Haber Bankam

Engelli Vatandaşa Yüzde 90 İşyeri Açma Hibesi

KOSGEB engelli vatandaşlara yüzde 90 iş yeri açma hibe desteği vermektedir. KOSGEB 50.000 TL’ye kadar hibe desteği veriyor. Peki engelli hibe desteği nasıl alınır, başvuru şartları nedir.

Engelli Vatandaşa Yüzde 90 İşyeri Açma Hibesi
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

KOSGEB tarafından pek çok vatandaşı hibe ile faizsiz kredi imkanları verilmeye devam ediyor. İşletme sahibi olan Kobilere imkanlar daha fazla sağlandığı gibi yine işletme açmak isteyenlere de büyük destekler verilmektedir. Özellikle KOSGEB kadın, engelli, şehit yakını, gazi ve gazi yakını adaylara daha fazla imkan tanımaktadır. Buna göre engelli vatandaşla yüzde 90 işyeri açma hibesi veriliyor.

KOSGEB tarafından engelli adaylara hibe desteği 5.000 TL’den başlamakta ve 50.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Peki KOSGEB’den engelli kişiler nasıl işyeri açma hibe desteği alır. Engelli kişilerin KOSGEB’den hibe desteği almak için ne kadarlık bir harcama yapması gerekiyor?

Engelli Hibe Desteği Alma Şartları Nedir?

KOSGEB tarafından engelli vatandaşlara yüzde 90 işyeri açma hibesi veriliyor. Peki engelli hibe desteği alma şartları nedir? Buna göre engelli kişiler ayrıcalıklı olarak belirtilmektedir. Mutlaka kişinin bir engeli olması ve bunun doktor raporu ile belgelemesi gerekmektedir. Doktor raporu ile belgelenmemiş ya da engelli olduğunu söylediği bölgesinde ki fonksiyonları çalışmaya devam ediyorsa kişi engelli hibe desteği alamaz. Askerlik yaparken engelli olduğu için erken terhis olan kişilerde bu hibe desteğinden yararlanabileceği gibi yine askeri operasyonlarda yaralanmış ve gazi sınıfına girmiş olanlarda hem gazi sayıldığı hemde engelli sayıldığı için ilgili hibe desteğini alabilir.

Hangi Sektörler İçin Hibe Desteği Veriliyor?

KOSGEB engelli vatandaşlara yüzde 90 işyeri açma hibe desteği veriyor. Ancak bu hibe desteği tüm sektörler için verilmemektedir. KOSGEB’in belirlemiş olduğu ve bunu tablo haline getirdiği bazı sektörler bulunmaktadır. Eğer sizler de bu sektör için çalışma yapmak, iş yeri açmak istiyorsanız KOSGEB’den hibe desteği alabilirsiniz. Peki KOSGEB hangi sektörler için hibe desteği veriyor. KOSGEB hibe desteği verilen sektörler linkini takip ederseniz KOSGEB’in resmi internet sitesine yönlenirsiniz buradan KOSGEB tarafından belirlenmiş olan tüm sektörlerin ne olduğunu görebilirsiniz.Eğer sizlerde bir engelli vatandaşsanız ve KOSGEB tarafından verilen hibe desteğinden bir yıl sonra da faizsiz kredi imkanından yararlanmak istiyorsanız mutlaka hibe desteği verilen sektörlerin her hangi birisinden işletmenizi açmanız gerekmektedir.

Engelli Adaylara %20 Pozitif Ayrımcılık

KOSGEB tarafından tüm adaylara hibe destekleri sağlanmakta ve bölgelere göre yüzdelik dilimler ile bu ifade edilmektedir. Örneğin 1. ve 2. bölgeler için normal kişiler %60 desteklenirken engelli adaylar %80 desteklenmektedir. 3, 4, 5 ve 6. bölgeler için ise normal kişiler %70 desteklenirken engelli adaylar %90 desteklenmektedir. Yani engelli adaylar KOSGEB tarafından %20 daha fazla desteklenmektedir. Aynı pozitif ayrımcılık kadınlar, şehit yakını, gazi ve gazi yakını kişiler için de geçerlidir.

KOSGEB Hibe Desteği

KOSGEB engelli adaylar için yüksek hibe destek oranları sunmaktadır. Peki bu yüzdelik dilimler neyi ifade etmektedir, engelli adaylara ne kadarlık bir hibe desteği sağlanmaktadır. Örneğin 53.000 TL masraf yaparak bir dükkan açarsanız ve açacağınız dükkan üçüncü, dördüncü, beşinci veya altıncı bölgelerinde birinde olursa KOSGEB tarafından %90 destek alırsınız. Yani 47.700 TL’lik destek KOSGEB tarafından harcamalarınız için size verilmektedir. Açacağınız işletme birinci ya da ikinci bölgedeyse KOSGEB size %80 destek imkanı sağlamaktadır. İşletmenizi açtıktan bir yıl sonra 100.000 TL faizsiz kredi imkanından da yararlanabilirsiniz.

Engelli Hibesi Başvuru Şartları Nedir?

Engelli adaylar KOSGEB’den %90’a kadar iş yeri açması için hibe konusunda desteklenmektedir. Peki engelli hibesi başvuru şartları nelerdir.

  • Uygulamalı girişimcilik eğitimi belgesine sahip olmak.
  • En az yüzde 40 olduğunu rapor ile kanıtlayabilir olmak.
  • KOSGEB’e kayıt olmak.
  • Girişimci başvurusunu yapmış olmak.
  • İş planı projesini KOSGEB’e teslim etmiş olmak.

Yukarıda engelli vatandaşların KOSGEB tarafından sağlanmakta olan hibe desteğinde hangi şartlara sahip olması gerektiği belirtilmiştir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ