Haber Bankam

Engelli Olmak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

Engelli Olmak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı? Otomobil almak için, engelli kartı, iş başvurusu, kosgeb destekleri, engelli maaşı, evde bakım parası ve benzeri hizmetler için yüzde kaç engelli olmak gerekiyor? Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı 2017? Kanun ve yönetmelik hükümlerine göre engelli oranları haberimizde..

Engelli Olmak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?
 • 2 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, Ortalama: 4,67 out of 5)
  Loading...

Devlet engelli vatandaşlarımıza sunduğu teşvik, hibe, ve desteklere devam ediyor. Kosgeb, İŞ-KUR, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve diğer bağlı kuruluşlarca gerek yeni bir işyeri açılışı için, gerekse iş bulmaları için çeşitli imkanlar sağlamaya devam ediyor. İşletmelerde engelli kadroları oluşturulurken, işyeri açmak isteyen engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır.  Bununla birlikte SGK malulen emeklilik, engelli maaşı bağlanması, araç alımı engelli ötv indirimi de mevcuttur.

Engelli Olmak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

Diğer bir husus ise, engelli olmamasına rağmen, Devletin tanıdığı haklardan yararlanmaya çalışanlar mevcut. Bu kişiler, diğer engellilerin desteklerden yararlanma haklarının önüne geçtikleri gibi, sahte rapor düzenleyerek haksız kazanç sağlamayı hedeflemekteler. Bu sebeple Kamu Kuruluşları destek verirken, engelli raporunu detaylarını incelemekteler. Peki engelli kabul edilmek için yüzde kaç rapor almanız gerekiyor? İşte detaylar..

Türkiye’de engelli vatandaşlarımız 01/07/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelli Kanununa tabidirler. Bu kanun engelli vatandaşlarımızın tespiti hususunu şöyle açıklamıştır.

Engellilik durumu (2)
Madde 5- (Değişik:6/2/2014-6518/67 md.)
Bireyin engelliliğini ve engellilikten kaynaklanan özel ihtiyaçlarını belirleyen derecelendirmeler, sınıflandırmalar ve tanılamalarda uluslararası temel yöntemler esas alınır. Engellilik durumunun tespit ve uygulama esasları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığının görüşleri alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir. (kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5378.pdf )

Kanunun tam metnini engelli kanunu linkinden inceleyebilirsiniz.

ENGELLİ YÖNETMELİĞİ

Engelli Kanununda atıfta bulunulan Engelli Yönetmeliği Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığınca müştereken hazırlanmış ve 30 Mart 2013  CUMARTESİ tarihli 28603 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.  Yönetmeliği baştan sona doğru inceleyelim..

Engelli Raporu Nereden Alınır?

Raporun verileceği hastaneleri Sağlık Bakanlığı belirleyerek internet sitesinde yayınlamaktadır.  2017 yılında özürlü raporu vermeye yetkili hastanelerin listesini buradan görüntüleyebilirsiniz.

Engelli raporu vermeye yetkili kurulda;

 • Dahiliye,
 • Göz hastalıkları,
 • KBB,
 • Genel Cerrahi,
 • Fizik tedavi (varsa)
 • Rehabilitasyon uzmanı (varsa)
 • Ortopedi,
 • Nöroloji,
 • Psikiyatri
 • Eğer özür yukarıda ki dallarla ilgili değilse, o dala ilişkin doktorun bulunması gerekir.

Kurula ilişkin diğer ayrıntılar yönetmelikte mevcuttur.

Özür Oranı Nasıl Belirlenir?

Engelli yönetmeliği ekinde, rapor düzenleyen doktorların engel oranını yüzde kaç olarak belirteceklerini belirten bir özür oranları cetveli ve balthazard bulunmaktadır. Doktor hastanın muayenesi bittiğinde, özür oranını bu yönetmelikte belirtilen cetvel ve balthazard sayesinde bulmaktadır. Özür oranı, hastalığın teşhisi konulduktan sonra, doktorun belirtebileceği oranla değil, Bakanlıkların belirttiği cetvel ile belirlenmektedir. Doktor burada sadece hastalığı tespit ederek teşhis koyar ve bu teşhisin karşılığı olan puanlamayı yapar.özür oranı neye göre belirlenir

özür oranı neye göre belirlenir?

Bu puanlamanın ardından, tüm doktorlar tarafından kurul günlerinde Engelli Sağlık Kurulu Raporu doldurulur. Raporun örneğini linkten görebilirsiniz. Bahse konu rapor Özürlü Yönetmeliğinin eki olup, nasıl doldurulacağı yönetmelik hükümlerine tabidir.

Yönetmelik gereğince başvuru tarihinden itibaren en fazla 20 gün içinde rapor hazırlanarak teslim edilir. Raporda bulunan “AĞIR ÖZÜRLÜ” hanesi evet veya hayır şeklinde kesinlikle doldurulması gerekmektedir.

Bu rapor, engelli kimlik kartı alınması, işitme cihazı, ortez, protezler, iş başvurusu, sosyal yardım talepleri, eğitim, ve diğer nedenlerle kullanılabilmektedir.

Raporda Kişinin Özür oranı    %  -Rakamla-          (Yazıyla) bölümüdür. Bu bölümde belirtilen oran birçok engelli vatandaşımız için önem arz etmektedir.

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle engelli sayılabilmek için belirtilen rapor oranı %40 olmalıdır. %40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlarımıza Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınca düzenlenen engelli kimlik kartı verilmektedir. Engelli kimlik kartları 2008 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan, Özürlüler veri tabanı oluşturulmasına ve kimlik kartı verilmesine dair yönetmelik hükümlerine göre verilmektedir.

engelli olmak için rapor yüzde kaç olmalı

engelli olmak için rapor yüzde kaç olmalı

Bu raporda da, engel oranının en az %40 olması gerektiği yukarıda ki görselde açıkça belirtilmiştir.

Ağır Özürlü Nedir? Oranı Kaçtır?

 • Ağır özürlü yönetmelikte belirtildiği üzere engelli sağlık kurulu raporunda %50 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen,
 • Günlük yaşan aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine karar verilen vatandaşlarımızdır.

Engelli Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Kimlik fotokopisi
 2. 2 adet fotoğraf
 3. %40 ve üzerinde engelli raporu aslı
 4. Kimlik başvuru formu
 5. Başvuru dilekçesi

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Özür vatandaşlarımız, rapor aldıkları hastanenin uygun oranda rapor vermediğini düşünüyorlarsa, bu rapora itiraz edebilirler. Bunun için ellerinde ki sağlık raporuna ilaveten bir dilekçe yazarak raporun alındığı İl Sağlık Müdürlüğüne itirazda bulunulur. Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü itirazda bulunan özürlü vatandaşımızı aynı raporun alınabileceği başka bir hastaneye gönderir. İkinci hastanede muayene ve tetkikler tekrar edilir, 20 gün içinde ikinci rapor düzenlenir. İkinci hastane bu raporu İl Sağlık Müdürlüğüne gönderir. Eğer her iki hastanenin de verdiği rapor aynı ise, sağlık kurulu raporu kesinleşir.

Özürlü olanlar için malülen emeklilik oranları, İş başvurusunda aranan özür oranı, özürlü otomobili almak için talep edilen oranlar birbirlerinden farklılık gösterebilir. Çünkü bu durumlar ilanı çıkan kuruluşun yönetmeliğinde belirtilir.

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı 2017?

ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engellerin %90 oranında engelli raporu bulunması gerekmektedir. Bu rapora sahip engellilerin araçlarını özel şoförleri veya 3. dereceye kadar akrabaları da kullanabilmektedir.

En son 2017 yılında İş-kur tarafından düzenlenen bir programla engelli vatandaşlarımıza işyeri açmak için 36 bin lira hibe desteği sağlanmıştır. İşkur’dan Engellilere ve Eski Hükümlülere 36 Bin Lira Hibe Desteği isimli yazıdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Akif ŞAMDAN dedi ki:

  Benim ananem de %95 oranında rapor var raporun ön yüzünde hastanın unutkanlık yakınması m vücut diye bir ibare var yalnız teşhis kısmında herhangi birşey yazmamış doktor bundan dolayı trafik tescil rapor geçerli değil dedi bununla ilgili ne yapabilirim

 2. Serkan Şencan dedi ki:

  Yüzde sekiz ortopedi ortopedi raporu m neyden yararlanana bilirim

BİR YORUM YAZ