamında 364 liradan 2 bin 732 liraya kadar 24 aydan 48 aya kadar teşvik verilmektedir. İstihdamı arttırmak ve bayanların çalışmasını teşvik etmek amacı ile yapılan düzenlemelerde eşinin kendisine ait iş yerinde çalışacak olan bayanlar için iş yeri sahibine destek verilecektir. Sigorta desteği olarak verilecek olan bu destek kapsamında 24 aydan 54 aya kadar yararlanmanız mümkündür. Verilecek olan desteklerin miktarı yatırılacak olan sigortaya göre değişiklik göstermektedir. Tavan fiyat üzerinden yatırılacak olan sigortalar için 2 Bin 732 liraya kadar sigorta teşviği almanız mümkün olacaktır.

Asgari ücret üzerinden yapılacak olan sigorta ödemelerinde iş yeri sahiplerine yanlarında eşleri çalıştırmaları karşılığında aylık 364 lira sigorta teşvik ödemesi, sigorta ücretini tavan aylığı üzerinden yaptıran işletmeler ise 2 Bin 732 liraya kadar sigorta teşvik yardımından yararlanabilecektir.

Sigorta Teşvik Ödemelerinden Yararlanmanın Şartları

Yapılan  bu uygulama ile bayan istihdamının arttırılması amaçlanmış ayrıca bayanların fiziki olarak çalışması ve bir ücret alması gerektiği belirtilmiştir. Her uygulamada olduğu gibi bu uygulamada da belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Yapılan bu sigorta teşvik imkanından yararlanmak isteyenlerde aranan şartları belirtmek gerekirse;  • İşverenin yanında çalışacak olan bayanın 6 ay öncesine kadar başka bir iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir.
  • Çalışmaya başlayacak olan eşin fiilen bu iş yerinde çalışması gerekmektedir.
  • Çalışan eşin iş yerinden bir ücret alması gerekmektedir.
  • Muhasebe kayıtlarına eşin bildirilmiş olması gerekmektedir.

Verilmekte olan bu sigorta teşvik uygulamasından yararlanmak isteyenlerin eşlerinin yanında çalışmadan önceki 6 ay veya daha fazla bir süre işsiz olmaları ve İşkur’a kayıtlı bir işsiz olması halinde ise teşvik süresi olan 48 aylık döneme 6 aylık ekstra bir ek süre verilerek iş yeri sahibine  54 aya kadar teşvik almalarının önünü açmaktadır. Bu teşviklerden 6 ay veya daha fazla bir süre işsiz olan 18 ile 29 yaş aralığında bulunan Erkek işçi alan iş yerleri de bu imkandan yararlanabilirler.

Ne kadar Teşvik Verileceği Nasıl Hesaplanır?

Eşinin yanında çalıştırılacak olan bayanların ve İşkur’a kayıtlı en az 6 ay ve üzeri işsiz olmaları şartı ile verilecek olan sigorta desteği teşvikleri yatırılacak olan sigorta ücretlerine göre belirlenmektedir. Asgari ücret üzerinden yatırılan bir sigortalı için verilecek olan destek (1.777,50 X 20,5 / 100 = 364 Lira) yatırılacak olan sigorta tavan ücreti üzerinden yapılacak ise ( 13.331,25 X 20,5 / 100 = 2.732 Lira) olarak hesaplanmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mert dedi ki:

    iş yeri sahibi bayan ise kocası eşinin yanında sigortalı olarak teşvikten yararlanabilir mi?

BİR YORUM YAZ