Haber Bankam

Engellilere KOSGEB Desteklerinde Pozitif Ayrımcılık

KOSGEB 50.000 TL hibe desteği ve 100.000 TL faizsiz kredi desteğinde engelli adaylara büyük pozitif ayrımcılık tanımaktadır. Peki KOSGEB engelli adaylara ne gibi pozitif ayrımcılıklar tanıyor.

Engellilere KOSGEB Desteklerinde Pozitif Ayrımcılık
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB girişimcileri ve işletme sahiplerini desteklemeye devam ediyor. Girişimciler kurslara katılması ve projelerini onaylattırmaları takdirde KOSGEB’den 50.000 TL’lik hibe desteği almaktadır. Engellilere KOSGEB desteklerinde pozitif ayrımcılık sunulmaktadır.

Bilindiği üzere engelli kişilerin hayata kazandırılması, iş yeri açabilmeleri için pek çok kamu kurumu engelli adaylar için pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Ancak en büyük pozitif katkıyı şüphesiz ki KOSGEB sunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen hibe ücretleri bölge bölge şehirlere göre değişmekte olup engelli adaylara genel olarak KOSGEB’den %20 daha fazla pozitif ayrımcılık tanınmaktadır. Peki KOSGEB destekleri nelerdir, engelli adaylar KOSGEB hibe desteğini daha kolay mı alıyor? Yoksa engelli adayların aldığı hibe desteği daha mı fazladır?

KOSGEB Engellilere Pozitif Destek Ayrımcılığı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB tüm girişimcilerin projelerini desteklemek adına maddi olanaklar sağlayan önemli bir kuruluştur. Engelli adaylar KOSGEB’e müracaat etmesi ile diğer adaylara oran ile daha fazla pozitif destek ayrımcılığı almaktadır. Buna göre örneğin 1. ve 2. bölge şehirleri için normal kişiler KOSGEB’den %60’lık bir destek oranı elde ederken, engelli adaylar KOSGEB’den aynı bölge illeri için %90 destek oranı elde etmektedir.

3, 4, 5 ve 6. bölge illeri için KOSGEB’den normal adaylar %90’lik bir destek oranı kazanmaktayken engelli adaylar %90’lik bir destek oranı kazanmaktadır. Peki bu destek oranı nedir?KOSGEB Destek Miktarı

KOSGEB’in bölge illeri için destek oranları hakkında bilgi verdik. Şimdi sizlere destek miktarları hakkında bilgi vereceğiz. KOSGEB 1. ve 2. bölge illeri için adayın en az 83.000 TL’lik bir yatırım yapmasını istemektedir. Bu yatırım tutarının 50.000 TL’si KOSGEB tarafından hibe olarak desteklenmektedir. Engelli adayların ise aynı il için açacakları işletmelere en az 53.000 TL’lik bir yatırım yapması istenmektedir. 3, 4, 5 ve 6. bölge illeri için ise KOSGEB en az adayların 72.000 TL’lik yatırım yapmasını istemektedir. Yine aynı tutarın 50.000 TL’lik bölümü KOSGEB tarafından hibe desteği olarak verilmektedir. Aynı bölgelere engelli adaylar 56.000 TL’li yatırım yapması yeterlidir.

KOSGEB engelli adayların işletme sahibi olması ve projelerini hayata geçirebilmeleri için daha fazla pozitif ayrımcılık sunmaktadır. Aynı imkanlar yine kadın girişimci, şehit yakını, gazi ve gazi yakını adaylar içinde verilmektedir. Bu imkanlarında harici KOSGEB faizsiz kredi de veriyor.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB işletmenin açılışı, açılış süresince gidecek masraflar ve açılıştan sonraki masraflar için projesi onaylanan kişilere toplam 50.000 TL’lik hibe desteği sunmaktadır. Bu destekten yararlanarak işletmesini açan ve bir sene boyunca faaliyet gösteren işletme sahipleri yine KOSGEB aracılığı ile 100.000 TL daha faizsiz kredi imkanından yararlanabilmektedir.

Bu destek sadece engelli adaylar, kadın girişimciler, şehit yakını, gazi ya da gazi yakınları için geçerli değildir. Yani projesini KOSGEB’e onaylattırmış olan kişiler 100.000 TL daha faizsiz kredi imkanı alabilir. Bu faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyenlerin mutlaka işletmelerini açması işletmelerini KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmeleri ve en az bir yıl boyunca faaliyet göstermeleri gerekmektedir. Bu şartı sağlayan adaylar 100.000 TL daha faizsiz kredi imkanından yararlanabilir. Faizsiz kredi aracılığı ile işletmesini daha da büyütecek olan girişimciler çektikleri krediyi aynı şekilde KOSGEB’e geri ödemesi gerekmektedir.

KOSGEB 100.000 TL faizsiz kredi imkanını sabit yatırım desteği adı altında sunmaktadır. Bu destek içinde engelli adaylara pozitif ayrımcılık tanınmakta olup 1. ve 2. bölgeler için %80 ve 3, 4, 5 ve 6. bölgeler için ise %90 oranında destek sağlanmaktadır. Yani KOSGEB’e müracaat eden engelli adaylara her zaman pozitif ayrımcılık sağlanacaktır. Engelli adayların işletme açması da daha kolaydır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ