Haber Bankam

Erken Emeklilik İmzalandı mı?

Erken Emeklilik İmzalandı mı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Milyonlarca çalışan erken emeklilik imzalandı mı sorusunu sormaya devam ediyor. Özellikle emeklilikte yaş problemi son zamanlarda gündemin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Milyonların emeklilik konusunda zahmet çekmeden sonuca varmasını sağlayacak yeni düzenleme ise, halen akılları karıştırmaya devam ediyor.

Erken Emeklilik Nedir?

Günümüzün en çok revaçta olan sigorta kurumları Bağ-kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu olarak ön plana çıkıyor. Bu kurumlardan her yıl emekliliğin önünü açabilecek düzeyde, yeni duyurular yapılmaya devam ediliyor. SSK’lı Ve Bağkur’lu olmak isteyen vatandaşların yapması gereken şey, bir işe başlayarak bu şekilde kendi adına primlerin ödenmesidir. Primler düzgün ödendiği takdirde, bu kişi hizmet yılının doldurulması halinde emekliliğe hak kazanabilir. Bu iki kurumdan da daha erken zamanlarda emekli olunabilmesi adına, belirlenen bazı şartlar bulunuyor. İlk şart ise kişinin sigortasının aktif olarak devam ediyor olmasıdır. İş hayatına erken atılma durumunda, kişinin daha hızlı bir şekilde emekli olabilmesi mümkün olur. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen erken emeklilik konusu ise, kişilerin yaş şartını doldurmadan sadece prim günlerini doldurarak emekli olmasıdır.

Erken emekli olabilmek adına şu anda beş formül bulunuyor. Bunlara bağlı olarak kişiler hayallerinde yer etmiş emeklilik dönemine artık ulaşabilecek.

Askerliği Daha Önce Yapan Kişiler

Erkeklerin erken emekli olabilmesinin bir yolu askerlikten geçiyor. Askerliğini iş döneminin öncesinde yapan kişiler, bu konuda borçlanma ile prim şartını azaltırken aynı zamanda zaman kazanmış oluyorlar. Yaşı daha erkene çekebilmek adına, kişilerin askerliği olabildiğince erken tamamlanması tavsiye ediliyor. Bu formül özellikle erkeklerin emekli olabilmesi için, en sağlam formüllerden biri olarak anılmaya devam ediyor.Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olacak Kadınlar

Bunun yanında kadınlarında erken emekli olma halleri arasında avantajlarının olduğunu belirtmek gerekiyor. Eksik primlerin tamamlanmasıyla birlikte, doğum borçlanması yoluyla emekli olmak mümkün bir hale geliyor. Özellikle yaş ve yıl şartını tamamlamış olan kişilerin, primi eksik olduğu halde bile beklemelerine gerek kalmaz. 3 çoçuk için borçlanma yaparak, bu şekilde 6 yıl süre kazanabilirler. Bunun yanında sadece doğum yapan annelerin değil, evlat edinen kadınlarında doğum borçlanmasıyla erken emeklilikten yararlanma hakkı bulunuyor. Ancak bunun için belirli şartlar koyulmuş durumda. Eğer evlat edinilen çocuklar iki yaşından büyük durumdaysa, kadınların bu imkandan yararlanması ne yazık ki mümkün olmuyor. Doğum borçlanmasından emekli olmak isteyen kadınlardan beklenen şartlar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Doğumdan önce SSK tecilinin yaptırılması
  • Doğumdan iki yıl sonra çocukların sağ olması
  • Doğumdan sonraki iki yıl içinde primin yatmamış olması.

Yıpranma Durumu Bulunan Meslekler

Bunlara ek olarak bazı mesleklere erken emeklilik imkanının tanındığını belirtmek gerekiyor. Bu avantajla birlikte kişilerin erken emeklilik konusunda yüzlerinin gülmesi bu sefer mümkün bir hale gelecek. Erken emekli olacak meslekler arasında ise, Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları, Basın kartı olan çalışanlar, emniyet çalışanları, Türkiye Radyo ve Televizyon kurumuna bağlı olarak basın kartıyla çalışan kişiler, cezaevinde çalışan kişiler bulunuyor. Bu mesleklerde belirtilen şartlara göre çalışan kişilerin, erken emeklilik için her zaman bir şansı bulunuyor.

Erken Emeklilik Ne Zaman İmzalanacak?

Erken emekliliğe dair vatandaşlardan gelen sorular hız kazanmaya devam ediyor. Özellikle erken emeklilik ne zaman sorusuna ise, şu anda belirsiz bir cevap veriliyor. Şuan için erken emeklilik düzenlemesiyle ilgili çalışmalar gündeme gelse de, ne zaman imzalanacağına dair herhangi bir duyuru yapılmadı. Bununla birlikte iddialara göre yakın zaman içinde, vatandaşlara bu konunun duyurulacağı tahmin ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ