Haber Bankam

Enflasyonda Tek Hane 2019 Yılına Kaldı

Önceki günlerde açıklanan enflasyon verisi raporuna ilişkin kurumlar açıklamada bulundu. Kurumların ortak kararı ise 2019 yılına kadar enflasyonun tek haneli olamayacağı idi.

Enflasyonda Tek Hane 2019 Yılına Kaldı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Ekonomist verilerine göre, Ramazan ayısının etkisi ve olumsuz şekilde gelişecek baz etkisinden sonra yüzde 12 muhtemel enflasyon rakamı olarak görülüyor. Uzun zamandan beri dile getirilen enflasyonda tek haneli rakam ise, gelecek yıla kalmış gibi gözüküyor. Özellikle 2019 yılının ikinci yarısında enflasyonda tek haneli rakama inmek artık hayata geçirilmiş olacak.

Nisan Ayında Beklentiler Aşıldı

Nisan ayında ortaya çıkan enflasyon tablosunun beklentilerin bir hayli üzerinde olduğu görülüyor. Önümüzdeki uzun dönem boyunca, enflasyon rakamlarının çift haneli olarak devam edeceği öngörülüyor. Enerji maliyetinde meydana gelen artışlar ve kur geçişkenliği nedeniyle özellikle yılın geri kalan aylarında enflasyonda bir baskı meydana gelecek.

Tek Haneyi Görmek İmkansız Oldu

Ekonomist yorumlarına göre, Nisan ayında gıda fiyatları aslında enflasyonu azaltıcı etkilere sahipti. Ancak enflasyonun bu kadar yükseliş göstermesinde gıda dışı faktörler etkili oldu. Ekonomistler tek hanenin bu yıl içinde görülmesini imkansız olarak değerlendirirken, yıl sonu tahmini olarak yüzde 10,4 rakamını verdi. Sıkılaşma konusunun ne şekilde olacağının belirsiz olduğundan bahseden ekonomistler, gelecek dönem içinde gıda fiyatlarının belirsiz bir hal almasının dışında, döviz kuru hareketleri, ham petrol fiyatlarının yönü, emtia fiyatları gibi pek çok farklı türün risklerin yönünü belirleyeceğini söyledi.

 Yüzde 12’yi Aşan Rakam Bir Yıllık

TSKB ise konuya ilişkin enflasyonu önemli bir risk içinde bulduğunu kaydetti. Özellikle beklentilerin bu yıl içinde karşılanmadığını belirten TSKB konu hakkında şu yorumda bulundu “Önümüzdeki aylarda ve gelecek olan Ramazan ayınında etkisiyle birlikte yüzde 12’yi aşan bir rakamın oluşmasını kesin olarak görüyoruz. Merkez Bankası Nisan toplantısında beklentilerin üzerinde bir faiz artışı oluşturmasının enflasyon yükseliş beklentilerinin haricinde olarak karşımıza çıktığını düşünüyoruz. Nisan rakamlarının öncesinde piyasanın bu alandaki beklentisi ise %10,15 seviyesinde bulunuyordu. Şu anda revizyon konusunun muhtemel bir hal aldığını söyleyebiliriz.” dedi.Eylül Ekim Aylarında Yüzde 12 Seviyesi Görülebilir

Enflasyon verilerine ilişkin sonuçları yorumlayan İş yatırım ise, giyim sektörünün mevsimsel durumu, liradaki değer kaybı, petrol fiyatları gibi konular nedeniyle enflasyonun çift haneli olarak devam ettiğini belirtti. İş Yatırım, bunun yanında enflasyonun çift hanedeki göstermiş olduğu bu seyrine bir süre boyunca devam edeceğini ancak baz etkisinin katkısıyla Eylül veya Ekim aylarında yüzde 12 seviyesine ulaşabileceğini belirtti. İş Yatırıma göre enflasyon 2018 yılını yüzde 11 seviyesinde tamamlamış olacak.

Çift Hane Beklentileri Korunuyor

Konuya ilişkin rapora yorum yapan Vakıf Yatırım ise, özellikle bu duruma neden olan pek çok faktörden bahsetti. Vakıf Yatırıma göre şu anda lirada devamlı olarak devam eden değer kaybı durumun üretici ve tüketicilerede yansımasına neden oluyor. Durumun bu şekilde oluşması ise, enflasyon verilerine önemli şekilde etki etmiş oluyor diyerek konu hakkında yorumlarını belirtti.

Goldman Sachs’den Yüzde 11 Yorumu

Goldman Sachs ise, enflasyon veri raporuna ilişkin yorumda bulunan kurumların yorumlarına benzer bir paylaşımda bulundu. Yaz aylarının sonunda enflasyonun en tepe noktalarından birine geleceğini düşünen Goldman Sachs, daha sonra rakamların yüzde 11 seviyesinde olacağını öngördüklerini belirtti. Golman Sachs tahminlerine göre, enflasyon rakamları en tepe olarak yüzde 12 seviyesine gelmiş olacak.  Konuya ilişkin Goldman Sachs yorumuna ise şöyle devam etti “Bu ay içinde açıklanmış olan enflasyon rakamlarına ve Türk lirasının performans olarak değerlenmesini dikkate aldığımızda, risk konusunun daha erken olduğunu ve büyük faiz yatırımlarına doğru yöneldiğini düşünüyoruz. Türkiye’de enflasyon rakamlarının yükselmesine devam edeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle yazın sonunda bu durumun en tepede olarak görüleceği tahminlerimiz arasında yer alıyor.” diye konuştu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ