Haber Bankam

En çok yağış alan 3. Mayıs!

Ülkenin genelinde artan yağışlar ve sel felaketleri vatandaşlarda endişe ve merak uyandırdı. Bir çok araç sular altında kaldı ve yayalar zor anlar yaşadı? Peki bu denli yağış olmasının sebebi ne? İşte ayrıntılar…

En çok yağış alan 3. Mayıs!

Türkiye en çok yağış alan 3. Mayısını yaşıyor. Nisan ayının girmesi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla Ramazan ayını nasıl geçireceğini düşünen vatandaşlar mayıs ayında epey serin ve yağışlı bir hava ile karşılaştı. Büyük şehirlerde yağışların fazla olması yaya ve araçlara zor anlar yaşatmakla birlikte bazı önlemlerin alınması gerektiğini de düşündürdü. Meteoroloji genel müdürlüğünün hazırladığı 5 günlük hava durumuna göre  ülke genelinde yağışların 4 Haziran gününe kadar devam edeceği tahmin edilmektedir.

Yağışlar Neden Arttı?

Mevsim normallerine göre Mayıs ayının neden bu kadar yağışlı geçtiği uzmanlar tarafından araştırıldı. Daha önceki yıllarda da 2 kez mayıs en çok yağış alan ay olması  ile istisna bir özellik göstermemekte olmasına rağmen herkes aynı soruyu sormakta. Yağışların bu denli artmasının sebebinin nüfus kalabalığı ile bir ilgisinin olduğu düşünülmektedir. Hava sıcaklığının artması ve insan nüfusunun yoğunluğundan kaynaklanan ısı havaya yükselip soğumakla birlikte çok yağış olmasına neden olmaktadır. Dünyanın ısısı gittikçe artmakta iklim değişiklikleri belirgin bir şekilde yaşanmaktadır. Mayıs ayının son günü de özellikle Antalya, Konya , Isparta, Çorum, Sinop, Erzurum ve Kars’ta sel riski olacağı belirtiliyor. Eğer bir önlem alınmazsa ilkbahar aylarının bu şekilde geçeceği söyleniyor.

Tüm dünyada iklim değişikliğine bağlı olarak sel felaketleri yaşanmaktadır. Endonezya ,Afrika başı çekerken onu takip eden ülkeler ise ABD ve Orta Avrupa’dır.

Araçlar sel sebebiyle mahsur kaldı

İklim değişikliğinin etkileri nelerdir?

İklim değişiklikleri  dünyamızı, atmosferi ve üzerinde yaşayan  canlıları olumsuz olarak etkilemektedir Ancak  ikliminin değişimi tüm dünyada farklı etkiler göstermediği gibi kişiler de de farklı etkiler göstermektedir.  İklim değişikliği; çağımızın çevresel ve ekonomik en büyük zarar oluşturan kompleks bir sorundur.İnsanlar iklim değişikliği nedeniyle sıcaklık, nem, deniz seviyesinin yükselmesi ile bu etkilere direkt maruz kalmakta , su kalitesinde , yiyecek kalitesinde ve ekosistem de dolaylı olarak etki göstermektedir.

İklim değişikliğinin insan sağlığına etkileri üzerine yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan bulgular iklim değişikliğinin;

 •  Yeni bulaşıcı hastalıkların çıkmasına
 •  Tarım alanlarının daralması ve su kaynaklarının azalmasına
 •  Sıcak dalgalarının artması ve buna bağlı olarak ölülerin çoğalmasına
 •  Sıcaklık dalgaları, sel, fırtına, yangın ve kuraklık gibi hava olayların ve buna bağlı olarak yaralanma ve ölümlerin  artmasına

neden olacağını ve bu değişikliklere maruz kalmanın ise insan sağlığına büyük zararlar vereceği bilinmektedir.

Ne gibi önlemler alınabilir?

 • Tek kullanımlık çevreye zarar veren poşetler yerine uzun süre kullanmalık torba edinilmeli . Her alışverişinizde verilen plastik poşetleri almayın ve aldıklarınızı kendi  çantanızda taşıyın.
 • Küçük ambalaj gerektiren ürünlerde doldurulabilir olanları tercih edin. Bu sayede hem ev ekonominize katkı sağlarsınız, hem de atık miktarınızı azaltırsınız.
 • Ampullerinizi tasarruflu ampullerle değiştirin. Bu sayede yılda 20 kg CO2  gazının atmosfere salımını önlemiş olmaktasınız.
 • Daha az sıcak su kullanın. Sıcak su 45-50 derecenin üzerinde ısıtılmamalıdır.
 • Yemek pişirirken, su kaynatırken, tencerenizin kapağını kapalı tutarak gazdan tasaaruf yapmış olursunuz ve kısa zamanda yemeğinizi pişirmiş olursunuz.
 • Çaydanlık ya da elektrikli ısıtıcınıza ihtiyacınız kadar su koyup ısıtın.
 • Uzun banyodan kaçının .
 • Kapı ve pencere aralıklarını uygun malzemelerle kapatın. Binanızdaki ısı yalıtımını yaparak büyük oranda yakıt tüketimini azaltmış olursunuz.
 • Klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırın ve filtresini her zaman temiz tutmaya özen gösterin.
 • Sıcak su ihtiyacınızı karşılamak için güneş enerjisinden yararlanın.
 • Mümkün olduğunca yürüyün , bisiklete binin ve toplu taşıma araçlarını kullanın bu sayede havaya kirli gazın salınımı azalacaktır.
 • Aracınızın bakımlarını zamanında ve düzenli olarak yaptırın.  yılda 450 bin tondan fazla karbondioksitin üretilmesi engellenebilir.
 • Taşıtlarınızın lastiklerini kontrol edin ve lastiklerinin uygun şişkinlikte olmasına özen gösterin.

5 günlük Hava durumu tahminlerine bakmak  için tıklayınız

 

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ