Haber Bankam

Emekliye İkramiye Ne Zaman Ödenecek?

Emekliye İkramiye Ne Zaman Ödenecek?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Emeklilere bu yıl ikramiye verileceği çok kısa bir süre önce açıklanmıştı. Milyonlarca emekli vatandaş, bu müjdeyi aldıktan sonra emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek sorusunu sormaya başladı. Özel bir kanalın sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, başta emeklileri ilgilendiren bu konu olmak üzere, gündemdeki tüm konulara ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

Emekliye Ödeme Haziran Başında Yapılacak

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emekli ikramiyesi tarihi Bakan tarafından Haziran ayının başında olarak duyuruldu. Bu şekilde emeklilerin Ramazan bayramının öncesinde, 1000 liralık emekli ikramiyesini alabilmesi mümkün olacak. Bu durumda emeklilerin bayram öncesinde ek masrafları karşılaması açısından doğru bir hamle olacak.

Akaryakıta ÖTV İndirimi Var mı?

Bunun yanında Maliye Bakanı Naci Ağbal, uzun zamandan beri konuşulmaya devam edilen Akaryakıta ÖTV indirimi gelecek iddialarını da açıklığa kavuşturdu. Bakan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Enflasyon seviyesinin tek haneli olması oldukça önemli bir konu. Bu şekilde maliye ve para politikası uyumlu olabilecek. Enflasyonu oluşturan dinamiklere baktığımızda ise, bunun vergi artışı kaynaklı olmadığını çok net bir şekilde görebiliyoruz. Enflasyonda meydana gelen artışlar daha çok ithalat ve döviz kurundan kaynaklı olarak gelişiyor. Petrol ve emtia fiyatlarıda yukarı doğru eğilim göstermeye devam ediyor. Son 1.5 yıllık dönemin içinde enflasyondaki döviz kuru oldukça önemli bir durum haline geldi. İç talebin canlı olması bu durumu etkiliyor. Aslında ÖTV indiriminin talep edilmesi, son derece iyi niyetli bir istek. Enflasyon seviyesini daha aşağıya çekmek için iyi bir hamle olabilir. Ancak şu an içinde bulunduğumuz zaman içinde, ÖTV fiyatlarının aşağıya çekilmesi gibi herhangi bir çalışma yürütmüyoruz. Sigara ve akaryakıt vergilerinde son 1.5 yıldan beri herhangi bir artışa gitmedik. Maliye politikası olarak enflasyonla mücadele konusunda desteğimizi her zaman veriyoruz.” diye konuştu.Borç Konusunda 16 Milyar Liralık Gelir Bekleniyor

Maliye Bakanı bu konuların yanında, aynı zamanda gündemi meşgul eden pek çok konuya ilişkinde verileri açıklamış oldu. Borçlara yönelik yapılandırma konusu hakkında geniş çaplı olarak bilgi veren Bakan, konuşmasına şu şekilde başladı. “Şu anda 18,5 milyar liralık alacağı yapılandırma aşamasındayız. Sosyal güvenlik primleri, belediye katı akıt ücretleri, idari para cezaları, öğrenci kredi borçları vs. gibi pek çok konuyu kapsıyor. Yani vatandaş ve kamu arasındaki tüm borçları içeren bir alacak miktarıdır bu. Vatandaş borcun aslını ödeyerek, faiz ödemek yerine yurtiçi ÜFE olarak ödemeyi yapacak. Bir süredir bu konu hakkında talepler belirtiliyordu. Bizde bu konuda hükümet olarak üzerimize düşen görevi yaptık. Bu yapılandırma kanunu, aslında bir önceki kanuna göre daha avantajlı bir yapıya sahip. Peşin ödeme yapılırsa, faizin yüzde 90’ı vatandaştan alınmıyor. Vatandaşlara buradan çağrıda bulunmak isterim. Temmuz sonuna kadar müracaat yapabilirler. Bu konuda pek çok alacağa ilişkin kolaylıklar getirilmeye devam edilecek. Bu şekilde sadece ilk yıl 16 milyar liralık bir gelirin elde edilmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Emeklinin Maddi Desteğe İhtiyacı Var

Seçim öncesi emekliye ikramiye verilmesine ilişkinde konuşan Bakan, pek çok sektöre kolaylık getirdiklerinin altını çizdi. Başta emekliler olmak üzere, çiftçi, esnaf gibi pek çok kesimi ilgilendiren kolaylıkların olduğunu belirten Bakan, özellikle emeklilerin bu konuda önemli bir yardıma ihtiyaç duyduklarının altını çizdi. Vatandaşa kulak verdiklerini ve buna göre hareket ettiklerini kaydeden Maliye Bakanı Naci Ağbal, amacın popülizm olmadığını sadece ihtiyaç nedeniyle böyle bir karara vardıklarını belirtti. Bu yolda her zaman hesapsız kitapsız hareket ettiklerini söyleyen bakan, vatandaşların yapılanları takdir etmesi gerektiğinden bahsetti.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ