Haber Bankam

Erken Emeklilik 2017’de Yürürlüğe Girecek Mi?

Erken Emeklilik 2017’de Yürürlüğe Girecek Mi?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Emeklilik için yaşa takılanların merak ile beklediği Erken Emeklilik uygulaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2017 yılında uygulanacak mı? 1999 yılında yapılan değişiklik ile binlerce vatandaşımız emekli olabilmek için yeni yaş uygulamasına takıldığından emekli olmaları ertelenmiştir. Yapılması beklenen erken emeklilik 2017’de yürürlüğe girecek mi? hangi yaş grubunda bulunanları etkileyecek? gibi soruların sıkça sorulmaya başlandığı şu günlerde bu konuda bir gelişme olup olmadığı hakkında bilgi vermek gereği duyulmuştur.

Yaklaşmakta olan anayasa değişikliği referandumu öncesinde insanların bu konudaki beklentileri her geçen gün artarak devam etmektedir. İnsanların anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine geçiş döneminde bir hediye olarak beklentisinin artığı şu günlerde müjdeli haberin gelecek olduğu yönündeki beklentilerine bakalım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir cevap verilecek mi?

Emekli Olmak İçin Aranan Şartlar

Ülkemizde çalışanların emekli olabilmeleri için belirli bir miktar pirim ödemesi ve belli bir yaş aralığında olması gerektiği hakkında 1999 yılında yapılan değişiklik ile yeni düzenlemeler sonucunda bir çok vatandaşımız yaş uygulamasına takılmış ve emekli olmak için belirlenen yaşı beklemek zorunda kalmıştır. Bu uygulamada bayanlar ve erkekler iki gurupta değerlendirilmek ile birlikte sigorta türüne göre de ayrım yapılmıştır. İsterseniz sigorta giriş tarihlerine göre erkek ve kadınların hangi şartlarda ve yaşta emekli olabileceklerini kısaca anlatalım; SSK emeklisi olmak isteyen erkek ve bayanların yatırması gereken pirim sayısı ve emekli olabilmeleri için beklemesi gerektiği yaş bilgileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.SKK Emeklilik Tablosu

SKK Emeklilik Tablosu

Erken Emekli Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Bilindiği üzere emekli olabilmek için gerekli olan yaş şartını şu an itibari ile bir değişikliğin yapılması beklenmemek ile birlikte bu uygulamada mağdur olan on binlerce vatandaş bir kereye mahsus olmak üzere yaşa takılanlara kolaylık tanınmasını talep etmektedirler. Bu konuda bir çok kez kamu oyu oluşturulmuşsa da Bakanlık tarafından bir karşılık bulamamıştır. 2017 yılında erken emeklilik müjdesinin verilip verilmeyeceği şuan için kesin olmamak ile birlikte başkanlık seçimi zamanında verilme ihtimalinin biraz daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Şuan itibari ile yaşa takıldığından dolayı emekli olamayanların erken emekli olabilmeleri için birkaç farklı yöntem bulunmak ile birlikte binlerce vatandaşımız bunları kullanarak yaşa takılmadan emekli olabilmektedir. İsterseniz şimdi yaş nedeni ile emekli olamayan vatandaşlarımızın en kısa yoldan nasıl emekli olabilecekleri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Askerlik Borçlanması ile Erken Emeklilik

Erken emekli olmak isteyen erkeklerin askerde geçirdikleri süreleri saydırarak erken emekli olma şansı devam etmektedir. Erkeklerin askere gitmeden önce sigortası bulunmuyorsa askerlik yaptıkları süre zarfındaki zaman kadar emeklilik yaşını geri çekmelerine imkan tanıyan bu uygulama sayesinde ne kadar askerlik yapmış iseniz o kadar süre daha erken emekli olmanız sağlanmaktadır. Askere gitmeden önce sigortalı olanlar ise bu uygulamada eksik sigorta primlerini ödemek için kullanılmaktadır. Askerliğini 18 ay olarak yapmış birisi askerlik borçlanması ile emeklilik yaşında da 18 aylık yani 1.5 yıl bir indirim elde etmektedir. Sizde emekli olmak için yaşınızın dolmasını bekliyorsanız ve bu süre 1 ile 2 yıl arasında ise askerlik borçlanması ile bu süreyi kapatarak emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik

Çalışan bayanların çocuğu olması durumunda yararlanabileceği bir yöntem olan doğum borçlanması yöntemini kullanarak eksik kalan prim borçlarını ödeme imkanı ile emekliliğini erkene alması mümkündür. Çalışan bayanların en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan eksik prim nedeni ile emekli olamama durumunda bu uygulama imdada yetişmektedir. Doğum yapan sigortalı annelerin çocuk başına 2 yıl prim ödeme imkanına sahip olması büyük bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca çalışan bir bayan bu uygulamayı 2 çocukta yani toplamda 4 yıl prim borcu ödemesinde kullanabilmektedir. Bu sayede eksik olan pirimi yüzünden emekli olamayan bayanlar bu sistem ile ödeyecekleri 4 yıllık pirim sayesinde erken emekli olma şansına kavuşmaktadır.

Sizde bu yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden kendinize uygun olanının kullanarak erken emekli olabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz doğum borçlanması veya askerlik borçlanması uygulamalarında SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol sayesinde kredi imkanınız da bulunmaktadır. İsteyenler bu kredi imkanını kullanarak eksik olan prim borçlarını ödeyebildiği gibi emeklilik hayallerini de erkene alma imkanına kavuşmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ